Jak vycvičit draka – strhující podívaná, ale spíše pro dětiLetos proti sobě v boji o Oscara stojí dvě velká studia Disney/Pixar a DreamWorks, které tak trochu vždycky zaostávalo za tím, co vzešlo z dílny Pixaru. Upřímně DreamWorks se vyznamenal jedině Shrekem, a to pouze prvním dílem, ostatní díly parazitovaly na úspěchu jedničky. Nicméně to by se dalo odpustit, přeci jen jde o zisky. Zarážejí mě spíše názory některých jedinců, kteří tvrdí, že pixarovský Up (Vzhůru do oblak) dalece zaostává za snímkem Jak vycvičit draka. No, pokud to hodnotilo desetileté dítě, pak tomu rozumím, ale jinak je Jak vycvičit draka zábava  opravdu spíše pro děti, protože příběh je jasný hned od první minuty a efekty se okoukají také vcelku rychle. Up loni Oscara získalo, také právem. Letos bych cenu za nejlepší animovaný film nedělila mezi tyhle dva hlavní rivaly. Protože Toy Story 3 také nebylo zvlášť extra povedené dílo, které by nám mělo vyrazit dech. Ale co se týče těch efektů, asi vede Jak vycvičit draka. Ale stavět film na efektech a roztomilém mrkání zkroceného dráčka…a pak chtít Oscara.

Hlavní hrdina rodinného animáku je Škyták, malé nedomrlé vikingské mládě, které se ani trochu nepodobá svým předkům, jež jsou udatní bojovníci a lítě se bijí s draky dnem i nocí. Za Škytáka se stydí kdekdo, celá vesnice a hlavně i jeho otec, největší z Vikingů, hlavní vůdce a vrchní drakobijec. Matinka dávno opustila svět, zřejmě ji při boji s drakem nezachránil ani jeden prsní chránič. A tak se malý chlapec, bez talentu a svalů probíjí životem jak se dá.

Je to takový malý outsider, ale na konci filmu z něj bude největší hvězda a zachránce planety, přinejmenším. Chápu, že lidi jsou unavení z práce a vlastních starostí, ale opravdu se potřebují odreagovat u něčeho takového? Stokrát omílaného, opakovaného pořád dokola? Podle kladného hodnocení nejspíš ano. A jsme ve světě animací, tady nejde o příběh, zde jsou nejdůležitější efekty. A ty film, kompletně vyrobený pro třetí rozměr, nepostrádá a chrlí je na diváka každou minutu.

Jak vycvičit draka

Škyták, jako každý chlapec v jeho věku a jeho ražení, rozuměj “ lúzr“, touží po té nejkrásnější dívce, která je navíc udatná a emancipovaná, to se pozná. Přirozeně že taková dívka o něj nestojí. Kdo by se jí divil. Jediné jeho poslání v životě je být drakobijec a on toho není schopen. V očích dámy jasná prohra. To, že si po večerech ochočuje nejobávanějšího draka všech dob by jí možná učarovalo, jenže to ona netuší. Dráček se ale tvůrcům opravdu povedl. Je to docela roztomilé stvoření, skoro máte chuť si také jednoho pořídit, aby vám hltal rybu z ruku, následně ji vydávil a dal vám ochutnat. Člověku nad tím skoro zvlhne oko. Slza dojetí je záhy vysušena ne příliš propracovaným příběhem, který se navíc neuvěřitelně dlouze táhne.

Jak vycvičit draka

Nechybí ani citové výlevy typu: „Už nejsi můj syn..“ atd. Být jiný je v normálním světě dospělých lidí skoro prokletí, ale animovanému hrdinovi to dává výjimečné postavení. Je jasné, že se v jeho hlavince rodí revoluce. Bylo to tak po několik generací, ale on ten starý řád změní ze dne na den, protože cítí, že k tomu je předurčen. No vskutku nápaditá podívaná, která se nevidí každý rok.

Ale jinak je to povedená mainstreamová zábava na páteční večer, když zrovna nemáte nic lepšího na práci. Ony ty efekty ani nemusí nutně být trojrozměrné, člověk je tam pořád vidí. Hudební doprovod je též zdrařilý, takže na relax film jako stvořený, ale žádné dechberoucí scény nečekejte. Skoro jsem na konci zaplesala, že konečně nastal ten zlom a tragické prvky se už vloudily i do animáků, žel nebyla to pravda. Nakonec se zmohli jen na jednu chybějící končetinu. Ale i tak se možná blýská na lepší časy, kdy se smrti nebojíme, ani té kreslené.

Jak vycvičit draka /
How to Train Your Dragon 2010

Režie: Dean DeBlois, Chris Sanders
Hrají:  Jay Baruchel, Gerard Butler, Craig Ferguson,
America Ferrera

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka