Jakými filmy oslavit 1. máj – čas lásky?První máj jistí blázni tráví u sochy Karla Hynka Máchy na Petříně, zběsile se líbají pod třešněmi a vůbec si užívají hezké kratochvíle, zejména v přírodě. To není nic pro alergiky, kterým kvetoucí třešeň neevokuje příjemné pocity, nýbrž dávivý kašel doprovázený tekoucí rýmou. Další se zase houfují do průvodů a protestují proti všem nebo uctívají všelijaké modly. Proto je lepší zalézt s milým do peřiny a strávit první máj stylově – tedy s nějakým pořádným filmovým hitem. Po jaké filmu ve své filmografii máme ale sáhnout? Zde přináším několik skvělých tipů, jakým kouskem si zpříjemnit dnešní den.

První skupina, která má ráda romantické filmy si jistě přijde na své, když si dnešního dne pustí vynikající kousek do Joea Wrighta. A je celkem jedno, jestli sáhnete po klasice Pýcha a předsudek, nebo dáte přednost poněkud cynické romanci Pokání. Oba filmy se výborně hodí pro zamilovaný pár, ale oba jeho členové musí mít pochopení pro milostné trable.

Za sebe doporučuji Pokání, ač se mi nesmírně líbí Wrightův přepis klasické novely Jane Austenové na plátno. Pýcha a předsudek je také jediná romantická kniha, kterou mohu číst (tedy kromě Anny Kareniny) a zatím se mi neomrzela. Ani tato verze filmu z roku 2005 se jen tak neokouká. Díky mistrné Wrightově režii a především šikovně vybranými představiteli hlavních rolí. Kiera Knightly je v roli inteligentní Elizabeth Bennetové půvabně přirozená a Matthew MacFadyen zahrál škrobeného pana Darcyho velice líbivě.

Joe Wright si Kieru vybral i pro svůj další film Pokání z roku 2007.  Její ztvárnění Cecilie působilo velmi něžně, ač jí zde trochu zastínila Saoirse Ronan, která si zahrála její mladší sestru Briony. Vězte, že budete mít chuť tu malou zmiji zaškrtit. Opět jde o přepis literárního díla. Stejnojmennou knihu napsal Ian McEwan a doporučuji odhodlat se k její četbě.
Děj  se odehrává těsně před vypuknutím druhé světové války a v jejím průběhu. Plány dvou zamilovaných mladých lidí však zhatí právě Briony, slečna s velmi bujnou fantazií a špatným úsudkem, která jediným slovem pošle milence své sestry do vězení a následně do války. James McAvoy byl pro roli Robbieho, chlapce z chudších poměrů, skvělou volbou. Jestli si chcete užít proud nefalšovaných slz, pusťte si Pokání. Ucpaný nos a slzící oči vám alespoň připomenou, jak se ten chudák alergik cítí pod onou třešní.

Trailer filmu Pokání [ENG]

Další výborným romantickým filmem pro dnešní den je rozhodně Deník Bridget Jonesové, jedna z nejlepších komedií vůbec. A nemusíte být single třicátnice, abyste si jí užili. Deník Bridget Jonesové je výjimečný i v tom, že filmové zpracování je daleko lepší než knižní předloha. Možná je to dáno tím, že role Bridget Renée Zellweger tak sedí, že je přirozená a všechny její potíže vypadají tak reálně. Její smůlu by nechtěl mít asi nikdo. Ale její závěrečné štěstí by s ní možná leckdo vyměnil. Jenže cesta za štěstím není ověnčená růžemi. Doprovází jí zábavné i smutné peripetie, na které je radost se dívat. Možná je to i celkovým ženským pohledem na toto téma. Tím se ovšem nevylučuje, že by se film nelíbil mužům. Jeho vtipnost je univerzální, ale ne samoúčelná. Milostné drama je vylíčeno velice vtipným způsobem bez zbytečného patosu. Tahle komedie z roku 2001 režírovaná Sharon Maguireovou si vás určitě získá. Stejně jako postava prostořeké a trochu zmatené třicátnice Bridget.

Trailer filmu Deník Bridget Jonesové [ENG]

Skvěle obsazená romantická komedie, která se také hodí na dnešní den, kdy se slaví svátek zamilovaných bláznů (i lidí s podobnými úchylkami) je určitě komedie Prázdniny. Už jen výběr herců, Kate Winslet, Cameron Diaz, Jack Black a Jude Law. Nemůžete odolat a tenhle film si nepustit. Film je v režii Nany Mayersové, která má na svém kontě samé komedie, jako například Past na rodiče, Po čem ženy touží nebo Lepší pozdě nežli později s Jackem Nicholsnem a Diane Keaton. (To může být mimochodem další tip.) Prázdniny jsou klasickou romantickou komedií, ale mají navíc tu výhodu, že se na ní dá koukat a je i vcelku vtipná. Žádné záchvaty pláče u ní nehrozí. Ač se děj odehrává v období Vánoc, není žádný problém pustit si jí ve slunném květnu. Příběh nás střídavě bere do prostředí zapadlého městečka poblíž Londýna a Los Angeles. Hlavní aktérky Iris (Kate Winslet) a Amanda (Cameron Diaz) si přes inzerát vymění na Vánoce místo svého bydliště. Jak to tak bývá obě v cizí zemi naleznou lásku a zábavu, kterou by si v domovině těžko užili. Vytížená Amanda si odpočine na samotě, zatímco Iris si užije luxusní vilu a ruch velkoměsta. Vtipný, svěží a ke všemu milý romantický film.

Trailer filmu Prázdniny [ENG]

Teď zase trochu z jiného soudku. Pořád zůstáváme u romantických filmů, ovšem následující tip je spíše romantické drama než komedie. A vůbec je to zde s onou romancí trochu jinak, než jsme u tohoto žánru zvyklí. Film Předčítač vychází z knižní předlohy autora Bernharda Schlinka, na plátno ho převedl Stephnen Daldry, který zfilmoval mimo jiné také román Hodiny (což je další mistrovský kousek v rámci tohoto žánru). Jeho filmy doprovází oscarové nominaci, a jinak tomu nebylo ani v případě Předčítače, což byl hit roku 2009. V souvislosti s udílením Oscarů se o něm tehdy hodně mluvilo jako o favoritovi. Nakonec zlatou sošku získala představitelka hlavní role Kate Winslet, která si za roli Hanny odnesla také Zlatý Glóbus, cenu BAFTA, a ocenění snad od všech asociací filmových kritiků.
Děj se točí kolem chlapce (a později muže) Michaela Berga, jehož okouzlí třicátnice Hanna natolik, že s ní začne v jeho patnácti letech udržovat milostný poměr.  Opravdu Hannu miluje, a tato eskapáda z jeho mládí navždy pokřiví jeho pohled na milostné vztahy v budoucnu. Hanna totiž nemá úplně čistou minulost. Film se odehrává v poválečném Berlíně a později v současnosti. Poté, co Michael ukončí (nedobrovolně) svůj vztah s Hannou je nucen se s ní konfrontovat o osm let později jako student práv. Hanna je totiž obviněna ze zločinu, který měla spáchat v době druhé světové války. Film je místy velice dojemný, se skvělými herci v čele s Kate Winslet, ale ani Ralp Finnes nebo David Cross (oba ztvárňují postavu Michaela) nezůstávají pozadu. Příběh o pravdě, lásce a odpuštění, skvěle zahraný a mistrně režírovaný.

Trailer filmu Předčítač [CZ titulky]

Jestli vás dosud tento výčet filmů znechutil, odradil, pohoršil, zkrátka jestli patříte k notorickým odmítačům romantického žánru, ať už komedií či dramat, možná se vám bude líbit další tip. Film Quentina Tarantina Kill Bill vol. 1 a Kill Bill vol. 2, fakticky jeden film rozkrojený do dvou částí, kvůli své nadměrné délce (a také kvůli ziskům), ukazuje pohled na lásku zase trochu z jiného úhlu. I když se někomu může jevit jako film o sympatické blondýnce, který se rozhodne pomstit smrt své dcery ( a pokus o její vlastní likvidaci, ještě navíc v den její svatby) tím, že vyvraždí všechny, kteří jí stojí v cestě, není tomu tak. Je to film především o lásce. O pomstě, samozřejmě, o morálce, tradicích ale především o lásce. Quentin Tarantino je výjimečný ve své tvorbě filmů. Scénář k tomuhle filmu psal deset let, když natáčel svůj kultovní snímek Pulp Fiction. Jeho láska k filmům je pozoruhodná. Nemá žádné filmové vzdělání, ale od mala je filmovým fanatikem. Do všech svých filmů vkládá odkazy na filmy, které ho formovaly a nějakým způsobem ovlivnily.
Série Kill Bill s Umou Thurman v titulní roli Nevěsty, lačně toužící po smrti všech „sviní, kteří ji ublížili“ tak může být formou romantického filmu pro nenapravitelné cyniky. Vždyť především láska je hybatelem celého filmu, resp. série. Kdyby nebylo Billovy hluboké lásky k Beatrix nikdy by ji nechtěl vystřelit mozek z hlavy kvůli tomu, že se ho pokusila opustit a začít žít nový život. Nehledě na to, že je opravdu radost se na tenhle film dívat. Ať kvůli té lásce nebo pouze kvůli  mistrné filmařské práci, které jsme svědky.

Trailer k filmu Kill Bill vol. 1 (obsahuje i scény z druhé části)

Pokud máte lepší nebo další tipy na film, který se hodí na prvního máje, neváhejte se o něj podělit třeba v komentářích.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka