Hra o trůny – nový seriál z produkce HBOHBO uvádí do svého programu další seriál ze své originální produkce. Tentokrát se jedná o fantasy ságu Hra o trůny, která už má svojí první epizodu za sebou i v Česku. Seriál je natočen podle série fantasy knih Píseň ohně a ledu od amerického spisovatele sci-fi a fantasy literatury George R. R. Martina. V sáze se bojuje hlavně o moc a tak to ve všech sedmi královstvích Západozemě docela vře.

Seriály z produkce HBO jsou většinou dobře koukatelné a kvalitní. V případě ságy Hra o trůny už je ale vzorek diváků značně zúžen. Ne každému totiž sedí zrovna fantasy žánr a ne každého uchvátí pohled na mužného bijce, který se ohání mečem a vrhá zlé pohledy na všechny strany.

Nicméně Hra o trůny slibuje příběh z promyšleného fantasy světa, který se zase až tolik od našeho neodlišuje. Co se týče charakteru lidí, tak to v žádném případě. Děj je zasazen do království, kde je z nějakých neznámých příčin dlouhá zima, která prý může trvat i celý lidský život. (Není blíže specifikováno, takže to může být jeden rok stejně jako sedmdesát let) Dva rozhádané rody se začnou přít o moc, což přirozeně vede k vyčerpávajícím bojům, takže všude spousta násilí a vražd. Ale najde se místo i na odhalená (převážně ženská) těla, nějakou tu soulož si v seriálu také užijeme.

Hra o trůny

Boj o Železný trůn se odehrává mezi rody Starků a Lannisterů (to zní skoro jako rod Yorků a Lancasterů). Každý si jde za svým cílem, což je ovládnutí Železného trůnu, a jde si za tím všemi prostředky, které uzná za vhodné. Tento svět není rozdělen na zlé a hodné. Jako to nelze rozdělit ani v reálném světě. Jsou tu jen lidé toužící po moci.
Prostředí vzdáleně připomene Pána Prstenů, ač zápletka je naprosto odlišná, připomene to také tím, že ústřední postava si rovněž v trilogii Pán Prstenů zahrála. Sean Bean aka Boromir tu hraje Eddardda „Neda“ Starka, což je hlavní macho z rodu Starků.
Naproti tomu hlavní vládkyní druhého rodu Lannisterů je královna Cersei, posedlá mocí, intrikánka, prostě taková malá záludná mrška. Dvojče královny Cersei, člen Královské gardy, tak trochu připomíná Prince Krasoně, ale ve skutečnosti je to chladnokrevný vrah, zabil dokonce i předchozího krále. Lidi jsou tu zkrátka stejné krysy jako v reálném životě.

Hra o trůny

Seriál se točí na dvou místech, v Irsku a na Maltě. V Irsku proto, že jsou zde nádherné staré lesy a spousta pěkných středověkých hradů, které skvěla zapadají do celkové kompozice příběhu. V sáze se děj odehrává na čtyřech různých místech, proto je potřeba najít správné lokace, vytvořit dekorace tak, aby tento vytvořený svět, ač fantazijní, působil co možná nejrealističtějším dojmem. Na produkci seriály se podílí také autor předlohy George R. R. Martin, který o fantasy světě říká, že: „Je vždycky větší, myslím, že je více rozlehlý, barevnější a napínavější než historie. Takže se inspirujeme něčím v dějinách, pak to zvětšíme a popřípadě trochu zdramatizujeme.“

Otitulkované video ze zákulisí natáčení seriálu Hra o trůny, v němž nás herci, producenti, designéři a sám autor předlohy seznámí s příběhem, s hlavními postavami a vysvětlí nám, o co že vlastně jde. Na závěr pak ještě povinně pochválí HBO, za to, jak to krásně natočilo.

Více informací o seriálu, rozvrh vysílání a další podrobnosti na stránkách http://gameofthrones.hbo.cz

Foto: hbo.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka