OSCAR 2011: Herečka v hlavní roli 

Velkolepá podívaná se blíží, 83. ročník předávání prestižních cen americké akademie, známějších jako Oscar, proběhne již příští sobotu 27. února 2011. Přehlídka letošních nominací je opravdu pestrá. Téměř každý žánr má své zastoupení. Mainstreamové projekty i komornější, syrovější dramata. Často na úspěchu filmu stojí hlavně herci, kteří svým postavám vdechnou život a záleží pouze na jejich umění, jestli jim uvěříme, nebo nás film skrze postavy znechutí nebo nezaujme.

V této minisérii se detailněji zaměříme na hlavní kategorie a začneme u hereček v hlavní roli. Všechny nominované herečky předvedly skvělé výkony, ale která nakonec dosáhne na nejvyšší ocenění?
Rozhodování bude mít porota o to složitější, že se jejich výkony nedají nijak porovnávat. Každá postava, kterou ztvárňují pochází ze zcela odlišného prostředí, žije naprosto jiný příběh zasazený vždy do specifického žánru. Žádné prolínání nebo porovnávání. Všechny představují zcela jedinečný typ člověka.

Zajímavostí může být, že pouze tři z nominovaných hereček hrají ve snímku, který byl nominován na Oscara za nejlepší film. Čímž se může zdát, že herečky hrály sice dobře, ale ve většině případů ve slabších filmech. Filmový nadšenci si povzdechnou určitě nad faktem, že tři z pěti nominovaných hereček ani nemohli v českých kinech vidět, jelikož distributoři se neuráčili tyto filmy pořídit a poskytnout českým divákům. Máme štěstí, že se do tuzemských kin dostaly alespoň dva snímky, které jsou sice největšími favority, ale ani další tři filmy nevypadají jako ztráta času. Filmový fanda tak musí tyto snímky pokoutně shánět, ač by si rád zaplatil lístek do kina. Možná že se těchto snímků dočkáme, ale v té době už bude dávno po Oscarech a možná nejen těch letošních. S největší pravděpodobností pak tyto tituly půjdou rovnou na DVD.

Přesto se pokusme alespoň shrnout tyto snímky a představit herečky, které si za svůj výkon vysloužily nominaci na prestižního „plešouna“.

The Kids Are All Right - Annette BeningAnnette Bening

Za roli lesbičky Nic ve snímku Děcka jsou v pohodě (The Kids Are All Right) si ocenění rozhodně zaslouží. Hraje svéráznou, inteligentní ženu, která žije ve vztahu s jinou ženou, společně vychovávají dvě děti. Přičemž s její dcerou nejsou sebemenší problémy. Střední školu úspěšně dokončila a nyní se chystá na univerzitu. Přesně jako její matka. Ví, co chce, dokáže se rychle rozhodovat. Na rozdíl od své partnerky Jules, kterou zde ztvárnila Julianne Moore. Ta jakoby pořád neví, co se sebou. Pokouší se podnikat, ale ne příliš úspěšně. Stejně je na tom i její syn, který rozhodně není hloupý, jen se přátelí s podivným kamarádem, který ho tak strhává dál od studií. Možná je v tom trochu klišé, ale v životě to občas chodí tak, že děti nasají kladné i záporné vlastnosti od svých rodičů. Proto jejich výkony zůstávají věrohodné, ač některé repliky znějící například pří hádkách, zdají se být poněkud vykonstruované.

Český trailer filmu Děcka jsou v pohodě

Režisérka této komedie Lisa Cholodenko byla svého času chráněnkou Miloše Formana a pod jeho vedením napsala a režírovala také své první krátké filmy, přičemž některé z nich se dočkaly ocenění. S Milošem Formanem má také co dělat i sama Annette Bening. První výraznější roli, kterou se zapsala do širšího povědomí získala ve snímku Valmont režírovaný Milošem Formanem. Dalším hodně výrazným a ceněným snímkem, kde si Annette zahrála hlavní roli byl film Americká krása režiséra Sama Mendese. Ten si za svůj snímek odnesl Oscara za režii, film byl oceněn jako nejlepší film roku 1999, ale Annette Bening si bohužel odnesla jen nominaci.  Na rozdíl od jejího hereckého kolegy Kevina Spaceyho. Téměř stejná situace se opakuje i letos. Jako protějšek v mužské kategorii je totiž opět nominován její herecký kolega z filmu Děcka jsou v pohodě Mark Ruffalo. Snad bude mít Annette letos větší štěstí.
Ovšem podle další herečky v pořadí, jejíž výkon už byl ohodnocen na Zlatý Glóbus a cenu BAFTA to vypadá, že Annette ani letos neuspěje.

Black Swan - Natalie PortmanNatalie Portman

Role psychicky labilní baletky Niny, která při získání vysněné role Labutí královny začne kolem sebe vidět přízraky, už její představitelce vynesla Zlatý Glóbus a cenu BAFTA. Film Černá labuť (Black Swan) je snímek téměř poetický, ač se v něm zase tolik neděje a cyničtější publikum ho odsoudí jako film o „holce, která se pomátla“. Ono by se to tak ve zkratce dalo říct, ovšem když se na film díváte, zjistíte, že to není úplně moudré film takto odsoudit a zaškatulkovat. Už kvůli brilantnímu hereckému výkonu Natalie Portman, která hraje jako o život, ale nepřehrává. Přes veškerou vypjatost zůstává přirozená a její strach je naprosto reálný a dokáže ho přenést na diváky. Snímek je svou atmosférou komornější, ovšem niterně velice vybroušený a velkolepý.
Černá labuť má mimo tuto nominaci šanci bodovat v kategorii nejlepší film, kamera, režie, střih.

Český trailer filmu Černá labuť

Darren Aronofsky opět představuje výjimečný snímek. Ani jeden jeho film se nedá nazvat průměrným. S každým projektem zachází dál do lidského nitra. Ve Fontáně z roku 2008 ovšem zašel tak daleko, že ho tam mohlo doprovázet pouze pár odvážlivců. Snímek nebyl přijat s velkými ovacemi, jelikož se pohyboval ve třech rovinách, které spolu sice souvisely, ale sledovat je a vnímat naplno chtělo opravdu silnou vůli.
I tato izrealesko-americká herečka měla zkušenost s Milošem Formanen. Ve snímku Goyovy přízraky z roku 2006, kde si zahrála s Javierem Bardemem, který je letos nominován na Oscara ze nejlepší mužský herecký výkon za svou roli bývalého narkomana Uxbala ve snímku Biutiful v režii Alexandra Gonzaleze Iñárritu.
Natalie Portman tak přestane být tou královnou s Hvězdných válek a zapíše se do filmové historie svou unikátní rolí Labutí královny. Oscarovou nominaci si vysloužila už za snímek Na dotek, kde hrála po boku Julie Roberts, Juda Lawa a Clive Owena.  Tato role ji vynesla také Zlatý Glóbus.

Winter´s Bone - Jennifer LawrenceJennifer Lawrence

Film Winter´s Bone není typickým hollywoodským trhákem. Jedná se o komornější snímek, který zaujme především svou syrovostí. Jennifer Lawrence hraje sedmnáctiletou dívku Ree Dolly, která se marně snaží najít svého otce, který zmizel poté, co zastavil svůj dům. Snímek je zasazen do ne příliš přátelského prostředí odlehlých lesů v Ozark Mountains. Při hledání svého otce naráží na neochotu sousedů a musí se tak téměř se vším vypořádat sama. Režisérka Debra Ganik nám prezentuje film, kde hlavní hrdinka musí překonat sama sebe a vzít osud do vlastních rukou. A to vše na pozadí americké vesnice, kde si lidi rozhodně nepomáhají.
Zatím bohužel není známo datum české premiéry. Ovšem podle ohlasů film nabízí silný příběh se skvělými hereckými výkony. Na filmových festivalech snímek sklidil mnohé úspěchy. Na festivalu v Sundance si odnesl cenu poroty a ocenění se dočkal také scénář, který pochází z pera Debry Ganik a Anne Rosselini a je napsaný podle románu Daniela Woodrella. Scénář byl rovněž nominován na Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář.

Trailer filmu Winter´s Bone [ENG]

Tato mladá herečka zatím nemá na svém kontě výraznější role, kromě filmu Spálené životy (The Burning Plaine), kde si zahrála po boku Kim Basinger a Charlize Theron. Před tím se objevila v televizních seriálech (Médium, Pearsonovi). Zkoušela konkurz na roli Belly Swan a Rosalie Hale do ságy Stmívání. Ovšem ani jednu roli nakonec nedostala. Svůj talent tak napůlno předvedla až v syrovém dramatu Winter´s Bone.

Rabbit Hole- Nicol KidmanNicol Kidman

Podobně jako snímek Winter´s Bone je na tom také film Rabbit Hole, za který si Nicol Kidman vysloužila nominaci na Oscara. Zatím není vůbec známo, kdy tento film uvidíme v české distribuci. Nicol Kidman zde hraje ženu, která bolestně prožívá ztrátu syna. Jde tak o snímek z žánrů rodinných dramat, kterým se občas nevyhne patetičnost a klišé. Film se nedostal do nominace za nejlepší film, ovšem to nemusí nutně znamenat, že snímek není dobrý. Nicol si za svou roli Beccy odnesla nominaci, tudíž se dá očekávat, že co se týče hereckých výkonů bude film rozhodně stát za to.
Becca se po smrti svého syna paradoxně sbližuje s člověkem, který jejího syna srazil a způsobil tak jeho smrt. Snaží se nemyslet na to, co se stalo. Na rozdíl od jejího manžela  Howieho (Aaron Eckhart), který se plně ponořil do vzpomínek. Film tak nabídne určitě hezkou řádku emocionálně vypjatých scén. Což nemusí být úplně pro každého stravitelné.

Trailer filmu Rabbit Hole [ENG]

Nicol Kidman v získávání Oscarů má již zkušenost. V roce 2002 si za perfektní ztvárnění Virginie Woolfové v dramatu Hodiny odnesla zlatou sošku, stejné jako Zlatý Glóbus a cenu BAFTA. Letos svůj úspěch pravděpodobně opakovat nebude.

Blue Valentine -Michelle WilliamsMichelle Williams

Za roli Cindy ve snímku Blue Valentine, kde představuje manželku, která cítí, že se z jejího vztahu vytrácí láska. Ve filmu se potom oba manželé snaží oživit starou jiskru během jedné noci, přičemž se snímek odehrává v různých časových obdobích. Režiséru Dereku Cianfranceovi šlo především o snahu zachytit dualitu, se kterou se musí vyrovnat každý člověk a přitom zachovat jedinečnost okamžiku, který se už nikdy nemusí opakovat.
Námět filmu rozhodně láká ke skvělému ztvárnění, ovšem nemáme bohužel možnost zatím herecký výkon zhodnotit. Film není zařazen do české distribuce a není ani známo, kdy se tak stane.

Trailer filmu Blue Valentine [ENG]

Nicméně Michelle Williams už za sebou má účinkování v mnoha výrazných snímcích (Zkrocená hora, I´m Not There, Mamut), kde předvedla, že talent jí rozhodně nechybí. Kromě této nominace ovšem film už žádnou nezískal.

Celkový přehled nominací a další info o Oscarech na stránkách: http://www.oscars.go.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka