Nevinnost – nový Hřebejk je vážný,(ne)vinný a především rozpačitý
Jak bude divácky tento snímek úspěšný si netroufám hádat. Ale podle ohlasů to asi nebude nic valného. Sledovanost českých filmů ovšem nikdy není závratná. Ač se nejedná o film, který by našel nový rozměr ve vyprávění příběhů, je to snímek, který si určitě pozornost zaslouží. Už jen jeho námět je na duo Hřebejk/Jarchovský nezvyklý. Nevinnost je film o lásce. Ale ne o lásce krásné, romantické. Je spíše zvrácená a nemocná. Ochotná udělat cokoli.

Kdesi jsme četla, že se Anna Geislerová v Nevinnost vymanila ze svých běžných rolí. Tak to měl zase někdo bujnou fantazii. Anna tu hraje jako o život, ale v podobných polohách jsme ji už viděli. Trošku mi připomněla Dášu ze Štěstí.
Tím nechci říct, že je to špatně. Takové role ji sedí. Narozdíl od uťáplé matky, kterou hrála v Občasnkém průkazu.
Nevinnost zpočátku vypadá jako film o lásce školačky k pohlednému doktorovi. Že se snad dotkne tématu pohlavního zneužívání nezletilých. Dotkl, ale jen do té doby, než to rozbalila Aňa a strhla na sebe veškerou pozornost.

Vcelku obyčejná rodina. Rozvedená žena, která našla novou lásku v osobě úspěšného doktora. Neúspěšná sestra, která  nechala studia medicíny a živí se jako nemocniční klaun. Bývalý manžel -detektiv. Jejich postižený syn. Patnáctiletá dcera. Nic zvláštního na rodině opravdu není. Ani není nic ojedinělého, že si krásná mladá dívka vysní vztah s pohledným starším mužem. Že ho obviní ze zneužívání, to už je něco jiného. Nestává se to často, ale není to ani výjimečného. Doktor Kotva (Ondřej Vetchý) si ve filmu užil celkem perné chvíle. To ale i jeho herecký kolega Hynek Čermák alias detektiv Láďa na tom není úplně nejlépe. Scéna, kdy ho docela krutě poníží jeho bývalá žena, by se mohla rovnat nejhorší noční můře většiny mužů.

Nevinnost 2011

První a druhá polovina filmu spolu téměř vůbec nesouvisí. Jako by to byly úryvky z úplně jiných snímků. Začátek patří doktoru Kotvovy a Olince, která má být údajná oběť zneužívání. Olinka je taková malá lolita, ovšem od té Nabokovovi se značně liší. Je to spíš naivní a hloupá holka. Nicméně pohledná. A nejde si nevšimnout, že se trochu podobá Lídě (Anna Geislerová). Což se vzápětí ukazuje jako promyšlený tah, žádná náhoda.  A doktor Kotva není svatý, ale obvinění je po velice trapných chvílích pro pana doktora nakonec staženo.

Vyšetřování, výslechy Olinky, rekonstrukce všeho, co Olinka vypoví. To všechno se nám servíruje a my čekáme, co se z toho vyvine. Všechno, co dívka řekne sedí. A do toho další vsuvka. Taková kriminální vložka, která je ale dále ne moc rozvíjena. Což je možná dobře,  i tak je film roztříštěný, další zápletka by mu příliš neprospěla.

Jestli má film podat obraz o různých podobách lásky, tak to se mu daří. Ale komplexní příběh nevypráví. Na začátku si totiž divák myslí, že hlavním námětem bude obvinění a zneužívání. Ale ono se to vzápětí otáčí úplně do jiné roviny.

Nevinnost 2011

A druhá polovina filmu se točí jen a pouze kolem Anny Geislerové. Její předlouhý monolog, kterým vysvětluje, jak to vlastně posledních patnáct let opravdu je, byl sice poněkud zdlouhavý, ale ne protivný. Jenomže takto film působí dost nesourodě.
Tato zmatečnost by se možná mohla přičíst faktu, že je to první Hřebejkův film, který nemá nálepku „milá tragikomedie“. Nejde ani o žádný totalitní námět. Je to v podstatě úplná novinka. A první pokus nebývá vždy úplně zdařilý.

Film není špatný, jen se zdá, že jako by neví, kam vlastně patří a jaký příběh chce vyprávět. Možná se bál více zabřednout do tématu sexuálního zneužívání. Nebo do psychických pochodů mladé ženy, která pro lásku obětuje v podstatě celý svůj život. Bez výsledku. A tak se prostě držel té „lásky“. Samotný název filmu je pak vrchol ironie, protože v tomhle snímku nemůže být o nevinnosti ani řeči.

Nevinnost 2011

Film není rozhodně špatný. Herecké výkony jsou hodně slušné. Ale třeba postava doktora Kotvy, kterou ztvárnil Ondřej Vetchý, mohla být pojata trochu zajímavěji a vlastně detailněji. Nejlépe napsaná a zahraná je postava Lídy (Anna Geislerová). Svým výkonem a svou rolí výrazně převyšuje své kolegy. Možná až na Zitu Morávkovou, který hraje Lídinu sestru Miladu. Dá se jí věřit. Zrazenou a poníženou manželku hraje dobře. Trochu křečovitý je Láďův kolega – detektiv. Možná až moc pomstychtivý. Víc než Láďa, který by na to měl asi největší právo. Ten se chová spíše jako lidumil. Což výrazně zhoršuje jeho věrohodnost.

Jestli bude další film z dílny Hřebejk/Jarchovský naladěn na podobné notě, třeba už bude lepší. Jejich poslední filmy jako Medvídek a Nestyda rozhodně nebyly zajímavé ani moc dobré. Nevinnost zajímavá je, jen trochu nedotažená a rozpačitá.

 

Nevinnost 2011

Režie: Jan Hřebejk
Hrají: Ondřej Vetchý, Aňa Geislerová, Luděk Munzar, Zita Morávková, Hynek Čermák

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka