Na doraz – Zach Galifianakis v bláznivé komedii, která opravdu pobavíLoni jsme mohli vidět bláznivou komedii Pařba ve Vegas (Hangover 2009), která pochází z dílny režiséra Todda Phillipse, který letos přišel se snímkem Na doraz. Nechci porovnávat, ale Hangover byla typická bláznivá komedie, nebyla zpitomělá, vcelku jsem se u ní bavila. Místy i docela hodně, a to nemám ráda komedie.

Naproti tomu Na doraz je snímek, který jakoby stál na rozcestí a úplně v některých momentech nevěděl, kam se přesně vypravit. Jestli to bude cesta bláznivých vtipů, nebo se sem tam přidá vážnější scéna. Nakonec z toho byl mix obou. Bláznivá jízda to opravdu byla, ale občasné dojemné vsuvky působily nemalé rozpaky.

Nicméně je to aspoň  komedie, u které se dá upřímně zasmát. A dějově se mi i přes svoje ne úplně jasné scény líbila víc. I když postava Petera, kterého ztvárnil Robert Downey Jr. nebyla přesně daná. Na jedné straně hrozně starostlivý člověk, který dumá nad jménem pro své první dítě, v další scéně nervák, který nejde pro ránu daleko. Člověk pak pořádně neví, jak byla jeho postava vlastně napsána. Ale což o to, detaily takového typu se dají u komedie odpustit, protože tady nejde tak moc o psychologii postav, jako spíš o sled scény, kdy bláznivá střídá ještě podivnější.

A tak to má vypadat, když se člověk vydá do kina v pátek večer, aby se odreagoval. Nic jiného film neslibuje a nic jiného také ani nemůže nabídnout. Ale není nakonec přesně tohle právě ta jediná věc, kterou si v pátek večer zasloužíme? Odreagovat se.

Dějově není snímek nijak bohatý. Základní dějová linka se točí kolem chlápka ve středních letech, který jede přes celé USA za svou těhotnou ženou, která mu má porodit první dítě. Nic nenasvědčuje tomu, že by měl na své cestě zažít nějaká zvláštní dobrodružství.
Nesměl by na své cestě ale potkat chlápka, který mu nejdříve vymění tašku, ve které má dýmku na kouření marihuany. Nakonec se letadla dostane, ale ke svému velkému překvapení, se s chlápkem setkává znova.

Ethan je přesně ten typ chlápka, který nemůže být Peterovi více vzdálený. Je tak trochu nevychovaný, má trvalou a otravného psa.
Takže je jasné že spojení dvou zcela odlišných typů lidí vytvoří záhy směsku vtipných scének, u kterých se nejde nesmát. I když je vtip trochu prvoplánový, ani to moc neruší a nevadí.

Na doraz 2010

Společná jízda Petera a Ethana se nemůže vyvíjet jinak. Jen co sednou společně do auta, začínají hádky. Jako vata pak trochu působí zastávka pro trávu. Scénka s dětmi by klidně nemusela ve filmu figurovat. Naopak Ethanovo ztvárnění Kmotra už vyvolává úsměv. A tak se to občas táhne celým filmem.

Plechovka od kávy nahrazující urnu pro Ethanova otce se stává důležitým článkem filmu. Rodí se při ní zvraty, je náplní smutnějších scén ale také hlavním komediálním prvkem, občas.
Masturbující psík, i tohle můžete ve filmu vidět. A není to zrovna nejbezvadnější pohled. Ovšem ani pohled na Ethana v této pozici není nic super, ale smích to možná u některých jedinců přinese. (Já se smála).
Ethanovo chorobné usíná téměř všude a tvrdý spánek zapřičiní další zvrat v příběhu. I když by vůbec nemusel skončit tak srandovně. Ale je to komedie, takže zlomená ruka a pár žeber je maximum.

Na doraz 2010

Ethan je vlastně mnohem lépe napsaná postava než Peter. U něj je hned jasné, na čem jsme. Je to nedospělý jedinec hledající štěstí jako herec. Ač nemá žádnou dosavadní filmovou zkušenost. Což ovšem nevadí, protože fotodokumentů má teda opravdu hodně. A při každé příležitosti nacvičuje a tříbí svůj projev. Je s ním vlastně sranda. Je to trochu buran chovající se trochu jako dítě, ale vedle suchara Petera vyniká.

Peterova postava je dobrá snad jen v tom, že Robert Downey Jr. je docela fešák, jinak je jeho postava těžko čitelná. Ale to se dá i odpustit. Bláznivou jízdu napříč Spojenými státy, které končí až u mexických hranic jeho divný charakter nezkazí.
I když je Ethan takový pablb, bylo mi to v jednu chvíli docela líto. Při hádce s Peterem, by se  ho člověk chtěl snad i zastat. Neuvědomujíce si, že je všechno to, co mu Peter vyčítá vlastně pravda. Ale bez jeho občasného idiotského chování by to nešlo. Přestalo by to fungovat. Nikdo by se nesmál

 

A protože o smích jde především, žádné velké přemýšlení není potřeba, je to klasická páteční komedie, nedělá ty idioty z nás, kteří na to koukáme. Což se občas u komedií děje, nebo alespoň já mám ten pocit. Tady jsem se docela slušně pobavila a možná bych si tuhle bláznivinu nechala líbit ještě jednou.

Jestli tedy chcete od filmu hlavně relax, vyrazte na tuhle komedii. Zklamáni nebudete, protože ani nemůžete. Když od toho nebudete nic očekávat, může vás to akorát mile překvapit.

 

Trailer:

________________________

Na doraz (Due Date) 2010

Režie: Todd Phillips
Hrají: Robert Downey Jr., Zach Galifianakis, Jamie Foxx, Michelle Monagham, Charlie Sheen

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka