Letošní vítězové Zlatých Glóbů – baletka, koktavý král a sociální síťVčera proběhlo vyhlášení cen asociace zahraničních novinářů (HFPA) a jsou známi vítězové. Nejvíce ocenění posbíral snímek Davida Finchera The Social Network, který měl vylíčit, co stálo za vznikem Facebooku a jaký je jeho zakladatel. Mark Zuckergerg ovšem odmítá, že by byl film přesný v něčem jiném, kromě oblečení, které nosil představitel Marka Jesse Einsenberg (známý také z bláznivé komedie Zombieland). Můžeme si myslet, co chceme, ale film určitě za zhlédnutí stojí, i když nějaké velké umění se v něm podle mého názoru neskrývá. Nicméně příběh je to zajímavý. Ať už je přesný či nikoli. Myslím, že je přesný tak, jak jen film může být.

Celkem si odnesl hlavní cenu v těchto kategoriích: nejlepší film, režie, scénář, hudba.

To, že je horký kandidát na Oscara, píše kritika snad již od uveřejnění v kinech. Uvidíme v únoru, jestli film dosáhne i na toto prestiží ocenění.

Já bych ale vítěze nejlepšího filmu roku viděla nejspíš někde trochu jinde. Ale nechme se překvapit.

Drama Darrena Aronofskeho Black Swan nakonec do českých kin dorazí o něco dříve, za což jsem ráda, protože film je to vynikající a výkon Natalie Portman by se dal označit za životní. I když to zní trochu pateticky. Nicméně svou roli ztvárnila tak překrásně. A myslím, že u nemalého množství lidí vzbudila zájem o balet. Také si odnesla Zlatý Glóbus právě za svou roli Niny v Black Swan. Alespoň jedno ocenění pro tento úchvatně kouzelný film. Ač je tedy označení „kouzelný“ pro film vyprávějící o stihomamu možná trochu nevhodné. Ale ten balet a všechno. Je to tak půvabné, a vypjaté scény jsou o to mrazivější. Pro mě je víc filmem roku, než snímek o vzniku Facebooku.

Snímek The Kids Are All Right, který má již také premiéru v českých kinech za sebou vyhrál v kategorii nejlepší film -komedie nebo muzikál. A další cenu mu přinesla Annette Bening v roli Nicy.

Animovaným snímkům kraloval Toy Story 3 – tak trochu očekávaně.

Nicméně i skandály provázejí letošní udělování. Na HFPA byla podána žaloba z údajné korupce členů asociace. Žalobu podal bývalý tiskový mluvčí asociace Michael Russel, podle kterého mělo až devadesát členů poroty uzavírat neetické a nezákonné obchody. Tiskové agentury informovaly, že někteří porotci přijímají od filmových studií, producentů a distributorů dary a úhrady nákladných cest. Z toho důvodu prý byla žaloba podána.  Russel prý tento režim kritizoval už za svého působení v HFPA, proto prý byl propuštěn.
Korupční aféry se zřejmě dotýkají všech lidských činností.  Ovšemdiváka většinou příliš nezajímá, který film byl jak oceněn. Když se mi líbí, nepotřebuje k tomu nic dalšího.  Přeci jen ale potěší, když vašeho favorita nějaká ta cena potká.

Black Swan

Celkový přehled nominací a vítězů najdete na oficiálních stránkách HFPA http://www.goldenglobes.org/

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka