Hobit: Neočekávaná cesta / Peter JacksonCesta Hobita na filmová plátna rozhodně nebyla jednoduchá. Peter Jackson, který původně v projektu Hobit figuroval jako producent, se k režírování snímků dostal až poté, co finanční problémy odsunuly Guillerma del Tora. Před ním se ještě mluvilo o Samu Raimim (Trilogie Spider-Man), který však také odpadl a v roce 2013 poběží v kinech jeho film Mocný vládce Oz na motivy světoznámé knihy Čaroděj ze země Oz Lymana F. Bauma.
Peter Jackson se tak pustil do natáčení, oznámil, že se bude točit ve 3D a navíc rychlostí 48 fps (oproti standardní rychlosti 24 fps). Snímek však provázela řada zvláštních kroků. Prvním bylo rozdělení Hobita do dvou filmů. Nakonec ani dva filmy nestačily a z Hobita vznikne trilogie. Dále se ozývaly názory, že 48 fps je zřejmě příliš velká rychlost promítání a diváci z ní mají závratě, jelikož je obraz až příliš ostrý.
Ani poté, co se první část filmu Hobit: Neočekávaná cesta dostala konečně do kin, neutichly hlasy některých škarohlídů. Radagast hnědý je prý jako Jar Jar Binks, Galadriel nebyla v knize, tak co dělá ve filmu (to samé platí pro Froda). Podobné hnidopišské poznámky však působí poněkud neoprávněně v souvislosti s tím, jak nádherný a nostalgický návrat do Středozemě se Jacksonovi po Pánovi prstenů povedl. První část filmu je velice věrná knize. Jen v úvodní pasáži v Hobitíně strávíme s trpaslíky úctyhodnou dobu a rozhodně se nejedná o žádné zdržování „akce“.
Přítomnost Froda na začátku Hobita jen umocňuje kontinuitu s trilogií Pán prstenů. Filmový Hobit je vyprávěn z pozice Bilba (na rozdíl od knihy, kde je vypravěčem přímo autor), návštěva Roklinky je mnohem delší než byla v knize, nicméně to jsou změny, které nijak nekazí celkový příběh.
Samotný Bilbo je také oproti své knižní verzi poněkud zidealizovaným hrdinou, tyto drobnosti však rozhodně nesnižují úroveň filmu.
Knižní Hobit je především pohádka, Peteru Jacksonovi se podařilo zachovat pohádkovou atmosféru a navíc zpracoval akci tak, aby nepůsobila příliš samoúčelně.

Mezi nejlepší momenty první části patří rozhodně Hádanky ve tmě, kde exceluje Andy Serkis, který si opět zopakoval svojí motion capture roli Gluma.

Jako úvodní část trilogie Hobit slušně navnadil všechny, kteří netrpělivě vyčkávali příchod filmu do kin. Pokud vyrazíte do kina (a v tomto případě se určitě vyplatí jít a nečekat až na release DVD), máte celkem hodně možností, v jaké verzi se na film podívat. Kopie s dabingem ve 3D, kopie s originálním zvukem ve 2D, kopie IMAX s originálním zvukem. Můžete také zajít do Slovanského domu nebo do Premiere Cinema Parku v Hostivaři, kde se promítá rychlostí 48 fps (bohužel jen s českým dabingem) a v Hostivaři je také možné vidět Hobita s jedinečným 3D zvukem Dolby Atmos (i bez dabingu).

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka