Mrazivá přehlídka severských filmůVe dnech 17. – 20. února 2011 připravil Severský filmový klub ve spolupráci s pražským kinem Atlas a brněnským Artem přehlídku severských filmů. Koho tedy neláká temperamentní španělská kinematografie nabízející jak současné snímky tak přehlídku tzv. cine de toros, kde bude k vidění i klasický němý film z roku 1917 Krev a písek (Sangre y arena) v pražském Světozoru, může si jí zchladit hlavu mrazivě ironickými severskými snímky do kina Atlas nebo Art v Brně.

 

Na program se dostalo celkem osm snímků z dánské, švédské a norské produkce. Celou přehlídku zahájí film norské režisérky Vibeke Idsøe 37 a půl, který vypráví příběh ženy, jež pomalu pociťuje krizi středního věku. Ve svých 37 letech nemá děti, kariéru, přítel ji opouští a přátelé se od ní odvrací. Poté, co pomalu upustí ze svého snu stát se korunní princeznou a spokojí se s psaním sloupků do novin, její život ztrácí jiskru. Potkává dávné přítelkyně, o kterých si celý život myslela, že jsou dokonalé a mají perfektní život. Po bližším kontaktu s nimi ale zjišťuje, že ani ony to neměli v životě tak snadné.


Z úplně jiného žánru je film Dívka s pomeranči norské režisérky Evy Dahr. Tento snímek se zaměřuje spíše na existenciální pojetí života a snaží se zodpovědět základní otázky o  jeho smyslu. Zda-li má vůbec smysl žit, když konec je nevyhnutelný.  Hlavní postava filmu šestnáctiletý Georg na své narozeniny dostane dopisy od otce, na kterého si jen matně vzpomíná. Skrz tyto dopisy mu otec vypráví o jeho střetnutí s dívkou s pomeranči roku 1982.


Švédský retro snímek Iluze – film o vlaku je zasazen do doby 2. světové válce. Vlak odjíždějící ze Stockholmu do Berlína má opravdu pestré panoptikum pasažérů, kde každý je svým způsobem zvláštní až zvrácený. Je mezi nimi také spisovatel, ne příliš úspěšný, odjíždějící do Berlína budovat novou Evropu, ovšem jeho idealistické představy se mění v pravý opak. Film natočil v roce 2003 švédský režisér Peter Dalle.


Dánský snímek Spi, děťátko, spi nabízí road movie a čtyřech dívkách, které se vydají na cestu napříč Dánskem. Dívky odchází z odvykacího centra a nemají jasno, co se svým životem. Každá z nich má svoje tajemství a sny. Jejich cesta ze zvrtne v jízdu v ukradeném autě. Jejich cesta za svobodou začíná.

Celou přehlídku završí brilantní snímek režiséra Anderse Thomase Jensena Adamova jablka z roku 2005. Ironický snímek zasazený do prostředí fary, kde hlavními aktéry jsou bývalý neonacista, vyšinutí farář, obtloustlý bývalý hráč tenisu a chlápek, co přepadává benzínky. Tragikomický snímek, u kterého se budete smát a vzápětí stydět, protože scény, které uvidíte by smích vyvolávat neměly. A přesto se nelze ubránit.


Přehlídka probíhá současně v Praze i Brně, více informací o čase promítání a cenách naleznete na stránkách http://www.sfklub.cz/17-%E2%80%92-20-2-2011-severska-filmova-zima-vse

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka