Lidice jdou do kin již 31. května 2011Premiéra dlouho očekávaného filmu režiséra Petra Nikolaeva byla přesunuta z původně plánovaného 9. června na 31. květen 2011. V tento den proběhne slavnostní premiéra filmu a do běžné distribuce bude snímek vyslán 2. června. Důvodem je hlavně to, že tvůrci si přejí, aby jejich snímek vidělo před prázdninami co nejvíce školáků.

V roce 2007 získal Zdeněk Mahler za svůj scénář Nokturno Českého lva za Nejlepší nerealizovaný scénář. Právě z tohoto scénáře  film vychází. Cesta k jeho realizaci však nebyla vůbec jednoduchá. Nicméně nakonec se vše zdařilo a na začátku června budete mít možnost na se jít na film podívat. Tvůrci prohlašují, že nenatočili válečný film ani historický dokument. Ale spíše prostý film o lidských dramatech. Film je o naprosto obyčejných lidech z jedné středočeské vesničky.

Lidice 2011

Režisér Petr Nikolaev je známý především tím, že režíroval Báječná léta pod psa, film natočený podle stejnojmenné knihy Michala Viewegha. Toto dílo bylo taktéž jeho debutem. V roce 2007 pak převedl na plátno snímek …a bude hůř, který mu vynesl nominaci na Českého lva za nejlepší režii. Nyní přichází z filmem, jehož námět slibuje silný zážitek i přesto, že se nejedná o historický velkofilm pravém slova smyslu. Možná právě intimita zpracování a jiný pohled na tuto katastrofální událost, která zanechala v našich dějinách nesmazatelnou stopu, činí z filmu ojedinělý zážitek. Jestli to tak opravdu bude, na to si musíme počkat do června, kdy se film dostane do běžné distribuce.

Do hlavní role byl obsazen Karel Roden, v dalších rolích pak můžeme vidět Zuzanu Bydžovskou, Jana Budaře nebo Romana Luknára. Film je rozdělen do třech dějových linií. Ta první se odehrává v obyčejné rodině, kde se stane katastrofa. Otec zabije svého syna a je uvězněn. Tímto činem si však paradoxně zachrání život, jelikož jako jediný muž z vesnice přežívá.
Druhá linie je o dopisu, který zapříčinil celou tragédii. Ač ve skutečnosti šlo pouze o lež, která měla utajit nevěru. Ve třetí dějové pasáži je v hlavní roli strach a osobní zodpovědnost. Je opravdu výhrou přežít za cenu, že člověk ztratí svou čest a důstojnost?

Snímek byl již 22. března promítán pedagogům, kteří tak viděli téměř finální podobu filmu. Tvůrci jsou ale nadšeni ještě z další události, jejich filmový plakát se dostane do připravované učebnice dějepisu pro žáky 9. ročníků. Tím si tvůrci splnili sen, kterým bylo přiblížit tematiku Lidic i dětem a mládeži.

Trailer filmu Lidice

Více informací o filmových Lidích na stránkách: filmlidice.cz

Foto: youtube.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka