Lars von Trier a jeho MelancholiaPůvabný film o konci světa.“ Přesně těmito slovy uvádí Lars von Trier, jeden z nejkontroverznějším filmových tvůrců dnešní doby, svůj nový film s názvem Melancholia. Uveden byl měl být premiérově na festivalu v Cannes, který se koná ve dnech 11.- 22. května. Film byl vybrán do hlavní soutěžní sekce. V Dánsku (domovské zemi) bude mít film premiéru 26. května. K nám film přiveze distribuční společnost Aerofilms, datum premiéry dosud není známo.

Při vyslovení jména Larse von Triera se leckomu zježí vlasy na zátylku. Jeho filmy totiž většinou nenechají nikoho klidným. Jeho poslední snímek Antikrist vyvolal vášnivou diskusi jak mezi kritiky tak mezi filmovými nadšenci. Někteří ho nadšeně oslavují, jiným připadá zvrácený, nemorální, odporný a najdou se další pěkná synonyma popisující jeho filmy. Všechno to ale nejspíš stojí na jeho úhlu pohledu. Přiznává svou kontroverzi, ale necítí se odpovědní za to, jak lidi vnímají jeho filmy. To by ovšem ani nebylo v jeho silách. V rozhovoru pro lidovky.cz na otázku zda by dokázal zajít ještě dál, než tomu bylo v Antikristovi, kde se mimo jiné také stříhal klitoris odpovídá: „Víte, já pocházím z časů, kdy už zas tolik tabu nebylo. Jistě, je strašné sledovat, co se může stát ženskému tělu, ale já pocházím z Dánska, které jako první legalizovalo pornografii, a zas tak moc to mnou neotřásá. Kdybych žil v zemi s úzkoprsejší kulturou, asi bych si našel sofistikovanější způsob, jak šokovat. V tomhle případě jsem byl šokovaný já, jak moc Antikrist lidi šokuje.“


Zda zajde za hranice i v dalších filmu Melancholia je téměř jisté. Jeho vize světa je zvláštní, svým způsobem zajímavá, ale především lidem ukazuje něco, co si sami neuvědomují. A možná to jim nejvíce vadí. Buď fakt, že jeho vize nejsou s to pochopit, nebo je chápou, ale brání se tomu. Do filmu Melancholia obsadil herečku Charlotte Gainsbourg, která si za svůj výkon v Antikristovi vysloužila obdiv odborné poroty v Cannes, kde získala Zlatou palmu pro nejlepší herečku.
V hlavní mužské roli se předvede Kiefer Sutherland a roli psychicky narušené mladé ženy Justine ztvární Kirsten Dunst. Lars von Trier si tradičně napsal také scénář, dokonce vyzradil, že ve filmu můžeme čekat i prvky romantiky. Kdo viděl nějaký jeho film, potvrdí, že romantika nebude tak úplně čistá. Točilo se v Německu a Švédsku a v angličtině, přestože je Dán, i jeho předchozí film byl anglicky mluvený.

Psychologický film to je jistě. Máme tu dvě sestry, jedna se vdává. Nikoli z romantických pohnutek. Dále je tu hrozba planety, která se má střetnout se zemí, k čemuž také dojde, protože je to snímek o konci světa. Nemůžeme Traierovi odepřít značnou formu originality pojetí tak banálního a zprofanovaného námětu jako je konec světa. Je zřejmé, že to hlavní v příběhu se odehraje na jeho pozadí. V nevyřčených slovech a skrytých gestech. Trierovy filmy se spíše čtou, než že by se na ně dívalo. Proto tolik rozporuplných reakcí na ně.
Přece jen je ale možné, že Melancholia bude přijata vlídněji než Antikrist.  Oficiální trailer už světlo světa spatřil. A vypadá vcelku zajímavě. Nebýt té pachutě po Antikristovi, skoro bych se na něj i těšila.

Trailer k filmu Melancholia [ENG]

Foto: zentropa.dk

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka