Hra o trůny se vrací – co přinese druhá sezóna oblíbeného fantasy seriálu?Od odvysílání posledního dílu první série fantasy seriálu Hra o trůny uběhl necelý rok a řada nedočkavých fanoušků v neděli ukojila svůj hlad po začátku druhé sezóny. První aprílový den se stal startovním bodem pro druhou sérii úspěšného seriálu, který poněkud překračuje hranice nejen svého žánru. Produkce HBO svými seriály celkově posouvá televizní tvorbu na zcela jinou úroveň. A dokazuje, že fantasy sáze sedí fragmentované televizní zpracování mnohem lépe než celovečerní film (za předpokladu, že nemá stopáž kolem tří hodin), které svou omezenou stopáží nemůže rozvinout příběhu více charakterů najednou. A to je zrovna u příběhu s tolika vrstvami a postavami klíčové. Televizní série si může dovolit propracovat postavy mnohem detailněji, takže i divák-nečtenář dokáže prohlédnout často skryté motivace. Žádný charakter ve Hře o trůny není černobílý. 
Autor ságy Písně ohně a ledu George R. R. Martin se  podle magazínu Time stal jedním ze stovky nejvlivnějších lidí na světě a možná to nebude přehnané tvrzení. Jeho knihy byly přeloženy do dvaceti jazyků a pátý díl ságy s názvem Tanec s draky se dočkal překladu do čtyřiceti jazyků. Písně ohně a ledu se tak dají zařadit mezi úspěšné fantasy ságy jako Pán prstenů, Harry Potter nebo Odkaz dračích jezdců. 
George R. R. Martin vytvořil fantasy, která je ovšem mnohem přístupnější i pro ty, kteří fantasy nepovažují za svůj oblíbený žánr. Seriál rozhodně necílí primárně jen na lidi s vyhraněným vkusem, ale zaujme velice široké spektrum diváků.
Důkazem jisté odlišnosti od jiných fantasy příběhů jsou ocenění, která si první série vysloužila. Tvůrci seriálu získali cenu Emmy a AFI. Zlatý Glóbus (i cenu Emmy) si  také odnesl představitel Tyriona Lannistera Peter Dinklage. Samotné tvůrce toto uznání mile překvapilo, jelikož dobře vědí, že fantasy sériím se „akademické“ pozornosti nedostává tak často. 

 Zvítězíš nebo zemřeš!

První série Her o trůny ve svém začátku nastínila prostředí, v jakém se sága odehrává, seznámila diváky s klíčovými postavami a nakousla zápletky, které slíbila v druhé sérii dokončit. Zlomovým okamžikem a velice odvážnou katarzí první série byla smrt jedné z nejsilnějších postav první řady Eddarda Starka. Zároveň se ukázalo, jak důležitou roli v tomto seriálu hrají ženské postavy. Nejen muži tu vedou svoje bitvy. Princezna Daenerys Targaryen přivedla k životu draky, kteří symbolizují její rod, a hodlá si vzít to, co ji náleží a o co byla okradena. Oproti první sérii zřejmě půjde o mnohem osobnější bitvy a množství konfliktů a úmrtí tak bude nejspíš narůstat.
Změnilo se také motto série, kdy se oproti něžně metaforickému úsloví „Winter is coming“ (Přichází zima) nese všemi kraji Západozemí trefné a jasné prohlášení „War is coming“ (Přichází válka).
Přestože je Hra o trůny primárně řazena do žánru fantasy, je seriálové zpracování žánrově mnohem pestřejší. Pestrost je dána především rozličností postav a schopností tvůrců a samotných herců vtisknout těmto postavám život a plasticitu nezbytnou k tomu, aby se divák dokázal s takovými hrdiny identifikovat a nebo je veskrze nenávidět. (Jako se to skvěle daří v případě současného krále Joeffreyho.)

Naopak postavou, kterou si nelze neoblíbit stále zůstává Tyrion Lannister, který se již v první sérii zapsal do povědomí jako člověk s nejbystřejší myslí, smyslem pro humor a zejména ironii. Po prvním díle druhé série je zřejmé, že se z Tyriona stal jeden z mála „hráčů“, který je stále schopen nadhledu.
Ze seriálu Hra o trůny se stává fenomén, což dokládá i „péče“ o fanoušky. Produkční web HBO o výrobě seriálu zásobuje nedočkavce novinkami ze samotného seriálu, nahrává videa o výrobě, tvoří „doplňující materiály“ zejména pro nečtenáře, kteří si potřebují ujasnit znalosti o světě, který George R. R. Martin ve svých knihách stvořil a jemuž výrobní štáb nyní vdechuje nový audiovizuální život.
Důkazem, že se tvůrci zabývají opravdu vším a dopodrobna, je i video o komparzistech, které ukazuje sice neprofesionální herce, ale stále členy týmu, bez kterých by takový seriál nemohl vzniknout. (I když dav lidí se dá vytvořit i v počítači.)

Mediální pozornost, která se seriálu věnuje ovšem není nijak uměle vykonstruovaná, jelikož první i začátek druhé série jasně dokazují, že na poli televizní tvorby je takový seriál naprosto unikátní. A navíc hlad fanoušků po takovém materiálu je bezmezný. Seriál Hra o trůny získává další plusové body tím, že se zpracování zřejmě celkem věrně drží předlohy, jelikož i ohlasy od knižních fandů jsou vesměs velice pozitivní.

Jedno z mnoha produkčních videí celkem pěkně nastiňuje vývoj druhé série a klade přitom důraz na to, že hlavní slovo opět dostanou ženské postavy. Jak jsme toho byli svědkem ostatně již v první řadě, kde za nitky solidně tahala Cersei Lannister, Catelyn Stark i princezna Daenerys. Z dosud zveřejněných informací je zřejmé, že tyto postavy budou i nadále klíčové a že hlavní témata se jich budou  stále týkat. (Dokonce i ženy, které jsou zobrazeny jako prostitutky mají svá práva a názory. Sledovat diskusi feministek o tomto seriálu by bylo jistě zajímavé.) Do hry se také jistě vrátí Arya Stark, která zastupuje sociologicky velice zajímavý fenomén tzv. tombyoů. Tedy dívek, které se chovají jako chlapci nebo se oblékají jako chlapci. Zkrátka popírají ženskost jako takovou – tedy tu, kterou jim přisuzuje společnost. Arya Stark je ale ještě v mnohem zajímavější situaci, jelikož se z tíhy okolností musela „stát“ chlapcem.

Česká verze HBO vysílá seriál každé pondělí od 21:00 a stále ještě v originálním znění s českými titulky. Doufejme, že tento velice milý fakt zůstane zachován.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka