Johnny Depp je zase cítit rumemJohnny Depp je po čtyřech pirátský filmech symbolem. Diváci ho znají více jako Jacka Sparrowa, než třeba jako zakřiknutého chlapce s nůžkami místo rukou. Jeho herecká dráha se poněkud posunula, ale diváci ho stále milují. Jeho herecký styl je totiž tak osobitý, že ať se objeví v jakékoli roli, vždy okouzluje. Loňský Cizinec ale ukázal, že špatný film zabije jakékoli herecké eso. Ale Johnnyho běh v pyžamu přes benátské střechy katastrofálního Cizince přeci jen trochu zachraňuje. (Jak trefně poznamenal Ricky Gervais na udílení Zlatých Glóbů za rok 2010, Cizinec byl nominován z jediného prostého důvodu. Novináři chtěli mít Deppa a Angelinu na tiskovce.)

V roce 2011 toho stihl poměrně hodně. Kromě „povinné“ role ve čtvrtém pokračování Pirátů z Karibiku, které by bez Deppa už dávno upadly do nejhlubších vod hlubokého filmového braku, to byla také role Ranga ve stejnojmenném animovaném filmu. Rango je totiž takový zvláštní animovaný film. On vlastně vůbec není určen pro děti, ač se to tak na první pohled může zdát. Ale děti těžko ocení množství narážek, které jsou v Rangovi šikovně nastraženy pro filmové geeky. Kromě toho je natáčen velice zábavnou metodou, kdy herci pouze nenamlouvají své animované kolegy, nýbrž dělají téměř totéž, co se poté objeví na plátně v animované podobě.

Další „novinářská“ role

Nový snímek, který v USA míří do kin 28. října 2011 je adaptací knihy, kterou napsal americký spisovatel Hunter S. Thompson již na začátku 60. let. Kniha ale vyšla až v 1998. The Rum Diary (Rumový deník) je příběh amerického novináře, který píše pro The Daily News v New Yorku, ale stěhuje se do San Juanu v Portoriku, kde píše pro anglicky vydávaný deník San Juan Star.
Johnny Depp tedy opět míří do Karibiku, ne ovšem jako pirát, ale jako novinář.

[nggallery id=83]

Roli novináře si vyzkoušel již ve snímku Terryho Gilliama Strach a hnus v Las Vegas. Dnes se na tento snímek dá dívat téměř jako na kultovní. Kreace, které zde Depp s Benicem Del Torem předvádějí jsou častým námětem parodií a kopírování v mnoha snímcích. (Dokonce i do animovaného Ranga se hned do úvodu vecpala scénka ze začátku filmu Strach a hnus v Las Vegas, kdy se ústřední dvojice pod vlivem drog prohání v kabrioletu.)

Kniha, podle které byl snímek natočen shodou okolností pochází též z pera Huntera S. Thompsona, který ve svých románech proslavil nový styl psaní tzv. gonzo žurnalistiku. Tato metoda vyprávění zahrnuje novináře jako vypravěče a zároveň téměř hlavní postavu děje. Slovo „gonzo“ bylo poprvé použito právě Thompsonem v roce 1970. A podle něj pochází ze slangu Bostonských Irů. Prý se používá pro označení toho, kdo vydrží stát na nohou poté, co propije celou noc. Hrdinové jeho románů také často požívají nejen alkohol, ale také drogy. Jako ostatně i sám autor má bohaté zkušenosti s těmito látkami.

Za vše může alkohol… a ženy

Ve snímku The Rum Diary se postava Johnnyho Deppa Paul Kemp dostane do víru milostného trojúhelníku. V San Juanu se totiž seznamuje s úspěšným podnikatelem Sandersonem, kterého hraje Aaron Eckhart (znám především jako Two Face z Temného rytíře), ale především s jeho atraktivní snoubenkou Chenault v podání Amber Heard (naposledy si zahrála třeba v šílenosti Drive Angry s Nicolasem Cagem).

Paul Kemp čím dál více propadá závislosti na alkoholu a také se prohlubují jeho sympatie k Chenault. Jako novinář má úkol napsat článek, který by pomohl Sandersonovi vyšplhat se na výsluní a vybudovat z San Juanu malý kapitalistický ráj. Nebo si může vybrat druhou alternativu. Zničit pomlouvačným článkem Sandersonovu kariéru.

Snímek má premiéru již za nedlouho, přesto ještě není k dispozici teaser ani trailer. Pouze pár fotek, které toho příliš neprozradí. Česká distribuce se zatím o tento film nijak nepřihlásila. Je to snímek s menším rozpočtem, rozhodně nepůjde o žádný velký hollywoodský trhák.
O adaptaci se mluví již od roku 2000. Věci se ale daly do pohybu až  v roce 2002, kdy se projektu ujal nový producent a mluvilo se i o hereckém obsazení. Všechno se ale opět změnilo a projekt šel na čas zase k ledu. V roce 2007 ovšem získal všechna práva producent Graham King, Johnny Depp byl přizván, aby si zahrál ústřední roli, jelikož už měl zkušenosti s předchozí adaptací Thompsonovy knihy.

O roli Chenault se ucházely také Kiera Knightley a Scarlett Johansson, nakonec tuto roli získala mnohem méně známá Amber Heard.
Film tak prošel vcelku dlouhým obdobím plánování a následná realizace započala v roce 2009. Teď, o dva roky později jde výsledný snímek do kin.
Režie se ujal ne příliš známý Bruce Robinson, který zároveň napsal také scénář. (Během jeho psaní prožíval těžké alkoholické období, doufejme, že se to na filmu příliš neodrazí).  O tom, jak bude výsledný film vypadat, si zatím lze udělat mlhavou představu, kterou lze opřít pouze o herecké obsazení. To slibuje výživnou podívanou. Ale jak dokázal Cizinec, ne každá přítomnost Johnnyho Deppa musí znamenat skvělý výsledek.

The Rum Diary 2011

Světová premiéra: 28. října 2011
Režie: Bruce Robinson
Scénář: Bruce Robinson (Podle knihy Huntera S. Thompsona)
Hrají: Johnny Depp, Aaron Eckhart, Amber Heard

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka