RECENZE: Muž z oceli / DC Comics ukazuje Marvelu zádaJe to Pták. Je to Letadlo. Do kin se nám přiřítil nový superhrdina. Pro mnohé Mirek Dušín v plášti. Pro mě oblíbený hrdina z dětství. Pro mnohé symbol naděje. Ano, je to muž z Kryptonu a jeho symbol je S.

Man of Steel se povedl. Už v roce 2008 ukázal DC comics svým Temným rytířem, že to myslí vážně. Nyní oživuje Zack Snyder dalšího oblíbeného hrdinu z DC univerza. Svým vážným a temným přístupem shrábnul všechny Marvel filmy do kapsy. Na Muže z oceli koukají s respektem i takoví frajeři jako je Tony Stark.

„Dáš lidem na Zemi ideál, o který budou usilovat. Poženou se za Tebou. Někdy klopýtnou. Někdy padnou. Ale nakonec se k Tobě přidají na Slunci. Nakonec jim pomůžeš vytvořit zázraky.“

Tolik k válce o nejlepší komiksovou značku v Hollywoodském světě. Nový Superman je opravdu takový, jaký by měl být. S pořádnými herci. S epickou hudbou. Se silným příběhem. A samozřejmě s parádním vizuálem. Henry Cavill o sobě už před natáčením prohlásil, že je nejlepší Superman, jaký kdy byl. Se sympatickým Christopherem Reevem ho srovnat nelze. Ale s klidným svědomím můžeme prohlásit, že jako Superman je opravdu povedený. Jeho neskutečně výborná postava, kterou nelze neobdivovat, a dobrácký úsměv z něj udělaly ten správný symbol naděje a dobra.

„He will be an outcast. They’ll kill him. – How? He’ll be like a god for them.“

Michael Shannon, který si střihl roli generála Zoda, je v roli neskutečný démon. Jeho vystupování z něj dělá absolutní špičku záporného charakteru. Dialogy byly napsány skvěle a Michael svojí roli zvládl s přehledem a generálovu ďábelskou povahu vystihl opravdu dobře. Co se týče dvojice otců našeho klaďase, tak samozřejmě má dva – skutečného a pozemského. Rolí se zhostili bývalý gladiátor Russell Crowe a předchozí Robin Hood Kevin Costner. Celý film na sebe oba strhávají obrovskou pozornost a já se nemohu rozhodnout, který z nich to zahrál lépe. Odpověď si musí najít divák sám.

Russell Crowe, který hraje Jor-Ela, je neskutečně poutavý charakter, který v předchozích filmech vůbec nedostal prostor. Zde to Russell napravuje a jeho síla a um na plátně velmi dobře vynikly. Co se týče Kevina Costnera, který moc prostoru nedostane, tak na druhou stranu svůj čas ve filmu mistrně využívá a je to jeho nejlepší role za poslední roky.

Zdroj: csfd.cz

Man of Steel | r. Zack Snyder (Foto: Warner Bros.)

Jediné zklamání je snad to, že úvodní hudbu od Johna Williamse nakonec neuslyšíte. Na druhou stranu soundtrack, který vytvořil Hanz Zimmer je velkolepý a opravdu epický. Nádech hrdiny je v něm poznat v každé chvilce. Film je hudbou mnohem více procítěný a dává příběhu zcela jiný rozměr. Režisér Snyder dokázal spojit během téměř dvou a půl hodin zkázu Kryptonu, zrod hrdiny, těžké dětství, nalezení svého osudu a nakonec pořádnou akční bitvu. Nejen že nový Superman je neuvěřitelně svalnatý, ale ukazuje i silné srdce.

„My father believed that if the world found out who I really was, they’d reject me. He was convinced that the world wasn’t ready. What you think?“

Příběh začíná na planetě Krypton. Planeta kolabuje, „zlý“ genrál Zod svrhává vládu a chce vytvořit svůj nový svět jinde. Jor-El tuší, že zrození této rasy jinde ve vesmíru by znamenal vyhladit cizí planetu, a tak se rozhodně pro velmi radikální krok a posílá svého syna Kal-ela s tajným kodexem celého národa pryč ze zničené planety.

Tak celý film začíná. Vizuálně je to opravdu nádherná podívaná. Když se přesuneme na Zemi, ta ze začátku oplývá flashbacky na utrápeného hrdinu, který se skrývá před světem. A právě scény mladého Kal-ela a Kevina Costnera je to, co z klišé záchrany světa činí dojemný příběh.

Film stál 225 miliónů dolarů. Vizuální stránka je opravdu úchvatná. Akční řežba je dlouhá a vizuální efekty dopadly na jedničku. Scény letu Supermana jsou opravdu povedené a možná vám i padne čelist, když přelétá nad zmrzlou krajinou.

Zdroj: csfd.cz

Man of Steel | r. Zack Snyder (Foto: Warner Bros.)

Supermanův kostým dostal také svůj upgrade. Klasický žlutý znak již nevidíte. Uzříte pořádnou kombinézu, za kterou by se nemusel stydět ani James Bond. Oblek vypadá zas o trochu blíže k realitě a vyhýbá se příliš výrazným barvám. Naopak sází na tmavší odstín.

Shrnutí

Film je jedním slovem epický. Přesně takový, jaký by měl být se Supermanem. Procítěný, hrdinský a zároveň trošku temný. Vizuálně se Muži z oceli moc filmů rovnat nemůže. Hudebně se také vyznamenal. Tento film je přesně takový, jaký jsem si vysnil. Možná je konec června a ještě nás čeká v kině spousta výborných filmů, ale s ledovým klidem mohu prohlásit, že Muž z oceli je dle mě nejlepší letošní snímek.

Muž z oceli / Man of Steel

Česká premiéra: 20. června 2013
Česká distribuce: Warner Bros.
Režie: Zack Snyder
Scénář: David S. Goyer
Hrají: Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe, Diana Lane, Kevin Costner, Michael Shannon

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Lukáš Černohorský

Bio: *1993, Praha - Velký milovník filmů a seriálů. V roce 2012 režíroval studentský film podle své povídky. Mezi další záliby patří knihy, videohry a sport. Momentálně se věnuje trénování bojových umění a volný čas vyplňuje psaním povídek, recenzí a příběhů.