Klasika na plátně – letos se dočkáme Červené Karkulky a Jany EyrovéMýty a pohádky lidé milují. A bohužel svou lásku občas dávají najevo poněkud zvláštním způsobem. Třeba když se rozhodnou zprznit pohádkový příběh Červené karkulky. I když, kdo četl psychoanalýzu této oblíbené dětské pohádky ví, že zase tak nevinná a čistá není. Nicméně udělat z toho romantický fantasy thriller plný vlkodlaků, ze samotné Karkulky stvořit děvu zmítající se mezi dvěma muži a zasadit děj do středověké vesnice… to chce hodně otrlého diváka, aby to vůbec vydržel.

Na druhou stranu příběh Charlotte Brontëové o opuštěné dívce Janě Eyrové v historii prošel mnohým filmovým zpracováním a žádné se nepokoušelo o výraznější inovaci. Poslední zpracování této látky z roku 1996 s Charlotte Gainsbourgh v hlavní roli (a Annou Paquin v roli mladé Jany) patří mezi nejlepší. 

Jana Eyrová/ Jane Eyre
Česká premiéra: 28. července 2011
Letos jde do kin další zpracování této klasiky, která stále láká ke čtení a převyprávění. Role Jany se ujala Mia Wasikowska, která si zahrála v Alenku v Burtnově verzi Alenky v říši divů a nedávno se objevila ve velice chytré komedii Děcka jsou v pohodě.
Role pana Rochestra, mírně mrzutého staršího chlapíka, který se oženil s bláznivou ženou, se zhostil Michael Fassbender, kterého letos v červnu uvidíme také v roli mladého Erika ve filmu X-Men: Elita.

Galerie

[nggallery id=15]
Příběh osiřelé Jany je velice známý. Jako malá holčička přišla o rodiče a byla poslána do péče paní Reedové. Jenže v jejím domě rozhodně neprožívá to, co by se dalo označit termínem šťastné dětství. Paní Reedová má své tři děti, které malou Janu neuvěřitelně týrají a šikanují. Ani ve škole, kam se záhy dostane, to nemá Jana jednoduché.  První polovina 19. století vůbec nebyla k opuštěným dětem nijak příznivá. Jana se rozhodne vydat na dráhu vychovatelky a dostává se do domu pana Rochestra.
Nejnovější verzi klasického příběhu režíroval Cary Fukunaga, jenž debutoval v roce 2009 celovečerním snímkem Sin Nombre (Beze jména), za který si na festivalu v Sundance odnesl cenu za režii a kameru. V dalších rolích uvidíme Judi Dench, která ztvárnila paní Fairfaxovou, jež odpoví na Janin inzerát a pozve ji jako vychovatelku na panství v Thornfieldu, kde se následně setká s panem Rochestrem.
Chcete-li si užít klasický romantický příběh, bez zbytečných patosů a umělých dialogů, typických pro hloupé romantické slaďáky, Jana Eyrová vás v tomto směru nejspíš plně uspokojí. Snímek má svou světovou premiéru za sebou již celkem dlouho, k nám se bohužel dostane o něco později. Nicméně můžeme být rádi, že se dočkáme. Podle serveru rottentomatoes.com si film vysloužil něco málo přes osmdesát procent. Nejspíš se můžeme těšit na opravdu povedený kousek.

Foto: focusfeatures.com

Červená Karkulka / Red Riding Hood
Česká premiéra: 30. června 2011

„Červená sametová čepička je symbolem menstruace. Malé děvče, o jehož dobrodružství slyšíme, se stalo zralou ženou a je konfrontováno se svou sexualitou.“ (Fromm, Erich- Analýza Červené Karkulky) V případě nového zpracování, které se do českých kin dostane na konci června, je Frommovo tvrzení zřejmě ještě slabým odvarem toho, s čím vším bude chudák Karkulka konfrontována. Ale co víc, co všechno bude muset chudák divák v sále přežít! Jako každý filmový snob jdu na film také proto, že v něm hraje herec (herečka), kterého „můžu“. Tady je tím lákadlem, které mě v případě nového pojetí Červené Karkulky vtáhlo do svých tenat právě herec Gary Oldman. (A zdaleka nejen  pro to, že ztvárnil mou velice oblíbenou postavu Siriuse Blacka z Potter ságy.) Jenže si nejsem jistá, zda to bude stačit. Pokud jde o obsazení hlavní role, tedy Karkulky, Amanda Seyfried mě svýma vykulenýma očima zatím příliš nepřesvědčila. Stále mám v hlavě ten příšerný snímek Mean Girls, kde si zahrála jednu z ústředních rolí. Ač se jí musí přiznat, že jako Karkulce jí to sluší. Vypadá sice trochu courovitě, to bude ale nejspíše záměr. V dalších rolích uvidíme Billyho Burkea, který si zahrál mimo jiné také v Twilight sáze, nebo v krimi dramatu Okamžik zlomu s Anthony Hopkinsem.

Galerie

[nggallery id=16]

Ani postava režisérky, která se zpracování ujala mě neuklidňuje. Pokud si prohlédnete její režisérskou dráhu záhy zjistíte, která bije. Ano, to ona převedla na filmové plátno první díl Twilight ságy. Světlý bod její kariéry může být snímek Legendy z Dogtownu, i když mě osobně tato tematika příliš nezaujala.  Podle traileru to vypadá na opravdu hloupé dialogy a děj téměř o ničem. Světlým bodem se jeví vizuální stránka filmu, který vypadá docela povedeně. Nicméně pokud se odhodláte vyrazit do kina, bude to chtít obrnit své nervy pořádnou porcí čokolády.  Obávám se, že ani přítomnost Garyho Oldmana diváka nespasí.

Foto: warnerbros.com


 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka