Michal Viewegh začal psát knihu, napsal však scénář a vznikla Svatá čtveřice„Tohle si od Viewegha nepřečtete, to musíte vidět“ je slogan, který propaguje nový film Jana Hřebejka, ke kterému napsal scénář právě Michal Viewegh. Filmového zpracování se dočkalo již několik autorových románů a povídek (Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Případ nevěrné Kláry, Román pro ženy, Účastníci zájezdu, Román pro muže, z Povídek o manželství a sexu vznikl film Nestyda), jeho Biomanželka se hrála v pražském Švandově divadle, ale Svatá čtveřice je vůbec první případ, kdy Michal Viewegh napsal přímo scénář k filmu. Podle anotace půjde o lehkou letní komedii o dvou manželských párech, kteří společně stráví dovolenou/pracovní cestu v Karibiku na ostrově Salt Cay, kde se rozhodnou oživit svůj fádní a stereotypní sexuální život.

Sexuální hrátky v Karibiku

Jan Hřebejk již se spisovatelem Michalem Vieweghem spolupracoval a to v roce 2008, kdy na motivy jeho Povídek o manželství a sexu vznikl film Nestyda s Jiřím Macháčkem v ústřední roli. Snímek se stal toho roku čtvrtým nejnavštěvovanějším filmem v českých kinech. Divácká úspěšnost zřejmě potká také film Svatá čtveřice, jehož lehký námět přímo zapadá do definice „letní komedie“.
Dva manželské páry ztvárnili Jiří Langmajer, Marika Procházková a sourozenecké duo Hynek Čermák a Viktorie Čermáková. Podle synopse a traileru  to vypadá, že snímek bude především o tom, jak se dva páry ve středním věku snaží oživit svůj sexuální život tím, že zkusí skupinový sex.
Přestože  bude sex jedním z nejdůležitějších motivů ve filmu, zřejmě nepůjde jen o něj (alespoň ne po celou dobu). Ve filmu se střetává pohled tří generací – dětí, rodičů a prarodičů, z nichž každý má na tuto oblast života samozřejmě zcela odlišný názor.

Děj filmu se sice odehrává v exotickém prostředí karibského ostrova, nicméně postavy jsou zcela obyčejní lidé. Do Karibiku jedou z čistě prozaických důvodů – Vítek (J. Langmajer) a Ondra (Hynek Čermák) jsou elektrikáři a na ostrově Salt Cay mají za úkol opravit po hurikánu poškozené elektrické vedení. Ostrov je téměř v dezolátním stavu po zásahu přírodní katastrofy, je navíc velmi málo osídlen a tak skýtá skvělé prostředí pro intimitu.
O postavách příběhu režisér Jan Hřebejk říká:

„Michal [Viewegh] zvolil jako hlavní situaci společnou dovolenou hlavních hrdinů.
Potřebovali jsme, aby
 byli někde na samotě, což se v Evropě už skoro nedá zajistit.
A zároveň jsme chtěli ulomit
 hrot určité divácké závisti. Aby si divák neříkal, že to jsou lidé úplně jiného druhu, než je on. Myslím, že hodnotou Michalova psaní a tedy i tohoto scénáře je, že naše hlavní postavy jsou opravdu obyčejní lidé, že to nejsou bohatí lidé s neomezeným množstvím volného času, kteří se jen tak seberou a zaletí si do Karibiku. Michal za těch pár dnů pobytu stačil ostrov několikrát prokřižovat a scénář pak přizpůsobil tomu, co na ostrově viděl. Hurikán se tak stal tím důvodem, proč se tam nakonec ty dva manželské páry vůbec ocitnou – chlápkové jsou vysláni zaměstnavatelem, aby tam likvidovali škody na elektrickém vedení. A manželky je doprovází.“

[nggallery id=135]

Foto: BONTONFILM

V tomto ohledu je vidět jistá snaha o to, aby postavy a vůbec i prostředí filmu nepůsobilo sterilně, uměle a vylhaně. Což je často u českých filmů problém. Jan Hřebejk neskončil jen u charakterů a jejich životním stylu, ale do detailu se snažil vytvořit co nejreálnější prostředí také v jejich domě. Příběh se odehrává v současnosti, ale nábytek v domě manželských párů rozhodně netvoří nejmodernější designové kousky. (I takové detaily mohou na diváka zapůsobit velmi kladně.)

A hudbu složil… Eggnoise!

Snímek Svatá čtveřice bude disponovat také velice zajímavou hudbou, kterou k filmu složila skupina Eggnoise. Poprvé tato skupina spolupracovala s režisérem Janem Hřebejkem již na Nestydovi v roce 2008. Podle vlastního popisu skupina od roku 1994 vystřídala několik žánrů – grunge, punk, rock, jazz, pop – a její styl se neustále obměňuje a vyvíjí. Od roku 2003 vydali Eggnoise tři alba: What a World (2003), Albumen (2007) a Yolk (2010).

„Jejich další album Yolk se mi ohromně líbilo a oslovil jsem je, jestli by nechtěli udělat písničky ke Svaté čtveřici. Většinu písniček pak připravili už v průběhu natáčení. Myslím, že jsme nakonec využili až 90 procent z toho, s čím přišli.
Dokonce jsme řešili opačný problém – film začínal působit skoro jako klip skupiny Eggnoise.
A tak jsme některé scény zkrátili nebo na některých místech hudbu trochu potlačili. Kreativita
této autorské a interpretační dvojice – Ondřeje Kopičky [zpěv, piano, flétna] a Ondřeje Galušky [zpěv, kytara, pozoun] – se k žánru romantické komedie hodí.
Navíc jsou velmi kreativními multiinstrumentalisty a to nám
 umožnilo některé hudební motivy použít vícekrát. Například tam, kde jsme chtěli reggae, které mělo sugerovat Karibik, tak jej nahráli jako opravdu echtovní reggae.“

Jan Hřebejk o spolupráci se skupinou Eggnoise

Oficiální distribuční premiéra filmu Svatá čtveřice proběhne sice až 23. srpna 2012, ale jako první uvidí film diváci ve Vítkovicích již 20. srpna 2012, kdy se uskuteční úplně první veřejné promítání a to i za účasti režiséra Jana Hřebejka, scénáristy Michala Viewegha a hereckých představitelů ústřední čtveřice.

Svatá čtveřice

Česká premiéra: 23. srpna 2012
Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Michal Viewegh
Hrají: Jiří Langmajer, Hynek Čermák,
Viktorie Čermáková, Marika Procházková, Luděk Munzar

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka