Hobit: Šmakova dračí poušť/ Osm verzí téhož filmu 

Hobit: Šmakova dračí poušť (Foto: New Line Cinema)

Hobit: Šmakova dračí poušť (Foto: New Line Cinema)

S blížícím se datem premiéry druhé části Jacksonova Hobita roste očekávání,  jaký film nakonec bude. V souvislosti s první částí bylo nejdiskutovanějším tématem především promítání zvýšenou rychlostí, tedy 48 fps namísto standardních 24 fps. Tohle téma už poněkud vychladlo a rozhodně nevzbuzuje tak vášnivé diskuse jako při premiéře první části.
Pokud se na Hobita chystáte do kina, budete mít na výběr hned z několika možností, v jaké podobě film vidět. Dobrá zpráva je, že ať se rozhodnete třeba pro klasickou 2D verzi, nebo dáte přednost trojrozměrné projekci či velkoformátovému kinu IMAX, vždy budete mít možnost vidět film s originálním zvukem.
To platí i pro verzi 4DX a HFR (high frame rate) verzi, která nejvíce působila „potíže“, jelikož první část Hobita promítanou vyšší rychlostí bylo možné vidět v českých kinech pouze s dabingem. HFR projekce sice proběhne s originálním zvukem, ale bez titulků.

Přirozenou součástí dlouho očekávaných blockbusterů jsou také půlnoční premiéry. Pokud jste si nezajistili lístky včas, pravděpodobně už nestihnete půlnoční premiéru například v IMAXu, kde byly lístky  k dispozici v předprodeji sotva hodinu. Podobná situace pak nastala také v kině 4DX, kde lístky zmizely během několika desítek minut.
Půlnoční premiéry však nepořádají jen multiplexy. Typickou atmosféru menšího kina můžete zažít třeba na půlnoční premiéře v Bio Oko, kde jsou lístky zatím stále k dispozici.

Hobit: Šmakova dračí poušť (Foto: New Line Cinema)

Hobit: Šmakova dračí poušť (Foto: New Line Cinema)

Nejčastějším adjektivem, které zaznívá v souvislosti s filmovým Hobitem Petera Jacksona je určitě megalomanský. Rozdělit sotva dvousetstránkovou knihu do tří více jak dvouhodinových filmů skutečně není zrovna nejskromnější adaptační strategie. Ale návraty do Středozemě na filmovém plátně prostě příjemné jsou, i když se občas zásadně odchylují od knihy. V tom je ale právě velký přínos Jacksonovy adaptace. Nebojí se ukrutných hlasů ortodoxních „tolkienovců“, kteří by za každou změnu požadovali minimálně ukamenování. Už v první části si po svém přidal postavy a scény, které v knize nebyly a výsledek rozhodně nepůsobil nijak pobuřujícím dojmem. Příliv „nových“ postav a situací tak můžeme zřejmě očekávávat i v druhé části.
Druhá část konečně také přinese detailnější pohled na draka Šmaka, který se v první části objevoval spíše sporadicky. Hlas Šmakovi propůjčil stále populárnější britský herec Benedict Cumberbatch, který se v Hobitovi představí ještě v roli Necromancera.
S představitelem hlavní role hobita Bilba Martinem Freemanem tak Cumberbatch opět vytvoří nezapomenutelnou dvojici, byť v poněkud jiném smyslu, než jak se jim to podařilo v sérii BBC Sherlock.

Podle hlavního traileru k druhé části Hobita to navíc vypadá, že se Peter Jackson rozhodl poněkud více odhalit pravý charakter Thorina Pavézy, který rozhodně není nijak výrazně šlechetný a oproti první části se to začíná konečně více projevovat.

Snímek Hobit: Šmakova dračí poušť má premiéru 12. prosince, stopáž filmu je 161 minut, což je o osm minutek kratší než část první (bereme-li v úvahu verzi pro kina a ne director’s cut, který má 183 minut).

Hobit: Šmakova dračí poušť /
The Hobbit: The Desolation of Smaug

Česká premiéra: 12. prosince 2013
Česká distribuce: Warner Bros.
Režie: Peter Jackson
Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro
(Podle knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpáty od J. R. R. Tolkiena)
Hrají: Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage,
Benedict Cumberbatch, Hubo Weaving, Orlando Bloom,
Cate Blanchett, Luke Evans, Evangeline Lilly, Andy Serkis

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka