Nezapomeneme, Harry Pottere… aneb jak šel čas s mladým čarodějemPoslední filmový Harry Potter v kinech čaruje teprve necelý týden, nicméně už stihl překonat v tržbách za první víkend Temného rytíře, který dosud držel rekord. Je tedy jasné, že závěrečný díl této ságy bude také nejúspěšnějším dílem série. A pokud jste již byli v kině, musíte uznat, že poslední díl má opravdu grády. Neuvěřitelný emocionální náboj, svižné tempo, které ale zároveň stíhá dovyprávět klíčové momenty příběhu a epické bitvy, které jsou vizuálně nádherné a dokonale propracované.
Poslední Harry Potter je vskutku důstojnou tečkou za tímto fenoménem. Chvástavé slogany o epické jízdě se ukázaly být pravdivé. Fanoušci předlohy nemohou být zklamaní. (A nečtenáři ať si třeba, víte co.)

Poslednímu dílu je paradoxně vyčítána (tedy českou kritikou, zahraniční recenzenti pějí na posledního Pottera ódy a mají pravdu) přílišná podobnost předloze. Že se ale Steve Kloves při psaní scénáře tak křečovitě držel knihy je pro nás, příznivce příběhů v knižní podobě, jedině dobře. A ti ostatní tuto věrnost těžko poznají.
Protože jsem (jako mnoho jiných) příslušník tzv. potterovské generace, tedy těch geeků, kteří na knihách J. K. Rowlingové vyrostli, netrpělivě stáli fronty na půlnoční prodeje dalších dílů, a pak se stejným nadšením očekávali přesunutí kouzelného světa na stříbrné plátno, musela jsem na poslední film jít s velkým očekáváním a také nostalgickým pocitem, že opravdu vše končí, jak avizovaly plakáty.
Protože je Harry Potter bezesporu celosvětový fenomén, který musel zasáhnout téměř každého civilizovaného člověka (klidně i v negativním smyslu slova), sluší se na konci takové cesty ohlédnout zpět a připomenout si, kudy tato cesta směřovala. Jak se klikatila, vyvíjela.

Když J. K. Rowlingová chtěla svůj první díl Harryho Pottera vydat, setkala se s nezájmem. Nakonec její příběh vyšel v nakladatelství Bloomsbury. V roce 1997 vydala první díl a z Harryho Pottera se stal bestseller. Na český překlad jsme ale museli čekat tři roky. Vyšel v roce 2000, a ihned v roce 2001 přišel do kin první film s názvem Harry Potter a Kámen mudrců. (Anglický originál Harry Potter and the Philosopher´s stone byl pozměněn na Harry Potter and the Socrcerers´s stone. Slovo „philosopher“ by prý mohlo leckoho odradit.)
Harry Potter a Kámen mudrců se stal nejvýdělečnějším filmem roku 2001 a cesta k dalším filmovým zpracováním se do široka otevřela.
Toto ohlédnutí se ale plně soustředí hlavně na filmová zpracování, o úspěchu knih nebo jejich kvalitě totiž není ani v nejmenším třeba pochybovat.

Jak šel čas s filmovým Potterem…

Harry Potter a Kámen mudrců /
Harry Potter and the Sorcerers´s stone 2001

Česká premiéra: 14. února 2002
Světová premiéra: 4. listopadu 2001
Režie: Chris Columbus
Scénář: Steve Kloves
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman, Maggie Smith
Robbie Coltrane, Richard Harris, Tom Felton, Fiona Shaw, Matthew Lewis
Tržby:  $974 733 550
Procentuální zhodnocení: RT: 80%; FilManiak.cz: 90%

První filmový Harry Potter byl především okouzlujícím nahlédnutím a oživením světa, který brilantně popsala J. K. Rowlingová. Těžko slovy popsat ty pocity, když jsme tento snímek viděli poprvé.
Chris Columbus stvořil velice přesnou adaptaci první knihy a na plátnech ožilo první Harryho dobrodružství. S miminem škrtů, ale také s minimem akce. První film je vizuálně nádherný, ale postrádá větší napětí. (V porovnání s pozdějšími díly, pochopitelně.)
Což je přirozeně dáno faktem, že Harrymu a jeho kamarádům je teprve jedenáct let. Takže zažívá akci úměrnou svému věku. Ale nejen to. Už v první díle totiž dojde ke střetu s démonickým Lordem Voldemortem, který byl kletbou „vystřelen“ ze svého těla a musí žít jako parazit v těle jiného člověka.
K tomu se výborně hodí hloubavý a nerozhodný mladý profesor Quirell, který při svém cestování po Albánii narazí na Voldemorta a ochotně ho přijme do svého těla.
Harryho nástup do Bradavické školy způsobí opravdový rozruch, protože každý v kouzelnickém světě zná jeho jméno. Jeho popularita ale nechává zcela chladného profesora Severuse Snapea, který Harrym pohrdá, protože v něm vidí kopii jeho otce, jenž ho v mládí tak trochu trápil.

[nggallery id=48]

J. K. Rowlingová prozradila Alanu Rickamnovi, představiteli Severuse Snapea, jisté detaily o jeho postavě, aby ji mohl lépe pojmout a pochopit. Aby zkrátka znal důvod Snapeova chování. Těžko říct, jestli je Alan Rickman v roli Snapea tak dokonalý právě díky tomu. Každopádně svou postavu hrál vždy výborně. A jeho scény patří k nejlepším. V druhých Relikviích je to právě jeho sekvence, která z filmu tvoří tak mocný emocionální prožitek.
Kámen mudrců tak nostalgicky budeme vždy milovat, jelikož byl první. Nezapomenutelnou a dnes již kultovní hudbu složil vynikající skladatel filmové hudby John Williams, jenž si za svůj počin vysloužil i nominaci na Oscara. Ty jeho tóny, které doprovázely všech osm filmů (v různé podobě, ale základ tam vždy byl), se nám vybaví pokaždé když se řekne Harry Potter. A to je právě to kouzlo filmové hudby.
P.S. Až půjdete na druhé Relikvie, všimněte si značného rozdílu ve vyobrazení Gringottovy banky. Interiér je sice stejný, v Kameni mudrců však banku pokrývá vrstva pavučin, kdežto v Relikviích celá banka září leskem.

Vynechané scény z filmu Harry Potter a Kámen mudrců (přehrát na youtube.com)

Harry Potter a Tajemná komnata/
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002

Česká premiéra: 12. prosince 2002
Světová premiéra: 3. listopadu 2002
Režie: Chris Columbus
Scénář: Steve Kloves
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alana Rickamn, Maggie Smith
Robbie Coltrane, Richard Harris, Tom Felton, Fiona Shaw, Matthew Lewis, Jason Isaac
Tržby: $878 643 482
Procentuální zhodnocení: RT: 83 %; FilManiak.cz: 85 %

U druhého dílu ještě zůstal Chris Columbus a opět jsme mohli na plátně pozorovat oživlou knihu. Opět nebylo vynecháno téměř nic. Tentokrát už ale Bradavice nejsou bezpečné útočiště pro všechny. Jeden z Voldemortových viteálů se pokusí, prostřednictvím Ginny, která je deníkem ovládána, vyhladit mudlovské studenty. V té době samozřejmě ještě netušíme, že jde o viteál.
Profesorský sbor je posílen o dalšího „skvělého“ učitele. Kenneth Branagh ztvárnil postavu Zlatoslava Lockharta, mírně samolibého čaroděje, který parazituje na úspěších ostatních lidí. Jinak je ale neškodný. Žádné spojení s temnou silou.
Kenneth Branagh je jinak také velmi úspěšný režisér. A dokonce se mu podařilo dobýt Hollywood svou komiksovou adaptací Thora.
Tajemná komnata je ještě nevyzrálá a běží podle stejného schématu jako Kámen mudrců. Příjezd do školy je ale Harrymu a Ronovi zkomplikován přičiněním domácího skřítka Dobbyho, jenž se snaží Harryho varovat, aby letos do školy nejezdil. Jako služebník v  Malfoyovic famílii ví moc dobře proč.

[nggallery id=49]

Jak roste věk hlavních hrdinů (a s tím i věk čtenářů) stupňuje se nebezpečí, které na Harryho číhá. V Tajemné komnatě se opět střetává s Voldemortem, který byl tehdy ještě narušeným klučíkem Tomem Riddlem. Jenže už i v této době prokazoval značné sklony k ovládání druhých a nenávistné tendence. Jak se dozvíme především v šestém pokračování, tyto násilnické sklony vykazoval již jako mnohem mladší. Harry se také dozvídá, proč byl Hagrid vyloučen ze školy.
Na pořádnou akci si ale musíme přeci jen ještě počkat.

Vynechané scény z filmu Harry Potter a Tajemná komnata


Harry Potter a Vězeň z Azkabanu/
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004

Česká premiéra: 10. června 2004
Světová premiéra: 31. května 2004
Režie: Alfonso Cuarón
Scénář: Steve Kloves
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman, Maggie Smith
Robbie Coltrane, Michael Gambon, Tom Felton, Fiona Shaw, Matthew Lewis, Jason Isaac, Gary Oldman,
David Thewlis
Tržby: $795 634 069
Procentuální zhodnocení: RT: 91 %; FilManiak.cz: 95 %

Alfonso Cuarón, mexický režisér, v roce 2001 natočil velmi odvážnou komedii-drama (které se často říká tragikomedie) Mexická jízda. A právě tento snímek poskytl do té doby ne příliš známému režisérovi možnost pracovat na dalším pokračování Harryho Pottera. Svěřit režii snímku, který je přístupný i mladším divákům (stále ještě ohodnocen ratingem PG, který pouze doporučuje rodičovský dohled) do rukou mexického bouřliváka byl skvělý tah. Alfonso Cuarón vnesl do kouzelného světa hodně svých vizí a třetí rok v Bradavicích zaznamenal zásadní změny. Změnil se mírně interiér hradu a některá stavení se přemístila.

[nggallery id=50]

Nesouhlas zazněl z úst ortodoxních přívrženců knih, kteří byli dosud zvyklí na přesný přepis, tak jak nám ho po dva roky servíroval Chris Columbus. Kritika ale byla nadšená a většina diváků také zářila štěstím.
Navíc se do děje zapojuje mnohem více akce, emočních zvratů i vtipných momentů.  Harry se ve svém třetím dobrodružství nesetkává přímo s Voldemortem, v žádné z jeho podob. Namísto něho přichází Sirius Black, který byl po dlouhá léta považován za masového vraha a také za zrádce, který prodal Harryho rodiče Voldemortovi.
Přestože nedojde k žádné závěrečné konfrontaci, jak jsme byli zvyklí v předchozích dvou dílech, je Vězeň z Azkabanu dosud nejakčnější díl se skvělým závěrem.
Kromě Siriuse Blacka (Gary Oldman) se nám ve třetím díle představí i další nové postavy, které nás budou provázet i v dalších pokračováních.
Mnohem více akce naznačuje i samotný trailer, který je tentokrát sestříhán poněkud živěji. Na třetím díle je vidět obrovský skok. Ve vývoji příběhu, i ve vyspělosti postav.  Vězeň z Azkabanu také přinesl nového Albuse Brumbála. Richard Harris, představitel Brumbála v prvních dvou filmech, bohužel v roce 2002 zemřel. Na jeho místo přišel Michael Gambon a Brumbál dostal poněkud jinou podobu.
Harry se pomalu dostává do puberty a v tomto emočně nestálém období se dozvídá další detaily o své minulosti.

 

Vynechané scény z filmu Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Harry Potter a Ohnivý pohár/
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005

Česká premiéra: 1. prosince 2005
Světová premiéra: 18. listopadu 2005
Režie: Mike Newell
Scénář: Steve Cloves
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman, Maggie Smith
Robbie Coltrane, Michael Gambon, Tom Felton, Fiona Shaw, Matthew Lewis, Jason Isaac, Ralph Fiennes
Clémence Poesy
Tržby: $895,921,036
Procentuální zhodnocení: RT: 87 %; FilManiak.cz: 80 %

Ohnivý pohár přinesl do té doby zřejmě nejvíce akce, který byla napěchována speciálními efekty. Přesto jsme byly ze čtvrtého pokračování mírně rozčarovaní. Mike Newell se chopil režie a budoval sice na základech, které položil Alfonso Cuarón, přesto se mu úplně nepodařilo to, co se povedlo Alfonsovi v předchozím díle. Ohnivý pohár se ale stále hodně drží knihy a neobsahuje výraznější škrty, nebo změny. (Vynechání Dobbyho proběhlo spíše z praktických důvodů, než že by chtěli tomu skřítkovi upřít slávu.)
Harry je v Ohnivém poháru téměř po celý rok vystaven smrtelnému nebezpečí. Jakožto účastník Turnaje tří kouzelníků (kam se přičiněním horlivého Smrtijeda Bartyho Skrka mladšího dostal jako čtvrtý kandidát) se musí vypořádat nejprve s agresivním drakem, nehostinným prostředím Černého jezera a nakonec má za úkol projít bludištěm, ve kterém na něj číhá spousta nástrah.
Čtvrtý díl tak poněkud vybočuje z klasického schématu potterovských filmů. Je v něm mnohem více akce, ne pouze na konci, kdy ji očekáváme.

[nggallery id=51]

Čtvrtý díl nám konečně ale odhalí pravou podobu Voldemorta, který se za pomoci starého kouzla opět dostane do lidského těla. Ralph Fiennes byl jako představitel Voldemorta vynikající. I přes digitální úpravy, kterými prošel jeho obličej, mu dokázal vtisknout opravdu démonický charakter.  Jeho role mírně připomene jiného záporáka, Amona Goetha ze Schindlerova seznamu, jenž má s Temným čarodějem nejednu společnou vlastnost. Hlavně nečtenáři si stěžují na jeho vzhled. V knize je popsán mnohem odporněji. Jisté prvky, kterými ho J. K. Rowlingová v knize obdařila by ale na plátně mohly působit poněkud teatrálně.

V Ohnivém poháru se Stevu Clovesovi stále ještě dařilo najít vyrovnaný poměr mezi akcí, napětím, emocemi a vtipem. Mike Newell Ohnivý pohár zpracoval po svém. Kniha už je značně rozsáhlá, tudíž se muselo škrtat vydatněji než tomu bylo u předchozích dílů. To podstatné ale z příběhu naštěstí nevymizelo. Na povrch se ale dere pubertální řádění, které dosáhne vrcholu v pátém a zejména pak v šestém díle, kdy si z trapnosti, která na nás civí z plátna, budeme chtít zakrýt oči.

Harry Potter a Fénixův řád/
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007 

Česká premiéra: 19. července 2007
Světová premiéra: 11. července 2007
Režie: David Yates
Scénář: Michael Goldenberg
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman, Maggie Smith
Robbie Coltrane, Michael Gambon, Tom Felton, Fiona Shaw, Matthew Lewis, Jason Isaac, Ralph Fiennes, Imelda Staunton, Helena Bonham Carter
Tržby:  $938 212 738
Procentuální zhodnocení: RT: 78 %; FilManiak.cz: 80 %

Návrat Voldemorta v předchozím díle naznačil, že teď už se bude v kouzelnickém světě (ale i mimo něj) hrát podle jiných pravidel. Veřejně ještě ale nikdo nechce připustit, že je bezpečí ohroženo a tak se stále zapírá. Dokonce i ve chvíli, kdy dojde k hromadnému úniku vězňů z Azkabanu, je tento čin připsán Siriusovi.
Poměry se mění i v Bradavicích. Do školy nastupuje vyšetřovatelka Dolores Umbridgeová, kterou skvěle ztvárnila Imelda Staunton, jež má za úkol utužit rozhárané mravy na škole a zařídit, aby byli všichni studenti a profesoři loajální vůči Ministerstvu, ze kterého se stává tak trochu diktátorský velín.

[nggallery id=52]

A jak nám Harry Potter stárne, doléhá na něj všechno trápení spojené s pubertálním věkem. A bohužel toho nejsme ušetřeni ani my diváci. Harryho vstup do puberty a jeho první krůčky v lásce chtěnechtě musíme přetrpět. Tyto scény by se mohly zpracovat mnohem decentněji a okrajověji. Bohužel.
David Yates, který nakonec Harryho Pottera dotáhne až do jeho epického konce, to ze začátku neměl lehké. Napoprvé dostal za úkol důstojný přepis zatím nejdelší knihy z potterovské ságy. A kupodivu vznikl doposud nejkratší film. Který byla navíc vyplněn vatou, kterou bychom klidně mohly postrádat.
Na druhou stranu obsahuje opravdu epickou závěrečnou bitvu. Díky tomu jsme Fénixově řádu schopni odpustit i ono pubertální juchání.
Fénivův řád je také jediný film z potterovské série, ke kterému nenapsal scénář Steve Kloves. Na jeho místo pro tento díl nastoupil Michael Goldenberg a škrtalo se ve velkém. Kdo se těšil na kouzelnou nemocnici měl prostě smůlu.
Do hry ale vstupuje Belatrix Lestrangeová, vyšinutá dáma, která místo péče o rodinu, zasvětila svůj život slepému následování Temného pána, kterému slíbila věrnost až na věky a svůj slib dodržela.  Helena Bonham Carter stvořila přesně takovou Bellatrix, jakou jsme si představovali.

Vynechané scény z filmu Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Princ dvojí krve/
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009

Česká premiéra: 16. července 2009
Světová premiéra: 17. července 2009
Režie: David Yates
Scénář: Steve Kloves
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman, Maggie Smith
Robbie Coltrane, Michael Gambon, Tom Felton, Fiona Shaw, Matthew Lewis, Jason Isaac, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Jim Broadbent, Evanna Lynch
Tržby: $933 959 197
Procentuální zhodnocení: RT: 83 %; FilManiak.cz 70 %

Princ dvojí krve je zásadní díl, který nám umožňuje nahlédnout do Voldemortovy minulosti a tak pochopit příčinu jeho neporazitelnosti. Bohužel ve filmu se výletům do minulosti nedostalo příliš velkého prostoru. Téměř veškerý čas je vyplněn nicneříkající vatou, kdy se řeší milostné problémy mezi Ronem a Hermionou a Harrym a Ginny. Za vrchol nevkusu se dá považovat scéna z Komnaty nejvyšší potřeby. (Zavazování tkaniček.)

Přitom kniha nabízí skvělý příběh. Prince dvojí krve považuji za největší selhání a zklamání v potterovské sérii. David Yates a Steve Kloves to v šestém díle příliš nezvládli. A jsou poněkud poplatní nečtenářům. Ohnivý pohár a Fénixův řád dostaly rating PG-13, Princ dvojí krve se ale díky škrtům a přílišnému soustředění na pubertální dramata opět dostal na rating PG.
Začíná Harryho honba za viteály, která je ale ve filmu servírována tak nějak na okraji a jakoby mimochodem. Snaha dohnat to v posledních minutách působí ale poněkud uspěchaně. Scéna v jeskyni, která má mít temnou a vypjatou atmosféru, je ale pouze nutnou akcí, která jinak téměř celému Princi chybí.

[nggallery id=53]

Ani okamžik Brumbálovy smrti prostě nefunguje tak jak by měl. Nejemotivnější část filmu je absolutně zbavena všech emocí. I když se snažíme něco cítit, jde to jen ztěžka. V době, kdy přišel Harry Potter a Princ dvojí krve do kin, jsme už měli načtenou závěrečnou část Harryho dobrodružství. Takže nás čtenáře Brumbálova smrt tolik nerozhodila.
Závěrečné odhalení, že Princem dvojí krve je Severus Snape působí ve filmu pouze jako nutné sdělení.  Takže i přes skvělé herecké výkony je Princ dvojí krve rozhodně nejslabší díl potterovské ságy. Kvůli špatnému scénáři, který se mnohem více než na vývoj příběhu soustředí na vývoj vztahů mezi jednotlivými postavami.
Celou blamáž trochu zachraňuje závěrečné řádění Smrtijedů v Bradivích. Kdy celému konvoji velí šílená Bellatrix v podání úchvatné Heleny Bonham Carter.

Harry Potter a Relikvie smrti, část 1 /
Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 1 2010

Česká premiéra: 18. listopadu 2010
Světová premiéra: 17. listopadu 2010
Režie: David Yates
Scénář: Steve Kloves
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman, Maggie Smith
Robbie Coltrane, Michael Gambon, Tom Felton, Julie Walters, Matthew Lewis, Jason Isaac, Ralph Fiennes
Clémence Poesy, Evanna Lynch, Bonnie Wright
Tržby: $955 001 070
Procentuální zhodnocení: RT: 79 % FilManiak.cz: 95 %

Tím, že se závěrečný díl rozdělil do dvou filmů jsme měli možnost si konec této ságy protáhnout ještě o necelý rok. A ti, kdož tvrdí, že rozdělení bylo dobré pouze pro producenty, se mýlí. Beztak se tyto jedovaté komentáře ozývají především z úst těch, kteří si myslí, že se z filmů něco dozvědí. A jelikož se do nich může dostat jen to nejnutnější, je opravdu nutné si přečíst knihy pro úplnou orientaci v příběhu.
Rozdělení ale přineslo mnohem více prostoru jak pro vývoj děje, tak pro vykreslení postav. Prvnímu dílu je vyčítána rozvleklost, ale opět jsou to jen prázdná slova. První Relikvie mají skvělé tempo a také vynikající scénář, který obsahuje minimum škrtů a naštěstí také téměř žádné přídavky a patetické romantické scénky.

[nggallery id=54]

Opět se vrací rating PG-13 a tentokrát oprávněně. Hned úvodní scéna shromáždění, při kterém Voldemort zavraždí bradavickou profesorku není příliš vhodná pro nepřipravené dětské oči. Hnidopichové tvrdí, že je Harry Potter tak temný, že už téměř nic nevidí. Naštěstí jejich naříkání nemusíme brát vůbec vážně, protože první Relikvie jsou jedním z vůbec nejlepších dílů celé potterovské série. (Ale jsou překonány druhými Relikviemi.)
Tím, že se první část Relikvií neodehrává, tak jako všechny předchozí díly, výhradně v Bradavicích, ale trio putuje po Británii a snaží se najít a zničit viteály, se narušuje zavedené schéma. Relikvie jsou naprosto odlišné od všech předchozích příběhů. A je dobře, že se podařilo jejich jedinečnou atmosféru tak skvělým způsobem dostat i na plátno.

Mohlo by Vás zajímat:

RECENZE: Harry Potter na plátnech dočaroval a důstojně tak zakončil celou ságu

Harry Potter a Relikvie smrti, část 2 – mediální masáž vol. 1

Harry Potter a Relikvie smrti, část 2 – mediální masáž vol. 2

Poslední oficiální trailer k filmu Harry Potter a Relikvie smrti, část 2

 

Foto: warnerbros.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka