Londýnský gangster – režijní debut oscarového scénáristy Williama Monahana se vcelku vydařilLondýnský gangster (London Boulevard) měl českou premiéru 10. února. Jedná se o debut amerického scénáristy a teď také režiséra Williama Monahana, jež za svůj scénář k filmu Skrytá identita v roce 2007 obdržel Oscara. Londýnského gangstera natočil podle románu Ken Beuena. Film nabízí slušnou podívanou protkanou hlavně černým humorem. Diváci tento typ humoru vítají s nadšením, sálem se nejednou nesly salvy smíchu při scénách, kdy se někomu střílí do hlavy. Kdyby se jednalo o film monitorující skutečnou situaci a bral se vážně, museli byste z kina odejít po pár minutách, ale když ho sledujete s nadhledem, nabídne vám vcelku hodně povedenou oddechovou podívanou, při které se budete dobře bavit.
Snímek se točí kolem postavy propuštěného zločince Mitchela (Colin Farrell), který po třech letech strávených ve vězení za rvačku, která se „trochu zvrtla“, projevil touhu změnit svůj život a začít od začátku s čistým štítem. Ovšem ve zkaženém světě plném kriminálníků se mu nedaří. Hlavní „ksindl“ příběhu je jeho kamarád Billy, což je totální budižkničemu bez charakteru, jehož zaměstnává nejobávanější kriminálník všech dob, pan Gant. Takže ať se Mitchela snaží seč mu síly stačí, být dobrý a čistý se mu nemůže nikdy podařit. A není to chyba pouze vnějších faktorů. I v něm samém je cosi nahnilého, co mu brání stát se spořádaným občanem.

Londýnský gangster 2010

To se pokusí změnit slavná filmová hvězda Charlotte v podání trochu křečovité Kiery Knightley. Ovšem ta její křečovitost a mírný afekt se zrovna do tohoto snímku skvěle hodí. Dává jí to půvab, který musí okouzlit nejen Mitchela, ale také každého pána v kinosále.
Při sledování Colina Farrella mávajícího zbraní si nelze nevzpomenout na postavu Raye z filmu Martina McDonagha V Bruggách, kde hrál Colin Farrell rovněž „tvrdého hocha“. Ovšem tady ho nepronásledují žádné temné vzpomínky z minulosti. Ale přesto se lehká paralela mezi těmito dvěma postavami dá najít. Ač to rozhodně nebyl tvůrčí záměr.

Colin Farrell totiž v postavě Mitchela vstupuje do role ochránce spanilých panen a přitom se neštítí tu a tam někomu podříznout hrdlo, když si to zrovna žádá situace. Další hodně vtipnou figurou je Jordan (David Thewlis, pro fanoušky „potterovských“ filmů známý jako R. J. Lupin), který se pasoval do role samozvaného průvodce Charlotty krutým světem paparazziů. Na něj by se dalo směle použít přirovnání „co hořelo, to vyhulil.“ Stále mu na plotně bublá kotlík s mákem a jinými opiáty. Vyzkoušel snad všechny drogy a nedá se říct, že by z toho vyvázl bez následků. Jordan toho moc nenamluví, ale stačí jediný delší záběr na něj a o zábavu s sále je postaráno.

Londýnský gangster 2010

Film také trochu reflektuje současnou situaci s obletovanými celebritami, které se stávají pro „obyčejné lidi“ něco jako modly. Snaží se vědět všechno o jejich životě, co jedí, co si oblečou. Situace prezentována ve filmu Londýnský gangster je sice mírně vyhrocená, ale téměř přesně ukazuje, jakou cenu má soukromí pro takové lidi.

A tak se na pozadí velkého kriminálního světa odehrává jedna romantická příhoda, kde se gangster zamiluje do krásné dívky. Ale nebojte, tvůrci pro nás nechystají královský happyend. Film se drží knižní předlohy téměř věrně, ale pozmění fakt, že se Mitchel stará o postarší herečku. Taková věc může fungovat v knize, ale na postarší herečku davy do kina nenalákáte. Takže místo toho se můžeme vynadívat na krásnou, mladou Kieru Knightly. Upřímně, chtěli byste na jejím místě vidět excentrickou obstarožní dámu?

Londýnský gangster 2010

Pro českého diváka nebude úplně neznámá ani herečka představující lehce psychicky vyšinutou sestru Mitchela Briony, kterou zvtránila Anna Friel, jež si zahrála v Jakubiskově velkofilmu čachtickou paní Alžbětu Bathory. Tady představuje typ trochu lehké holky, která to nemá v hlavě úplně v pořádku.
V tomhle snímku najdete opravdu zajímavé panoptikum podivných charakterů, které se postarají o zábavu v trochu temnějším hávu a s mírně nakyslou příchutí černého humoru. Ale když se vedle mě dokázal těm nejpodlejším scénám smát šedesátiletý pán, vy budete rozhodně taky.

A o nějakých nešťastných překladech originálního názvu se zmiňovat nebudu. Horší než Počátek to stejně není a tady na tom názvu zase tolik nezáleží. A pokud se nebudete zbytečně šťourat v tom, jak moc se to podobá nebo nepodobá filmům Guye Ritchieho, nebo jestli to trochu parazituje na Tarantinově stylu, pak pro vás film bude příjemným zážitkem.

______________________________________________________________________

Český trailer filmu Londýnský gangster

Londýnský gangster (London Boulevard) 2010


Režie: William Monahan
Scénář: William Monahan (podle stejnojmenného románu  Kena Bruena)
Kamera: Chris Menges
Hudba: Sergio Pizzorno
Hrají: Colin Farrell, Kiera Knightly, David Thewlis, Anna Friel, Ray Winstone

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka