Odchod Sidneyho Lumeta – rána nejen pro filmový světVčera 9. dubna 2011 navždy opustil filmový svět jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů, který začal svou kariéru více jak před půl stoletím. Jaké jsou nejzásadnější filmové počiny Sidneyho Lumeta a v čem tkví síla jeho díla? Především je to výběr témat, které se rozhodl přenášet na stříbrné plátno. Filmy, které mají hodnotu a jsou srozumitelné pro dnešního diváka i po tolika letech. Takové bylo umění Sidneyho Lumeta.

Jméno Sidneyho Lumeta je nepochybně zvučné a stojí  za ním spousta dobře odvedené práce v podobě úspěšných filmů. Jeho snímky nepodléhají rozkladu, spíše se stávají kultovní záležitostí a je radost se na ně dívat. Jeho filmy nejsou podbízivé, nesnaží se zalíbit určitě skupině lidí na úkor filmového umění, které má být přímočaré a provokativní. Má vzbudit diskusi a ne upadnout v zapomnění.
Filmy tohoto vynikající režiséra, který se za kamerou pohyboval více jak půl století, jsou stále dobře srozumitelné a koukatelné, jelikož poukazují na ty jevy ve společnosti, které jsou aktuální v každé době. Sindeymu Lumetovi se podařil husarský kousek v tom, že hned jeho první celovečerní film z roku 1957 Dvanáct rozhněvaných mužů byl nominován na Oscara za nejlepší film, režii a scénář. Přitom se mělo původně jednat o scénář k televizní sérii, pro níž napsal scénář Reginald Rose podle své stejnojmenné divadelní hry. Proč je především tento film dobře známý českým divákům? Do role porotce číslo 11 totiž Sindey Lumet obsadil Jiřího Voskovce, pro nějž byla tato role asi nejvýraznější, co se týče jeho hollywoodské kariéry.

Ale Sidney Lumet není jen režisérem tohoto filmu. Za zmínku rozhodně stojí jeho další snímky. Film Serpico z roku 1973 s Al Pacinem v hlavní roli přinesl další oscarové nominace. Pro Al Pacina za hlavní mužský herecký výkon, a opět byl oceněn také scénář. Sindey Lumet měl zkrátka dobrý vkus a smysl odhadnout kvalitní scénář. Podle toho také jeho filmy vypadají. A  hlavní motiv filmu Serpico? Mladý policista, který je svědkem nehorázné zkorumpovanosti svých kolegů, se staví proti všem a riskuje tak život za své ideály. Že to zní povědomě je samozřejmé. Vždyť tento motiv se objevuje v nejednom americkém thrilleru. Ovšem takovou silou jakou má Serpico se může pochlubit jen málokterý snímek na toto téma.
Mistrným zpracováním se může pyšní rovněž jeho ztvárnění klasické detektivky Agathy Christie Vražda v Orient Expresu. Především díky skvělému hereckému obsazení je tento film jednou z nejpovedenějších filmových detektivek. Ingrid Bergman dostala za svou roli Oscara a dalších pět nominací provázelo tento snímek.

Jeho posledním filmem je snímek Než ďábel zjistí, že seš mrtvej z roku 2007 s Phillipem Seymourem Hoffmanem a Ethanem Hawkem v hlavních rolích dvou bratrů, kteří si chtějí vylepšit svou finanční situaci tím, že vykradou klenotnictví svých rodičů. Přitom ale nešťastnou  náhodou přijde o život jejich matka. Otec bratrů se pouští do pátrání po vrazích.
Chytře vymyšlený film plný drog, násilí a sexu, který se neštítí ukázat morálně pokleslé bratry v tom nejhorším možném světle. Je ovšem nasnadě, že jejich nesmyslný plán jak přijít k penězům a iracionální chování poté, co plán tak fatálně selže, nemůže zůstat nepotrestán.
Při obsazování svého posledního filmu se Sidney Lumet zeptal představitele hlavní role P. S. Hoffmana, kterou roli by hrál raději. Ten si nakonec vybral roli chladnokrevného a v životě „úspěšnějšího“ Andyho.

Za Sidneyho Lumeta zkrátka mluví hlavně jeho tvorba. Obdržel pět Oscarů včetně čestného Oscara z roku 2005 za celoživotní přínos filmu. Americký film tak ztratil výraznou režisérskou osobnost. Díky svým filmům tu však Sidney Lumet bude stále.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka