Nominace na Oscary – koktavý král vede, ve hře je i western bratrů CohenůLetos proběhne již 83. ročník každoročně udělovaných cen Akademie, známých jako Oscary. Dnes byly slavnostně zveřejněny nominace na letošní aspiranty těchto prestižních cen. Nominace vyhlásila společně s ředitelem Akademie i loňská vítězka Mo´Nique. Sošku si odnesla za ztvárnění kruté matky ve snímku Precious.

Slavnostní udílení proběhne 27. února. Největší šanci proměnit získanou nominaci má snímek The King´s Speech (Králova řeč), jehož česká premiéra je plánována na 10. březen 2011. Film stojí na pomyslné vrcholu, získal 12 nominací, což je polovina celkového počtu. To je vcelku dost slušná vyhlídka.

Ovšem fakt, že film bude na Oscarech jasný favorit dávaly tušit i nominace a vítězství v jiných filmových cenách. Největší vliv pak mají samozřejmě Zlaté Glóby, kterým byl oceněn herec Colin Firth právě z filmu The King´s Speech.

Jako mírné překvapení se jeví nominace filmu z pera bratrů Cohenů True Grit (Opravdová kuráž) s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. Film získal hned 10 nominací. Přitom na Glóbech se téměř neobjevil. Překvapení je to hlavně proto, že snímek patří více méně do kategorie nezávislých filmů. Jak si povede v boji uvidíme v únoru.

Samozřejmě mezi nominovanými  nemůže chybět Arronofského Black Swan (5 nominací včetně té za nejlepší film). Podle mnohých je právě Labuť horkým kandidátem. Rozhodně by si další ocenění zasloužila.

Do hry se vrací i Nolanův snímek Inception (Počátek) s osmi nominacemi. Slušné šance rozhodně má, i když si myslím, že neúspěch v dosavadním proměňování nominaci tvůrci nečekali.

Inception

The Social Network režiséra Davida Finchera se stále drží, a je královy v patách. I když ne už tak výrazně. Stejně jako Inception má osm nominací. Včetně té za nejlepší film a také pro představitele hlavní postavy.
Trailer The Social Network:

Na Zlatých Glóbech byl snímek velice úspěšný, i přes mnohdy neveselé reakce, které vyvolal. Tragikomedie o lesbickém páru The Kids Are All Right má šanci proměnit čtyři nominace.  Jak si nakonec filmy v klání povedou se dozvíme 27. února.

Více informací a podrobný seznam všech nominovaných najdete zde: http://oscar.go.com/nominations nebo tady:http://www.oscars.org/

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka