Holešovický filmový advent / Do kina v prosinci za pár kačekSkvělá zpráva pro všechny milovníky filmu, a především prostoru kina, kteří jsou místně situovaní blízko pražských Holešovic. Bio Oko letos pořádá další Holešovický filmový advent, který nabídne filmy za čtyřicet korun během 1. do 25. prosince.
Projekce celovečerních filmů doplní také další události jako například mikulášský program pro nejmenší, projekce baletu a opery, krátké filmy z cyklu iShorts, knižní bazar a také události Oko naslepo či Filmjukebox.

Filmový program je složen jak z nových celovečerních filmů, které letos řádily v kinech, tak i z klasik světové kinematografie. Velkými lákadly je třeba Gravitace Alfosna Cuaróna, kterou si zřejmě doma v obýváku, nebo na malém monitoru moc neužijete.
Další lákavou filmovou novinkou je určitě snímek jednoho z nejzajímavějších italských režisérů současnosti Paola Sorrentina Velká nádhera.

Na programu bude i zatím poslední film Dannyho Boyla Trans a přijít podívat se můžete i na snímek Stevena Soderbergha, který přeci jen ještě nepřestal točit, takže se můžete pokochat jeho filmem Liberace! s Michaelem Douglasem a Mattem Damonem v hlavních rolích tohoto „queer“ snímku.
Z klasik bude uveden snímek Big Lebowski bratrů Coenových, který letos zažívá velkolepý návrat do kin díky AČFK, který ho uvedl v rámci svého Projektu 100. Pokud jste romantičtěji založení, tak se určitě rádi necháte okouzlit Casablancou, hollywoodskou klasikou z roku 1942 režírovanou Michaelem Curtizem s Ingrid Bergman a Humphreym Bogartem v hlavních rolích.

Kromě klasických filmových projekcí se ale můžete na Holešovickém filmovém adventu těšit i na další akce, jakou je třeba Knižní bazar. Pokud máte doma nějaké knihy, které byste rádi poslali do světa, nebo si naopak toužíte doplnit knihovnu, určitě zajděte v neděli 1. prosince do kavárny kina. Knižní bazar už poněkolikáté pořádá Hanka Třeštíková a akce probíhá pod záštitou facebookové skupiny Co čteme. V rámci bazaru můžete přinést a nebo si odnést až deset knížek.
Další pravidelnou akcí v Bio Oko (a také v kině Aero) je promítání naslepo. Oko naslepo probíhá velice jednoduše. Přijdete do kina, aniž byste vlastně tušili, na co jdete. Dramaturgové kina pro vás vyberou film, který jim z nějakého důvodu připadá vhodný a vaše vstupné se pak odvíjí od diváckého zážitku. Vstupenky na tuto událost lze „zakoupit“ pouze osobně přímo na pokladně kina.

Další pravidelnou akcí, která proběhne i v rámci adventního času, je Filmjukebox. Na webových  stránkách jednoduše hlasujete, jaký film chcete ve svém kině vidět. Hlasování na promítání 19. prosince vyhrálo pokračování úspěšného restartu sci-fi série Star Trek: Do temnoty režiséra J. J. Abramse, takže se můžete nechat ozářit trochu nadužívanými odlesky (lense flare).

Stále větší pozornost se také věnuje krátkým filmům, které jsou ve světě převažujících celovečerních snímků někdy neprávem přehlíženy nebo marginalizovány. Nezisková organizace iShorts se snaží právě takové „bezpráví“, jaké se děje krátkým filmům eliminovat tím, že propaguje právě krátkometrážní tvorbu společně s jejími autory. Pořádá pravidelné projekce toho nejlepšího z českého i světového krátkého filmu. V Bio Oko proběhne na začátku prosince několik večerů věnovaným iShorts, na kterých se bude promítat patnáct krátkých filmů nominovaných na festivalech v Berlíně, Locarnu, Benátkách a Rotterdamu. Jeden z představených filmů si odnese ocenění za nejlepší krátký film a promítání v Oku je jedinečnou příležitostí, kdy všechny nominované filmy vidět ještě před tím, než bude znám vítěz. Více informací o projektu iShorts najdete tady.

Holešovický filmový advent proběhne ve dnech od 1. do 25. prosince. Pokud vás akce zaujala, prozkoumejte podrobný program přímo na stránkách kina. Vstupné na celovečerní filmy je jednotné a činí 40,- Kč.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka