Ondine – půvabná pohádka o mořské panně skrývající reálný příběhKdyž jsem četla popis k tomuto filmu, byla jsem dost skeptická. Jako první mě napadlo, že půjde o další romantickou slaďárnu a že sledovat to nebude nic jiného než utrpení a ztráta času. Když vidím zařazení romantická komedie dost se lekám. A není se čemu divit. Americký filmový průmysl komedii degradoval na něco odpornějšího než hlen v umyvadle.

A když se k tomu přidá přízvisko „romantická.. Škoda mluvit. Ale tenhle film naštěstí z americké produkce nepochází. Je evropský, tedy přesněji řečeno irský. Natočil ho Ir, hrají v něm Irové.

A evropská syrovost je přesně to, co jsem v tomhle vůbec nečekala. A nakonec jsem toho našla víc. Možná až moc.

Film začíná velice hezkou, příjemnou a takovou melancholickou hudbou. K tomu pohled na moře a rybářskou loď, mračna. Skoro jsem cítila chladný mořský vzduch, když jsem se na to dívala. Takovou měl ten začátek sílu. Byl v něm i půvab. A ten půvab zanedlouho vytáhl rybář ve své síti.

Syracus je obyčejný rybář, žijící obyčejný život vyléčeného alkoholika, který místo na schůzky anonymních alkoholiků chodí do kostela, který používá jako místo pro svou terapii.

Jeho žena ho opustila a střídavě se tedy starají o svou dcerku Annie, která má poruchu ledvin. Pravidelné docházení na dialýzu jí Syracuse zpestří příběhem, kdy vypráví o záhadné ženě, kterou jednou jeden obyčejný rybář vytáhl ze své sítě.

Malá Annie má hned vlastní názor na to, co se děje. Otci nevěří, že jde o smyšlený příběh. A rozhodne se sama tajemnou ženu navštívit. Příběh o tom, že je to tajemná žena z hlubin, která ve skutečnosti patří k zcela jinému druhu než lidskému, zaplní dětskou hlavičku plnou fantazie téměř okamžitě. Malá Annie věří, že ona jí může vyléčit z její nemoci.

Možná na chvíli přinese štěstí osamělému rybáři, který začne z moře lovit jeden nepravděpodobný úlovek za druhým, ovšem štěstí nikdy nemá dlouhé trvání. Každý si ho zaslouží, ale někomu se nedostává.

Postava Syracuse je vynikající z toho důvodu, že je to takový Colin Farrell, kterého jsem vždycky chtěla vidět. Vypadá jako otrhaný šupák, ale přesto mu to sluší. Dokonce může i naplno vyznít jeho irský přízvuk.  Role mu sedí a já mu věřím každé slovo, které vypustí z pusy. Zvlášť proto, že z něj nevychází žádné přehnané rozumy, nýbrž čirá pravda normálního života.

I když normálního jak pro koho. Alkoholická minulost mu dala určitě zabrat, ale snaží se žít i bez pití. Dva roky se mu to daří. Start se o nemocnou holčičku je nová náplň jeho života. Až do dne, kdy vytáhne z moře mladou ženu.

Tajemnou, plachou. Jako by vážně patřila k nějaké jiné rase. Chce se na chvíli uvěřit, že pohádky se přeci jen občas dějí, ale návrat do reality je po také víře mnohdy velice nepříjemný.

Pohled na nemocné děti vždy zapůsobí na moji citlivou stránku. Ne že by se o to tvůrci snažili. Dojímat rozhodně není účel filmu. Ovšem jak se věci víceméně přirozeně vyvíjí, lítost na mě nějak padla.

Dělá to i hudba, která krásně prokresluje záběry na nádhernou irskou přírodu.

Dívka neřekne své jméno, vybere si přezdívku Ondine, což znamená „ta, která pochází z moře“. Nechci být nikým spatřena. Všechny tyto její tajemné rituály přesvědčí Annie, ale částečně i Syracuse, že možná opravdu není obyčejný člověk. A poté, co ji Syracus vezme s sebou na rybářskou loď, začne i on na chvíli věřit v zázraky. Vytáhne plné klece humrů, vyloví lososy. Štěstí, které ho nepotkalo tolik let se najednou zdá být skutečné.

Trochu mě zarazilo prostředí, ve kterém vyrůstá malá Annie. Matka alkoholička, na rozdíl od Syracuse se svého malého hříchu nikdy nevzdala, věčně zalezlá v putyce se svým novým přítelem a Annie se zdá být spokojená. Jako by jí takový život vyhovoval. Možná je to zaviněno tím, že se hodně uzavírá do své fantazie a svět vidí tak, jak sama chce.

Na Ondine jsou jisté zvláštnosti. Skoro to vypadá, že si ani trochu neuvědomuje jak na Syracuse působí. Samozřejmě si to musí uvědomovat. Je to krásná žena a Syracus je osamělý muž. Přesto trvá značnou chvíli, než se příběh dostane do této roviny. Proto mě velice zaujala scéna na lodi, kdy Ondine kormidluje nohou. Natažená ženská nožka v očích muže, to je jako kdybyste dali v létě na zem bonbon a čekali, že si ho vosy nevšimnou.

Ovšem pozorovat, jak se Syracus takových mrzkých pocitů a myšlenek varuje, je velice zábavná podívaná. Humor ve filmu také neschází, i když je dávkován ve velice malém množství a s rozvahou.

Annie věří, že Ondine je ve skutečnosti Selkie, což je taková podivná vodní kreatura, která může vystoupit na břeh, zahrabat zde svůj tulení kožich a zůstat tady sedm let. Je to hezký příběh, jeden by tomu možná i věřil. Ale jsme v evropském filmu. Zas taková pohádka to tedy rozhodně není. Ač jsem na chvíli zadoufala, že bude.

Film se hezky dotýká takových věčných témat jako je otázka života a smrti. Ne ve své nejohavnější podobě, jde na to zlehka. Nenásilně. I když ani hrubostem se tu nevyhneme.  Ondine si brouká písničku od Sigur Rós, která zní taky tak trochu z jiného světa.

Všechno je to nakonec trochu moc přibarvené a fantaskní. Finální vystřízlivění je o to překvapivější.
Ale to podivné štěstí, které se vneslo do života Syracuse a nakonec i jeho dcerky. I když v tomto případě by se dalo říct, že šlo o jakési štěstí v neštěstí. Při nehodě, kterou zavinila opilá matka Annie, zemřel její přítel, který byl shodou okolností dárce orgánů a náhodou se jeho ledvina hodí Annie. Ta podstoupí transplantaci. Úspěšně.

Ale každá pohádka má svého zloducha. V tomto případě jde o údajného manžela Ondine, který si pro ni přišel ze své vodní říše. Motání těchto pohádkových prvků a chladné reality působí dost zmateně. Ale nakonec se všechno vysvětlí.

Krásná a tajemná Ondine se ve skutečnosti jmenuje Joana a pochází z Rumunska. Její „manžel“ není žádný vodní tvor.

A nebýt toho sladkého konce, nebyl by to pohádkový příběh. Mohlo to skončit velice realisticky, ale proč to kazit. Každý si zaslouží aspoň jeden dobrý konec. A tím, že se film nepachtí v kýčovitých obrazech, nudných a sentimentálních dialozích, jsem ochotná ten šťastný konec skousnout a dokonce si o i užít.

Trailer k filmu Ondine:

_______________________________________

Ondine 2010

Režie: Niel Jordan
Hrají: Colin Farrell, Alicja Bachleda, Stephen Rea

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka