Moc, manipulace, šílenství – to jsou témata 13. ročníku festivalu MezipatraLetošní 13. ročník queer festivalu Mezipatra se nezadržitelně blíží. V Praze proběhne ve dnech od 8. do 14. listopadu a v Brně od 16. do 22. listopadu. Letos poprvé se bude konat zahájení festivalu v Praze. Mezipatra přináší filmy krátké, celovečerní i dokumentární, které nějakým způsobem reflektují a zpracovávají témata, jež jsou ve společnosti živá a hojně se diskutují. Většinu uvedených filmů není možné vidět v běžné kinodistribuci. 
Označení queer poukazuje na existenci rozdílných životních stylů a snahu vymezit se vůči „heteronormativitě“, která panuje v současné společnosti a ostatní sexuální orientace odsuzuje jako odchylky. Queer zahrnuje lesby, gaye, bisexuál(k)y a transgender lidi. Queer slouží jako osvobození se od tradičního vnímání sexuálních a genderových rolí. Festival však stejně hojně navštěvují i heterosexuálové, kteří neberou jinak orientované lidi jako něco zvláštního, nýbrž je vnímají jako přirozenou část společnosti. 
Tématem letošního ročníku je Moc, manipulace, šílenství a odkazuje k dobám, kdy byli lidé s homosexuální orientací vnímáni jako psychicky nemocní. Manipulací se jim měla vštípit pravidla „normálního“ chování, a zbavit je tak jejich „šílenství“. Ale s mocí a manipulací se svým způsobem dostáváme do styku téměř všichni. Současná manipulace probíhá především přes média a zejména reklamu, která se přímo snaží změnit naše chování. Další kapitolou může být například politická manipulace či prosazování moci ze strany byrokratického aparátu.

Buďme queer

Filmový festival s gay a lesbickou tematikou vznikl v Brně z impulsu občanského sdružení STUD a pod názvem Duha na Brnem proběhl v roce 2000 první ročník. V roce 2003 se festival rozšířil také do Prahy, kde letos poprvé proběhne i jeho zahájení. Za dvanáct let existence festivalu jej navštívilo 95 tisíc diváků a z průzkumu publika vyplývá, že  podíl homosexuálů a heterosexuálů je takřka vyrovnaný. Toto zjištění vedlo pořadatele ke změně a podtitul se z gay a lesbického festivalu změnil na queer festival.

Mezipatra jsou soutěžním festivalem a každoročně přinášejí ve svém programu  filmy v několika sekcích, letos je program složen z kategorií – Hlavní soutěž celovečerních filmů (deset filmů plus loňský vítěz Ceny diváků), Hlavní soutěž krátkých filmů (osm filmů), Retrospektiva: Temné království (tři filmy) a Dokumentární sekce.
Porota uděluje tři ceny – za Nejlepší celovečerní film (uděluje odborná porota), za Nejlepší krátký film (uděluje studentská porota) a předává se také Cena diváků za nejlepší film.

Láska nezná hranice – věkové ani genderové

Letošnímu programu rozhodně dominuje nový film mladého kanadského režiséra Xaviera Dolana, který v roce 2010 okouzlil diváky (nejen) na festivalu v Cannes svým snímkem Imaginární lásky (Les amours imaginaires). Nový film mladého tvůrce Laurence Anyways vypráví příběh muže, kterého sledujeme v průběhu deseti let, kdy se snaží žít jako žena. Xavier Dolan již v Imaginárních láskách ukázal, že má smysl pro záběr, používání barev a hudby, libuje si v dialozích a vypjatých momentech. Přesně tyto prvky lze také očekávat v jeho novém snímku. Laurence Anyways je zařazen do Hlavní soutěže celovečerních filmů.

Dalším celovečerním filmem uvedeným v hlavní soutěži je snímek Thoma Fitzgeralda Místy oblačno, který si získal diváky na několika festivalech po celém světě (Atlanta Film Festival, Milan International Lesbian and Gay Film Festival a další).
Snímek Místy oblačno je příběhem dvou postarších žen, které se rozhodnou, že svou lásku nebudou tajit a odjedou z amerického venkova do Kanady, kde jsou homosexuální sňatky legální. Hlavní hrdinky Stella a Dot jsou přirovnávány k Thelmě a Louise, přičemž je svou energií a životních elánem snadno dohánějí. Film je hravou road movie, která zcela převrací představy o životě lidí v důchodovém věku.
Místy oblačno je také zahajovacím filmem festivalu Mezipatra a uvede ho režisér snímku Thom Fitzgerald.

V Dokumentární sekci bude uvedeno několik celovečerních i krátkých filmů, mezi nimiž vyniká zejména snímek Jak přežít mor Davida France, který je exkluzivním záznamem paniky, která se strhla kolem viru HIV a onemocnění AIDS v 80. letech. Skupiny protestujících se sešly před budovou Národního zdravotního institutu a požadují informace o nemoci, která zabíjí především mladé muže. Vládní představitelé i média mlčí, nikdo nemá žádné informace o nové nemoci ani nenabízí řešení, jak se jí bránit. Dvě aktivistické skupiny ACT UP a TAG se spojily a začaly samy hledat řešení jak léčit alespoň příznaky nemoci. Pomalu se jim nenásilnými protesty a pomocí radikálního umění dařilo prolomit bariéru mlčení, která doslova zabíjela.

Letošní 13. ročník festivalu Mezipatra má rozhodně co nabídnout, jeho programová nabídka je velmi pestrá. Samozřejmě nejde jen o filmy, součástí festivalu je i doprovodný program, který tvoří hudba, přednášky a diskuse či speciální projekce (Například Celonoční maraton promítání experimentálního porna).
Kompletní seznam filmů, program a další informace najdete na oficiálních stránkách festivalu mezipatra.cz
Jednotné vstupné na filmové projekce je 100,- Kč. Podrobnější info o ceně vstupného a všechna festivalová místa najdete také na oficiálních stránkách.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka