Mezipatra 2013 / Nejteplejší svátky filmu se blížíJiž 14. ročník filmového queer festivalu Mezipatra se rapidně blíží. Festival proběhne v Praze ve dnech 7. – 15. listopadu a v Brně startuje 13. listopadu a potrvá do 20. listopadu. Festivalové ozvěny pak zavítají do Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic a Českých Budějovic.
Mezipatra zřejmě není nutné nijak sáhodlouze představovat, každoročně se festivalu účastní několik tisíc diváků. Ale v případě, že byste o tomto „teplém filmovém svátku“ slyšeli poprvé, zde jsou bližší informace. Festival pořádají občanská sdružení Mezipatra a STUD Brno. Program tvoří převážně filmy s gay, lesbickou, trans, bisexuální a jinou „queer“ tematikou. Projekce doprovází výstavy, přednášky, diskuse a  workshopy.
Zapomeňte na tradiční genderové stereotypy a klišé. Mezipatra i letos nabízí bohatý filmový program, ve kterém se představí přední díla současného světového filmu.

Nejteplejší barva filmu

Každý festivalový ročník má film, který poutá výraznou pozornost. Loňský ročník měl třetí film Xaviera Dolana Lawrence Anyways, a zřejmě nejočekávanějším filmem letošních Mezipater je vítězný snímek z Cannes Život Adele (La Vie d’Adèle; v anglickém překladu jako Blue is The Warmest Color).

Život Adele (r. Abdellatif Kechiche)

Život Adele (r. Abdellatif Kechiche) Foto: Wild Bunch Distribution

Bezmála tříhodinový film vypráví o milostném vztahu dvou mladých žen. Mladičká Adele se ve svých patnácti letech seznamuje se starší studentkou umění Emmou, díky které objevuje svět, jež jí byl do té doby zcela neznámý. Snímek doprovázely mírné kontroverze spojené s explicitními sexuálními scénami. Výtkám se nevyhnula ani délka filmu.
Film natočil tuniský režisér Abdellatif Kechiche, jehož snímek Černá Venuše se také dostal do českých kin. Život Adele bude mít českou premiéru na Mezipatrech, ale od 28. listopadu zamíří i do běžné kinodistribuce.

Zajímavostí je, že snímek je adaptací grafického románu, který vyšel v roce 2010 a jehož autorkou je Julie Maroh. Komiks se odehrává na začátku 90. let, autorka na něm pracovala pět let. Samotný komiks je k sehnání samozřejmě ve francouzštině, ale byl přeložen i do angličtiny.
Život Adele je tak první filmovou adaptací komiksu, který získal nejvyšší ocenění na festivalu v Cannes. Dobrá ukázka toho, že komiksy nejsou žádné marginální „čmáranice“. Takovou informaci ale podávají i grafické romány Marjane Satrapi Persepolis nebo Kuře na švestkách, které se také úspěšně adaptovaly do „umělecky“ hodnotných filmů. Komiksové adaptace jsou rozmanité a zahrnují více než  jen filmy se Supermanem a je to vidět čím dál více.

Dalším zajímavým filmem z letošního programu je například snímek Kdo se bojí Vagíny Wolfové? režisérky Anny Margarity Albelo. Hravý, provokativní a sebereflexivní snímek, který vypráví příběh ženy-filmařky, jež natáčí svou verzi klasického snímku Kdo se bojí Virginie Woolfové?  roku 1966.
Režisérka snímku Anna Margarita Albelo bude také hostem letošních Mezipater. Její film patří do výběru toho nejlepšího z americké indie scény.

Zastřešujícím tématem letošního festivalového ročníku jsou Pravdivé lži, což je téma spojené s filmem zřejmě od jeho počátku. Filmy sice odráží žitou realitu, ale lze je považovat za pravdivé? Křehká hranice mezi pravdou a fikcí, kterou zprostředkovávají i jiná média než jen film, stojí ve středu zájmu letošních Mezipater. Pravdivé lži lze vztáhnout přímo na queer tematiku, kdy si hrdinové některých filmů utvářejí falešnou identitu, která je v souladu s konformismem společnosti, na místo osvobození se, které by jim umožnilo žít podle vlastních norem.

Letošní ročník bude zahájen poněkud netradičním snímkem. Jde o britský animovaný film, který je pojatý jako „nepravdivá biografie“ Grahama Chapmana, člena skupiny Monthy Python. Film Autobiografie jednoho lháře: nepravdivý příběh Grahama Champana popisuje programová ředitelka Mezipater Lucia Kajánková jako „adaptaci biografie nejvíce gay a nejvíce mrtvého člena Monty Pythonů. Chapman nahrál audio pro film před 25 lety, tedy těsně před tím, než zemřel na rakovinu. Snímek proto označuje za nejlepší biják, v němž hrál od doby, co zemřel“.

Pokud chcete Mezipatra podpořit i jinak, než že vyrazíte do kina, můžete tak učinit prostřednictvím Hithitu, přes který se festival snaží vybrat finance na pokrytí nákladů spojených s organizací festivalu. Stejně jako další kulturní akce v ČR jsou i Mezipatra financována z veřejných fondů a grantů a peníze na kulturu se rozdávají poněkud problematičtěji, protože Pandury jsou zřejmě důležitější.

Na webových stránkách Mezipater najdete již kompletní program  s podrobnými informacemi o uváděných filmech, místa projekcí a také ceny. Spuštěný je i rezervační systém.

A na konec samozřejmě nesmí chybět festivalová znělka, o kterou se letos postaral mladý režisér Jakub Šmíd.

I když bude v listopadu zima, na Mezipatrech se určitě ohřejete. Podrobné informací o festivalu najdete na mezipatra.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka