LFŠ 2013: Co nabízí letošní „filmovka“ a co si nenechat ujít vol. 2Letní filmová škola Uherské Hradiště | 26. 7. - 3. 8. 2013

Letní filmová škola Uherské Hradiště | 26. 7. – 3. 8. 2013

V první části představení letošního programu Letní filmové školy jsme se podívali podrobněji na některé programové sekce. Festival v Uherském Hradišti je největším nesoutěžním festivalem  a jeho primárním cílem je přinášet film divákům. Nenajdete tady žádné obvyklé snobárny známé třeba z Karlových Varů. Žádný červený koberec, ale to neznamená, že tu nejsou hosté. Letní filmová škola se za dobu své historie může pochlubit slušnou řadou významných osobností ze světa filmu, kteří do moravského města zavítali.

Byli mezi nimi třeba režiséři Carlos Saura, Aki Kaurismäki, Peter Greenaway a spousta dalších. Letos tomu samozřejmě nebude jinak. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních hostů – herců, režisérů a filmových teoretiků. Budou mezi nimi třeba čeští herci Jan Kačer, Pavel Landovský, Vladimír Pucholt.
Režisér Vojtěch Jasný po Karlových Varech navštíví také Uherské Hradiště. V Karlových Varech s velkou slávou přijel po červeném koberci  a představil svůj snímek Všichni dobří rodáci (1968), který byl na festivalu v KV promítán v digitálně restaurované podobě.  Na LFŠ se budou promítat Všichni dobří rodáci a další významný film spadající do proudu Československé nové vlny Až přijde kocour (1963).

Filmové vzdělávání!

Slovo „škola“ v názvu uherskohradišťského festivalu není nadarmo. Součástí festivalu je bohatá nabídka odborného programu, jehož hlavním cílem je přinášet filmové vzdělávání a odhalit taje filmové historie, teorie i praktických dovedností spojených s tvorbou filmů. Film jako audiovizuální médium totiž zavání dojmem absolutní srozumitelnosti, nicméně bližší pohled často odhalí, že porozumět filmu není tak jednoduché. Schopnost vnímat film má téměř každý, ale vidět a pochopit všechny výrazové prostředky už vyžaduje více námahy.

Program otevřeného filmového vzdělávání | LFŠ 2013 (Foto: LFŠ)

Program otevřeného filmového vzdělávání | LFŠ 2013 (Foto: LFŠ)

Program otevřeného filmového vzdělání, ve kterém se spojily síly Národní filmový archiv a pražská FAMU je celoroční projekt, který se zaměřuje na filmovou výchovu a vzdělání. V ideálním případě by tento projekt měl fungovat tak, že by se v kině Ponrepo pořádaly přednášky zaměřené na kapitoly z dějin filmu, které by zřejmě probíhaly jako projekce s úvodem a následnou diskusí o souvislostech vzniku filmu. A o praktickou výuku by se zasloužily dílny FAMU, kde by bylo možné vyzkoušet si různé filmové postupy v praxi. Dvouhodinový program, který celý projekt představí, proběhne v sobotu 27. července v kině Reduta 2 od 12:00. Podrobnější informace.

Přednášky, diskuse, film

Pozastavujete se občas nad úrovní současných českých filmů? Nevěříte, že se do kin mohou dostat takové perly jako třeba Poslední výkřik, který má zastupovat žánr slasher hororů? A co teprve česká variace na upírské téma Isabel?
Nad úrovní některých novodobých českých filmů, které se prokoušou do české kinodistribuce, ač by se spíše hodily do mnohem uzavřenější společnosti tvůrců a jejich přátel, se bude na Letní filmové škole pozastavovat Kamil Fila. Jeho postoje k filmům můžete znát ze serveru aktualne.cz, kam dlouho přispíval a momentálně lze jeho texty číst každé pondělí v Respektu.
Přednáška nese příhodný název Odpad, kino, smrt (variace na název filmu Jana Hřebejka Odpad, město, smrt) a proběhne v kině Reduta 2 v pátek 2. 8. od 13:30. Podrobnější informace.

Odpad, kino, smrt | Letní filmová škola (Foto: LFŠ)

Odpad, kino, smrt | Letní filmová škola (Foto: LFŠ)

Na programu letošní LFŠ je také retrospektiva japonského režiséra Kaneta Šindóa a k této přehlídce přednese svou přednášku Jiří Flígl, který retrospektivu doplní a poskytne základní informace o osobnosti režiséra, jeho filmech a době, ve které vznikaly. Přednáška se jmenuje Kaneto Šindó v kontextu japonské kinematografie a představí tvůrce, který si vytvořil zázemí vlastní produkční společnosti, takže se mohl pouštět do témat, která by jinde neprošla a zajistil si tak mnohem větší tvůrčí svobodu. Přesto však nestál zcela mimo studiový systém. Právě vývoj japonského filmového průmyslu zásadně ovlivňoval Šindóovu tvorbu. S natáčením filmů začal v padesátých letech a poslední film natočil v roce 2010. Přednáška se bude opírat především o stěžejní dobu jeho kariéry, tedy od padesátých do osmdesátých let.
Pokud se chcete o tomto tvůrci, potažmo japonské kinematografii, dozvědět více, přijde ve středu 31. 7. v 11:30 do kina Reduta 2. Podrobnější informace.

Širokoúhlý formát v československé kinematografii | Letní filmová škola (Foto: LFŠ)

Širokoúhlý formát v československé kinematografii | Letní filmová škola (Foto: LFŠ)

 

Jak může ovlivnit zvolený formát celkové vyznění filmu a jak působí na výrazové prostředky, na to se zaměří přednáška Anny Batistové Širokoúhlý formát v československé kinematografii. Přednáška se přirozeně dotkne slavné éry Československé nové vlny, jelikož rozmach používání širokoúhlého formátu spadá právě tam. Již na konci 50. let se s ním začalo pracovat, ale svou největší slávu zažil právě v letech šedesátých.

Přednáška proběhne v úterý 30. 7. od 15: 30 v kině Reduta 2. Podrobnější informace.

 Půlnoční delikatesy: Zombie horory!

Tradiční sekce, která rozhodně nemůže na Letní filmové škole chybět jsou Půlnoční delikatesy zaměřující se vždy na jeden konkrétní žánr. Loňský ročník měl blaxploitation filmy, letos přišly na řadu oživlé mrtvoly. Budou promítány klasické filmy jako Noc oživlých mrtvol George A. Romera z roku 1968 a snímek Lucia Fulciho Zombi 2 z roku 1979.
Na řadu ale přijdou i nové snímky, jako třeba parodická hororová komedie Zombieland Rubena Fleischera se skvělým Woody Harrelsonem, Billem Murrayem a Emmou Stone.

K této sekci se také váže jeden přednáškový blok. Podvečer oživlých mrtvol aneb Zombifikace na sto způsobů je přednáška zaměřená právě na žánr zombie hororů, který se od svého vzniku těší poměrně značné popularitě a neustále přitahuje nové diváky. Jejich debut spadá již do roku 1932 a jejich obliba stále neklesá. Zombíci jsou často používané filmové monstrum a to v nejrůznějších žánrech. Nejen krvavých a děsivých hororech, ale také v komediích. Ale pronikli i do žánru romantické komedie ve snímku Warm Bodies.
Přednáškou vás provede Jiří Flígl, takže jestli patříte mezi milovníky žánru, dorazte v neděli 28. 7. od 18:00 do kina Reduta 2. Podrobnější informace.

Program letošní Letní filmové školy je samozřejmě mnohem bohatší a nabízí širokou škálu filmů, přednášek a doprovodného programu. Pro kompletní informace o programu a jednotlivých sekcích navštivte oficiální stránky.Za 179,- KčZa 99,- KčZa 99,- Kč

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka