Krize středního věku vtipně? Do kin jde Bláznivá, zatracená láskaV polovině září vstupuje do kin snímek, který podle svého obsazení a synopse slibuje opravdu vtipnou komedii, která by mohla nabídnout i onen kýžený přesah v podobě jakéhosi vyzrání a smíření. (Jak se to před časem povedlo v komedii Ženy sobě, od kterých se to ani příliš neočekávalo.) Komedie Bláznivá, zatracená láska vypráví o čtyřicátníkovi Calovi, který má zdánlivě spokojený život. Jenže ustálené vody jeho vztahu rozvíří nečekaná nevěra jeho manželky. Tím se Calovi převrací život a on opět padá do toho krutého světa singles, ve kterém platí zcela jiná pravidla. A ty Cal za více jak dekádu spokojeného vztahu prostě zapomněl. 

Snímek provázejí nadšené zahraniční ohlasy. (Crazy, Stupid, Love byla plánována jako letní komedie, takže svou premiéru už má celkem dlouho za sebou.) A není se příliš čemu divit. Herecké obsazení totiž přímo vybízí k tomu, aby vznikla zábavná podívaná. Steve Carrel coby uťáplý čtyřicátník, Ryan Gosling jako švihák  z posilovny (zmínka o Photoshopu v traileru je více než vtipná), Juliane Moore v roli  manželky, která v sobě našla druhou mízu a mladá kráska Emma Stone, jejímž svodům podlehne i takový lovec žen jakého ztvárnil právě Ryan Gosling.
Mimochodem Ryan Gosling v poslední době jako by vůbec nemizel z plátna. Zajímavé je, že česká premiéra snímku Drive, kde ztvárnil hlavní roli jde do českých kin také 15. září, tedy ve stejný den jako Bláznivá, zatracená láska. Rozmanitost Goslingova hereckého projevu je ale až trochu mrazivá a zarážející. (Vezmeme-li v úvahu takové snímky jako Lars a jeho vážná známost nebo drama o deziluzi Blue Valentine. Nevyjímaje již zmínění Drive. Všechny postavy jsou naprosto odlišné, a všem jim Gosling dokázal vdechnout zajímavý charakter a díky jeho charismatu také uvěřitelnost a plasticitu.)

Za všechno může láska

Láska, v každé své rozmanité podobě (kromě té sexuálně zvrácené) se ve snímku Bláznivá, zatracená láska vyskytuje. Ani trochu nezáleží na věku, protože láska může zasáhnout každého. I když tu mladickou mají starší generace tendenci bagatelizovat. Nejspíš z důvodu, že na ní tak trochu žárlí.
Ve snímku ale vidíme lásku z mnoha úhlů a očima tří různých generací. Tou ústřední je samozřejmě ona krize středního věku a hledání nové identity nebo návrat ke starým hodnotám reprezentována Calem a  Emily. Druhou rovinu tvoří třicátník Jacob Palmer (R. Gosling), a třetím hráčem je syn Cala, třináctiletý Robbie, který se zamiloval do slečny na hlídání. (Která se mimochodem zamilovala do Cala. Láska bývá někdy nevyzpytatelná.)

[nggallery id=90]

Foto: (C) 2011 WARNER BROS ENTRTAINMENT INC.

Rozpad Calových starých hodnot nezmění jen jeho život. Menší či větší vliv bude mít tato změna také na jeho okolí. Změna totiž nepřišla pozvolna, nýbrž jako blesk a o to je horší se s ní vyrovnat.
Cal začne většinu nocí trávit v baru, kde se také seznámí s Jacobem, který ho naučí, jak se opět pohybovat v prostředí svobodných lidí. To znamená nejen jinak myslet a vypadat, ale především najít ztracenou sebejistotu a mužnost, která z Cala za dobu jeho manželství tak trochu vyprchala.

Najít ztracenou sebejistotu – to je klíč k úspěchu

Scénárista snímku Dan Fogel se tak trochu inspiroval vlastní zkušeností, kdy se on sám také pohybuje v krutém světě nezadaných, a jediné co mají jsou šťastně spárovaní přátele, kteří nemají nic lepšího na práci než udílet moudré rady. Cal je tak především obyčejný člověk, s normálními starostmi a v kontrastu k němu dávají tvůrci Jacoba. Který působí trochu jako „nadsamec„, jenž má Calovi především pomoci najít znovu ztracenou jistotu ve vztahu k ženám.

Přitažlivost snímku tkví hlavně v tom, že se s ním můžou ztotožnit hned tři generace diváků. Jak ti mladí, kteří prožívají své první lásky, tak ti, kteří si mysleli, že svou jedinou lásku už nalezli a vzápětí jim život udělil krutou lekci, že jisté jsou v životě jen dvě věci. A šťastné manželství mezi ně ani náhodou nepatří.

Scénář k filmu napsal Dan Fogel, který se mimochodem podílel na psaní scénáře k Pixarovským Autům, nebo Disneyho pohádce Na vlásku. Režie se pak ujala dvojice, který má z komediálním žánrem již své zkušenosti. Glenn Ficarra a John Requa společně natočili komedii I love you, Phillip Morris.
Producent snímku Denise di Novi o režisérské dvojici říká: „Glenn a John mají styl, který se podle našeho názoru na tento projekt perfektně hodí. Jsou schopni uchopit zásadní emoce, které jsou v jednotlivých scénách, i když se jedná o smích. Do toho, co dělají, vnášejí skutečný smysl pro lidskost.“
Film produkovala společnost Steva Carrela Carousel Pruductions, která si tak na svůj seznam zapsala první snímek.

Glenn Ficarra ještě dodává, že různé perspektivy na stejné téma poskytnou každému divákovi něco, s čím se bude moct ztotožnit. Doufejme, že nás jeho sliby v kině nezklamou. Každopádně Bláznivá, zatracená láska vypadá jako zajímavá komedie, kam se ke slovu dostane jemný humor, namísto fekálních vtípků, které na nás přes léto útočily ve snímcích jako Princ a pruďas nebo Ženy sobě.

Bláznivá, zatracená láska /
Crazy, Stupid, Love 2011

Česká premiéra: 15. září 2011
Scénář: Dan Foeglman
Režie: Glenn Ficarra, John Requa
Hrají: Steve Carrel, Ryan Gosling, Julianne Moore,
Emma Stone, Marisa Tomei, Kevin Bacon

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka