Velké letní trháky, na které se vyplatí zajít do kina – 1. částLéto není jen období filmových festivalů. Do kin míří dlouho anticipované filmové trháky, které tvoří jakousi „popcornovou“ alternativu k sofistikovaným festivalovým filmům. Od filmů, jejíchž premiéry jsou naplánovány na letní období (což může být už od května), se očekává především větší zájem a návštěvnost, tudíž i vyšší zisky. Proto jsou v tyto měsíce kina plná filmů, které jsou různými sequely (Temný rytíř povstal, Expandables 2), prequely (X-Men: První třída, Prometheus), rebooty (The Amazing Spider-Man, Total Recall) či adaptacemi (Abraham Lincoln: Loves upírů, Hunger Games). Takové filmy snáze hledají své publikum, jelikož jsou diváci s konceptem filmu, postavami nebo předchozím dějem nějakým způsobem seznámeni. Rozhodně však neplatí, že by se do kin nedostaly filmy s originálním námětem. Film je ale především součástí průmyslu a proto je více slyšet o filmech, které uspějí finančně, než-li podle toho, jak moc uspokojily touhu diváků po zcela originálním námětu. (Nad takovou situací, kdy je v hollywoodské produkci originálních filmů poskrovnu, si posteskli například na webu Short Of The Week.)
Proto bodují filmy jako The Avengers ($1,450,714,000), Hunger Games ($677,922,864) nebo Madagaskar 3 ($442,297,534). Rok 2012 ještě zdaleka neodhalil svoje největší filmová esa. Některá z nich jdou do kin právě v letním období (Temný rytíř povstal, Bourneův odkaz, The Amazing Spider-Man). To jsou především filmy, které se snaží diváka přesvědčit, že kýžený zážitek z nich lze zažít opravdu jen na velkém plátně. Divácké zvyklosti se totiž mění, a kino ztrácí svůj status místa, kde jsou filmy doma. 

Česko-slovenské filmové léto?

Vybrat pět filmů, na které bude stát za to v létě zajít do kina objektivně nelze. Přesto je možné sestavit jakýsi „žebříček“ snímků, které by nebylo úplně rozumné v létě vynechat. Letošní léto nabídne i jeden český film, který zřejmě bude stát za čas strávený v kině (Polski film) a slovenský koprodukční film vracející se do dob normalizace a snažící se soudobou situaci reflektovat bez sentimentu, který tato doba postrádala (Konfident). Česká kinematografie potřebuje zajímavé filmy, které do kin přitáhnou diváky, jinak se stále dokola budou točit pitomosti a český film bude nechutně provinční a nezajímavý (Líbáš jako bůh, Muži v naději). Přesto není zcela fér zatracovat český film. I velice povedené filmy diváci navštěvují (Rodina je základ státu, Protektor, Zoufalci, Poupata), jen bohužel ne tak hojně.

V roce 2011 byl nejnavštěvovanějším filmem v českých kinech snímek Jiřího Vejdělka Muži v naději. Navštívilo ho celkem 852 199 diváků. Tento film měl dokonce větší návštěvnost než zřejmě nejočekávanější film roku 2011, a to závěrečný díl ságy o Harry Potterovi. Na fakticky osmý film s názvem Harry Potter a Relikvie smrti- 2. část  přišlo do českých kin 708 718 lidí.

 A na co letos v létě zajít do kina?

1. Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises)

Česká premiéra: 26. července 2012

I letošní letní období nabízí velkolepé zakončení úspěšné filmové ságy. Nolanova trilogie o Batmanovi je jednou z nejlepších komiksovou adaptací vůbec. Christopher Nolan se vydal poněkud jiným směrem, než jakým jdou například adaptace superhrdinů od Marvelu. Namísto ironického humoru nasadil do příběhu propracovanou psychologii, a to nejen hlavního hrdiny, ale také jeho úhlavních nepřátel. Závěrečná část s názvem Temný rytíř povstal nabídne zřejmě nejnebezpečnějšího Batmanova nepřítele. Bane v podání Toma Hardyho má dokonce solidní vyhlídky na to, že trumfne zřejmě nejlepšího filmového padoucha Jokera (Heath Ledger) z předchozího filmu.
Režisér filmu Christopher Nolan navíc platí za vizionáře, jelikož na jeho kontě najdeme inteligentní filmy, které často předvádějí inovativní narativní postupy (Memento, Dokonalý trik, Počátek). Jeho vize, perfekcionismus a inovativnost jsou velice patrné i v jeho komiksové trilogii. První díl trilogie Batman začíná byl poněkud rozpačitým začátkem, nicméně druhý díl Temný rytíř překonal v tržbách hranici jedné miliardy dolarů. Od závěrečné části se očekává minimálně stejný úspěch, jaký zaznamenal právě Temný rytíř.
Temný rytíř povstal je perfektní příklad klasického letního blockbusteru s masivní reklamní kapmaní, který do kina diváky určitě dostane.

2. Abraham Lincoln: Lovec upírů

Česká premiéra: 19. července 2012

Že by ze spolupráce dvou skvělých filmařů (i když ve tvorbě obou z nich se najdou určité kvalitativní rozdíly) Tima Burtona a Timura Bekmambetova nevzešel zajímavý a invenční film? Bohužel se zdá, že skutečně nevzešel. Adaptace mash-up románu Setha Grahama-Smithe má našlápnuto stát se propadákem letošního léta. Z filmu nejsou příliš nadšení ani diváci ani kritici (Hodnocení recenzentů na serveru RottenTomatoes se vyšplhalo na pouhých 34 %, podle diváků a návštěvníků stránek je na tom film trochu lépe, od nich získal 59 %.)
Abraham Lincoln, který loví upíry zřejmě není námět, který by ve filmu dobře fungoval. Ani trailer příliš nenasvědčoval tomu, že by mělo jít o jeden z nejlepších akčních filmů poslední doby. Největší výhrady dopadají na adresu chybějící ironie a nadsázky, která je pro takový námět naprosto klíčová.
Tematika upírů se opět stává více populární a nemůže za to jen pubertální sága Stmívání, ale například také výborný seriál z produkce HBO True Blood. Abraham Lincoln: Lovec upírů zřejmě žádné zajímavé kvality nenabízí ani co se týče samotného filmového zpracování, přes všechny výhrady však může jít o nenáročnou letní podívanou na vůbec první adaptaci mash-up novely.

3. Gangster Squad

Česká premiéra: 13. září 2012

Do roku 1949 zasazený příběh šesti mužů, kteří se rozhodli vzít zákon do vlastních rukou poté, co se jejich město stává stále více prosáklé zločinem, prostitucí, drogami a obchodem se zbraněmi. Policie s tím nic neudělá, je zkorumpovaná. Solidní námět, několikrát prověřený, kdy se skupina tvrdých chlapíků rozhodne zlepšit poměry ve městě. A samozřejmě nesmí chybět dáma, která potřebuje zachránit ze spárů gangstera.
Jakkoli může znít námět filmu jako otřepané klišé, zřejmě se nevyplatí Gangster Squad jen tak zatratit. Režisér filmu Ruben Fleischer má totiž na svém kontě vtipný a nekonvenční film Zombieland a obsazení snímku Gangster Squad přetéká zajímavými jmény (Sean Penn, Ryan Gosling, Ema Stone, Josh Brolin, Nick Nolte). Ovšem ani tyto indicie nemusí vést k tomu, že bude snímek zajímavý. Ovšem trailer naznačuje, že by nebylo na škodu dát mu šanci.

 4. Polski film

Česká premiéra: 12. července 2012

Český snímek Polski film si před pár dny odbyl premiéru na festivalu v Karlových Varech a do běžné distribuce přijde už 12. července. Film provází řada zajímavých mystifikací. Například se změnilo jméno režiséra. Snímek byl poprvé anoncován vloni právě na festivalu ve Varech, kde byl prezentován jako režijní debut Jana Budaře. Tisková konference, kde k tomuto oznámení došlo je také součástí snímku, jelikož ve filmu je Jan Budař skutečně režisérem.
Polski film je totiž řazen do podivného žánru tzv. reality filmu, což především znamená, že herci, kteří ve filmu hrají, hrají vlastně sami sebe.
Námět se může zdá být trochu vágní, jde o film o natáčení filmu, nicméně čtveřice herců v čele s režisérem a scénáristou Markem Najbrtem (Protektor) slibuje velice originální snímek, který může rozvířit stojaté vody české kinematografie.

Jiří Šebesta z distribuční společnosti Aerofilms shrnul Polski film takto:

„Promíchání reality a fikce dosahuje až paranoidní míry a divák může v kině lehce ztratit důvěru i ve svou vlastní realitu. Hra, kterou s námi tvůrci filmem rozehráli je neuvěřitelně zábavná, drásající a nebezpečná. Taky můžete přijít o rozum. Polski film slibuje velkou jízdu po cestách, kam se nikdo nikdy nevydal.“


5. Bez kalhot

Česká premiéra: 12. července 2012

Snímek režiséra Stevena Soderbergha zavede diváky do prostředí mužských striptérů a jde tak trochu o biografii herce Channinga Tatuma, který se tomuto povolání nějakou dobu věnoval. Soderbergh se do tematiky sexuality a lidí kolem tohoto průmyslu dostal již svým filmem Dívka na přání (2009), ve které představil život „renesanční“ pornoherečky Sashy Grey.
Film Bez kalhot je příběhem striptéra Mikea, který si v průběhu své kariéry uvědomí, že by od svého života čekal mnohem víc a že nakrucování svého pozadí před nadrženými dámami zřejmě nebude to pravé.
Film může být zajímavý i co se týče genderu, jelikož mužská sexualita nebyla nikdy potlačována, tabuizována nebo bagatelizována. Komercionalizace mužského těla coby objektu sexuální touhy pak také není příliš probádané území, takže pokud film nezradí banální příběh, může být snímek Bez kalhot docela příjemným překvapením.

 

Přečtěte si také druhou část letních filmových tipů, na které se vyplatí zajít do kina.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka