Velké letní trháky, na které se vyplatí zajít do kina – 2. částV první části přehledu filmů, které by se mohli letos v létě dostat do hledáčku lačného diváka, který bude v parnu hledat přístřeší v klimatizovaném kinosále, jsme představili pět snímků, z nichž každý reprezentuje specifický žánr a jeden z nich dokonce zastupuje žánr v české kinematografii dosud ne úplně probádaný (Polski film). Pakliže tedy ještě nevíte, na co v létě vyrazit do kina, může pro vás být následující přehled pěti snímků názorným vodítkem při plavbě na letních filmových vlnách.

 1. Do Říma s láskou

Česká premiéra: 19. července 2012

Jestli někdo umí stále dělat vtipné, inteligentní a romantické komedie, pak je to právě Woody Allen. Jeho předchozí snímek Půlnoc v Paříži byl snovým výletem do 30. let s kouzelnou atmosférou tehdejší (i současné) Paříže a ve svém novém filmu vypráví W. Allen mozaiku příběhů odehrávající se v dalším kouzelném evropském městě. (Přestože je romantizace Paříže a Říma tak trochu klišé, Allenův smysl pro humor tyto rozpaky snadno zažehnává.) Do Říma s láskou je snímek složen z několika příběhů, v nichž hlavní roli hraje náhoda, neporozumění, touha a samozřejmě láska. Ještě jeden rys spojuje téměř všechny postavy snímku, každý z nich touží po nějaké formě uznání. A nemusí jít přímo o klasickou touhu stát se slavným, což se povede jedné postavě – obyčejnému, usedlému chlapíkovi – který absolutně netuší, čím se o svou popularitu zasloužil.

„Člověk touží po slávě ze stejného důvodu jako po čemkoliv jiném. Ať už mluvíme o slávě, penězích, pěkném oblečení, majetku, uměleckém nebo hudebním nadání, zkrátka o čemkoliv, co má za důsledek zájem druhého pohlaví.“
Woody Allen 

Stejně jako Půlnoc v Paříži a předchozí snímky Woodyho Allena překypuje i Do Říma s láskou zajímavým hereckým obsazením (Ellen Page, Alec Badlwin, Jesse Eisenberg, Penélope Cruz). Snímek je samozřejmě také další variací na témata sexuality, touhy a lásky, což jsou prvky, které nechybí v žádném Allenově snímku.

2. Cosmopolis

Česká premiéra: 9. srpna 2012

Možný návrat Davida Cronenberga k jeho „šíleným“ sci-fi kořenům. Jeho nedávné filmy jako Dějiny násilí či Východní přísliby pracovali spíše s tématy skutečné povahy osobnosti, odhalovaly lidskou schopnost páchat téměř jakékoli násilnosti. Jeho rané filmy divákovi dávají možnost nahlédnout do skutečně bizarních proměn nejen fyzických (Moucha) ale také psychických (eXistenZ). Často je v jeho filmech cítit jakási prázdnota až zoufalství, které musí být ukojeny silnými prožitky (Crash). Cosmopolis je adaptací knihy Dona DeLilla, příběh je zasazen do ne příliš vzdálené budoucnosti. Hlavní postavou je osmadvacetiletý Eric (Robert Pattinson), který žije tak trochu imaginárním životem nekorunovaného krále Wall Street. Ze svého izolovaného života je však vytržen náhlou erupcí a vzniklou panikou. Jeho paranoia dosahuje vrcholu a začíná být těžké rozeznat, co je realita a co jsou výplody jeho fantazie. Hlavní roli ztvárnil Robert Pattinson, kterému se podle dosavadních ohlasů podařilo konečně podat na plátně skvělý výkon, jenž ho může nadobro vymanit z nelichotivé škatulky „toho upíra ze Stmívání“.

„Cronenberg has an ideal collaborator in Pattinson, whose callow yet charismatic features take on a seductively reptilian quality here. It’s the actor’s strongest screen performance and certainly his most substantial“ VARIETY

Cosmopolis byl premiérově představen na festivalu v Cannes, kde se ucházel o Zlatou palmu. Film mohli vidět také návštěvníci karlovarského festivalu. Hodnocení na Česko-slovenské filmové databázi ukazuje, že ho někteří sice viděli, ale nadšeni z něj byli minimálně. Na nový film Davida Cronenberga se každopádně vyplatí zajít. (S jistou lze říct, že nepůjde o sterilní drama jakým byla Nebezpečná metoda – ač skvěle a precizně natočená, suchá a vyčpělá.)

 3. Země bez zákona

Česká premiéra: 20. září 2012

Země bez zákona vypadá jako typická americká gangsterka zasazená do doby prohibice. Film vykazuje tak trochu podobné naladění jako snímek Gangster Squad, který bude mít českou premiéru o týden dříve než Země bez zákona.
Film byl letos uveden na festivalu v Cannes v hlavní soutěži a bylo možné ho vidět také v Karlových Varech.
Australský režisér John Hillcoat je známý především díky adaptaci románu Cesta od Cormaca McCarthyho a westernu The Proposition, na kterém spolupracoval s Nickem Cavem, jenž složil hudbu a zároveň napsal k filmu scénář. (Což se opakuje i v případě Země bez zákona.)
Snímek vychází z románu Matta Bonduranta „The Wettest County in the World“ a je částečně postaven na skutečných událostech ze života bratrů Bondurantových, kteří během prohibice pašovali alkohol.  Ústřední trojici bratrů ztvárnili Shia LaBeouf, Tom Hardy a Jason Clarke. Hlavní zápornou postavu si zahrál Gary Oldman, který sice nedostane v příběhu tolik místa, kolik by si jeho charismatický projev žádal, nicméně i z těch málo minut, kdy je na scéně, dokáže vytěžit maximum.
Ženských postav se ujaly Mia Wasikowska a stále obsazovanější Jessica Chaistain.

4. Rebelka

Česká premiéra: 16. srpna 2012

Pixar se svými posledními animovanými filmy dostal do pozice „příliš dospělé pro děti a trochu moc infantilní pro dospělé“. Některé počiny tohoto studia lze považovat snad za trochu slabé (především dvojka Aut), jiné jsou však jakýmsi pomyslným vrcholem amerického animovaného filmu pro široké publikum, tzn. pro děti i dospělé (Příběh hraček, Hledá se Nemo, Vzhůru do oblak).
Rebelka (v anglickém originále Brave) prodělala pár změn českého názvu. Odvážná Merida zmizela a stala se z ní pouze Rebelka. Taktéž můžeme zřejmě zapomenout na originální zvuk během návštěvy kina, což je velice výrazné mínus, uvážíme-li v jakém prostředí se příběh odehrává. Současný trend distributorů (zřejmě nejen tuzemských) je bohužel takový, že se zejména animované filmy zcela podřizují trhu, ve kterém jsou uváděny. Což se dá samozřejmě pochopit a není to nic nevkusného. Ovšem stále by zde měla existovat možnost volby. Tedy možnost vybrat si mezi dabovanou verzí (kdy jde do kina rodina s menšími dětmi), či si zvolit originální znění. Falcon, coby český distributor filmu, neplánuje (alespoň podle dostupných materiálů) uvést do kin obě verze. Je pouze možnost vybrat si mezi 3D a klasickou 2D verzí filmu.
Písně ve filmu jsou také bohužel česky přezpívány, takže namísto například skotské gaelštiny (Jednu takovou píseň je možno zaslechnout už v traileru, nazpívala ji folková zpěvačka Julie Fowlis.) uslyší čeští diváci hlas Lucie Vondráčkové. (Což nemusí vyhovovat každému, jelikož podíváme-li se na vývoj zpěvaččiny kariéry, nic valného to rozhodně není, viz například „její“ song  Ty jsi ten nej.)
Rebelka jinak vypadá na opravdu zajímavý projekt Pixaru, a to nejen díky tomu, že je hlavní postavou ženská hrdinka. Studio se dušuje, že i co se týče technické stránky filmu, je Rebelka skutečně pozoruhodné a inovativní dílo.

„Snažili jsme se o co nejdokonalejší styl, používali co nejdokonalejší technologie a motivovali jsme naše výtvarníky, aby ze sebe vydali naprosto vše. Vzhledem k rudé hřívě vlasů, které Merida má, a také nejrůznějšímu oblečení všech postav – od formálních oděvů až po pláště a zbroje – se jednalo o technologicky nejnáročnější snímek, jaký jsme dosud natočili.“
Katrhrerine Sarafian, producentka

5. Až vyjde měsíc

Česká premiéra: 12. července 2012

Nová komedie Wese Andersona má potenciál stát se jednoznačným hitem letošního léta. Už jen díky svému námětu, který bude rozhodně skvěle zpracován. Snímek Až vyjde měsíc je vlastně jistou formou vzpoury proti usedlosti, dospělosti a svázanému způsobu života, který nutí jedince dodržovat tolik nesmyslných pravidel.
Základní kostru příběhu tvoří spiklenecký plán dvou (skoro)teenagerů, kteří naplánují společný útěk do divočiny. Dvojici hlavních hrdinů ztvárnili Jared Gilman a Kara Hayward, pro které je tento snímek jejich filmovým debutem. Kara Hayward byla také letos hostem karlovarského festivalu, kde představovala právě snímek Wese Andersona Až vyjde měsíc.
Kromě debutantů si ve filmu zahrálo několik skvělých herců včetně Billa Murrayho, Bruce Willise, Tildy Swinton nebo Edwarda Nortona.

A na jaký film určitě vyrazíte do kina? Bude to jeden z těchto tipů, nebo máte v hledáčku něco zcela jiného, zajímavějšího či méně mainstreamového?

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka