Závěrečný díl Harryho Pottera konečně na DVD a Blu-rayMůže se to zdát jako chvilka, co byl uveden závěrečný díl Harryho Pottera do kin, ale pro fanoušky uběhly nekonečné čtyři měsíce. Napjaté čekání skončilo 11. listopadu, kdy se začal poslední filmový Potter (tedy již osmý film) prodávat na DVD a Blu-ray. Přestože zážitek z kina těžko něco nahradí, pustit si film v klidu doma na televizi s vysokým rozlišením má rozhodně svoje přednosti. A vydání DVD navíc slibuje něco, co v kině nikdy neuvidíte – bonusový materiál. Rozhovory, vynechané scény, tematické krátké filmy z natáčení. A jelikož je to naprostý závěr ságy, s bonusy by se šetřit nemělo. Ve formátu Blu-ray najdeme opět více bonusových materiálů, což je dáno především kapacitou disku, která je několikanásobně větší než u klasického DVD. (Na DVD se dají zapsat data o objemu 4,7 -17,5 GB oproti tomu na Blu-ray se vejde od 25 GB do 100 GB dat.)
Závěrečný filmový Harry Potter nenechal téměř nikoho chladným a zřejmě každý, kdo sleduje dění v populární kultuře musel zaznamenat, jaký zlom se s vypuštěním posledního filmu udál. Konec jedné dekády, závěr celosvětového fenoménu.

 Po filmu na Pottermore

Přestože už se fanoušci nemohou těšit na žádný další film a pravděpodobně ani na další knihy (I když sama J. K. Rowling kategoricky nezamítla možnost vzniku dalších pokračování.), fenomén Harry Potter stále žije svým vlastním životem a láká nové čtenáře/diváky a nyní i „objevitele“. Tajemství kolem nového projektu J. K. Rowlingové už padlo a na Pottermore v současné době působí ti, kteří stihli odpovědět na kontrolní otázku a stali se součástí tzv. beta testovačů. (Celé přihlašování do „lucky few“ party, která čítá jeden milion uživatelů ze všech koutů světa probíhalo jeden týden. Každý den byla na webu položena jedna kontrolní otázka a šťastlivci, kteří správně odpověděli, čekali na potvrzovací e-mail, jenž jim v nejlepším případě oznámil, že byli vybráni, aby se k projektu připojili dříve, než bude oficiálně spuštěn.)

Pottermore téměř ve všech fanoušcích vzbudil nemalé očekávání, protože se přesně nevědělo, o co se bude jednat. Když se projekt spustil v beta verzi, někteří vybraní jedinci byli značně zklamaní, přestože toho Pottermore nabízí více než dost. Zatím je „otevřena“ pouze jedna kniha, kterou ale uživatel může interaktivně projít za doprovodu poutavých ilustrací a především doplňujících informací o postavách a předmětech ze světa Harryho Pottera. Právě tyto dodatečné informace si uživatelé oblíbili nejvíce. (Pottermore dále uživatelům nabízí vše, co prožívají všichni mladí kouzelníci. Takže se dočkáte dopisu, který vám slavnostně sdělí, že jste byli vybráni ke studiu v Bradavicíh, projdete se Příčnou ulicí, vyberete si hůlku u Olivandera a také se zúčastníte rozřazovacího ceremoniálu, na konci kterého zjistíte, do které ze školních kolejí se nejvíce hodíte.)
Samozřejmě je možné všechno komentovat a dokonce i posílat vlastní kresby, které vidí všichni uživatelé, kteří zrovna putují konkrétní kapitolou. Na zpětnou vazbu je Pottermore hodně orientován a zdá se, že se s hlasem uživatelů skutečně pracuje.

Maximum z Bradavic

Co fanoušky ohledně vpuštění filmu na DVD a Blu-ray zajímá nejvíce jsou bonusy, zejména scény, které se do filmu vůbec nedostaly nebo ty, jež byly radikálně zkráceny. Vynechané scény se povětšinou do závěrečné verze filmu nedostaly z dobrého důvodu, často jsou ale vtipné nebo emocionálně vypjaté. Takové najdeme i na seznamu vynechaných scén ze závěrečného filmu. Rozmluva trojice v Lasturové vile, kde se domlouvají podrobnosti o vloupání se ke Gringottovým je doplněna o radu Ronova bratra Billa. V bonusech se dále objeví prodloužená verze scény, ve které se Hermiona převlékne na Bellatrix Lestrange a nebude chybět ani Filchův výstup, ve kterém zamyká studenty Zmijozelské koleje do sklepení.

Bonusový materiál na DVD je poněkud slabší oproti tomu, co nabízí Blu-ray. Na něj se vešel například úsek s názvem Bradavice v plamenech, který se podrobně zaměřuje na detaily natáčení závěrečné bitvy. Na ní se zde nahlíží očima herců a členů štábu. Co se také nedostalo na DVD a je pouze na Blu-ray je rozhovor s J. K. Rowling a Danielem Radcliffem, ve kterém se oba rozpovídají například o tom, jak se tvořila filmová postava Harryho Pottera, nebo jak jejich život ovlivnila sláva a popularita spojená s tímto fenoménem.
Krátký film s názvem Jak Harry opustil Bradavice zahrnuje osobní dojmy hlavních hrdinů i méně známých postav, kteří se svěřili s tím, jaké byly poslední dny natáčení Harryho Pottera. Tento bonusový materiál je jak na DVD tak na Blu-ray.

Na DVD a Blu-ray jsou dále tyto bonusy:

  • Skřeti od Gringotta
  • Ženy z Harryho světa
  • Prohlídka studia
  • Ještě více o Harrym Potterovi

Přečtěte si recenzi filmu Harry Potter a Relikvie smrti, část 2.
Distribuci DVD a Blu-ray filmu Harry Potter a Relikvie smrti, část 2 zajišťuje společnost Magic Box.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka