Nymfomanka / Lars von Trier mlčí, film mluví sám za sebeJedním z nejočekávanějších filmů roku je rozhodně nový film dánského režiséra Larse von Triera. Jeho chystaný snímek Nymfomanka provokuje nejen svým názvem, ale především tím, že se od samého počátku realizace tohoto filmu mluví zejména o tom, zda-li budou ve filmu herci skutečně souložit. Spekulace prolomil producent film, který v Cannes prozradil, že herci budou pohlavní styk pouze předstírat, ale zároveň se skutečný akt natočí s pornoherci a oba obrazy se posléze spojí.

„Natočili jsme herce, jak předstírají pohlavní styk a vedle toho jsme natočili jejich doubly, kteří skutečně pohlavní styk měli. V postprodukci jsme pak oba obrazy spojili. Od pasu nahoru to budou herci, od pasu dolů to budou jejich doublové.“ Louise Vesth, producent

Internetem se šíří fotka Larse von Triera, který má ústa zalepená páskou. Je to zároveň vzkaz, že film mluví sám za sebe a jeho režisér nemusí podávat žádné vysvětlení, ale také manifest mlčení, který navazuje na události z Cannes roku 2011, kdy von Trier uváděl svůj film Melancholia. Tehdy se poněkud zamotal do jedné odpovědi na otázku o svém německém původu a nacistické estetice. Následovalo jeho „vyhoštění„.

Možná právě jako protest na události staré dva roky, se film nebude prvně promítat v Cannes ani na žádném z dalších prestižních festivalů, jakými jsou festivaly v Torontu nebo v Benátkách. Místo toho bude prvně snímek uveden v dánském hlavní městě Kodani, kde bude světovou premiéru pořádat distributor filmu Nordisk Film. Snímek je rozdělen na dvě části, nicméně nejde o pokračování, ale o celistvý film. Podobně jako například Kill Bill Quentina Tarantina, který byl sice rozdělen do dvou „vydání“, ale fakticky šlo pouze o jeden snímek.

U Larse von Triera lze těžko očekávat, že by jeho film tvořilo pouze explicitně zobrazované sexuální dobrodružství, přestože právě tyto části zatím na film lákají nejvíce. Podle synopse by měl být film také o náboženství, bohu a filosofii.

„Nymfomanka představuje divoký a poetický příběh o erotické cestě ženy od jejího narození až do dovršení jejích padesáti let. Vyprávěný je z pohledu hlavní postavy Joe, která sama sebe označuje za nymfomanku. Jedné chladné zimní noci najde zbitou Joe charismatický starý mládenec Seligman. Vezme ji k sobě domů, kde jí ošetřuje zranění a přitom se vyptává na její život. Skrze osm kapitol Joe vypráví svůj životní příběh, zatímco Seligman napjatě poslouchá vyprávění o jejím bohatém mnohavrstevném životě.“

Na oficiálních webových stránkách filmu jsou také již uvedeny názvy jednotlivých kapitol:

CHAPTER 1:  THE COMPLEAT ANGLER
CHAPTER 2: JERÔME
CHAPTER 3:  MRS. H
CHAPTER 4:  DELIRIUM
CHAPTER 5:  THE LITTLE ORGAN SCHOOL
CHAPTER 6: THE EASTERN & WESTERN CHURCH (THE SILENT DUCK)
CHAPTER 7: THE MIRROR
CHAPTER 8: THE GUN

Nymfomanka možná bude von Trierovo nejodvážnější dílo, zároveň by ale mohlo být i jeho nejexperimentálnější. Producent Louise Vesth o filmu řekl, že v něm je použito mnoho experimentálních grafických prvků, využívá se dvojexpozice a do obrazu jsou zakomponována slova a symboly, která doplňují obrazové vyprávění filmu.
Neméně zajímavé je také herecké obsazení filmu. Nesmí chybět Charlotte Gainsbourg, se kterou von Trier již několikrát spolupracoval (Antikrist, Melancholia). Nejvýraznější diskuse vyvolávalo obsazení Shia LaBeoufa, o kterém se zpočátku spekulovalo, že bude ve filmu zachycen zcela nahý a dokonce bud mít reálný pohlavní styk.
Mezi další známé herce, kteří se v Nymfomance objeví patří také Uma Thurman, Stellan Skarsgård, William Dafoe, Jamie Bell.

Nymfomanka

Nymfomanka | r. Lars von Trier

Premiéra filmu je naplánována na prosinec 2013. Zatím není venku žádný trailer, ale 28. června by se přeci jen první videoupoutávka měla objevit.
O české distribuci toho je zatím známo velmi málo, předchozí filmy Larse von Triera se však uvedení do kin dočkaly, není tedy důvod se obávat, že by nás distributoři o Nymfomanku ochudili. S největší pravděpodobností se toho ujme Aerofilms (soudě podle plánu premiér na ufd.cz) Otázkou zůstává jen to, kdy po světové premiéře se filmu dočkáme.

Nymfomanka / Nymphomaniac

Česká premiéra: Zatím není stanovena
Česká distribuce: Aerofilms
Režie: Lars von Trier
Scénář: Lars von Trier
Hrají: Charlotte Gainsbourg, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgård, William Dafoe, Jamie Bell

Zdroje: HollywoodReporter.com, The FilmStage.com

Foto: Zentropa

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka