Harry Potter a Relikvie smrti, část II. – o víkendu proběhla testovací projekceTento víkend proběhla v Chicagu testovací projekce pro zhruba 400 lidí, kteří měli to štěstí, že byli zrovna v dosahu a o projekci se dozvěděli. S blížícím se datem premiéry je pochopitelné, že se reakce publika musí „ozkoušet“, jak tomu ostatně bylo u všech dosavadních dílů. A tak jako u všech předchozích filmů série jsou reakce rozporuplné. Ale vesměs pozitivní. Celé šílenství okolo Harryho Pottera vypukne 7. července, do českých kin dorazí obrýlený čaroděj o týden později.

Oficiální trailer k druhým Relikviím sice ještě světlo světa nespatřil, ale testovací projekce již proběhla. Skupina 400 lidí dorazila do chicagského kina, aniž by někdo z nich vůbec tušil, že se bude promítat druhá část závěrečného dílu nejvýdělečnější filmové série všech dob. Na projekci se naštěstí dostali i členové redakce asi nejznámějšího fanouškovského webu mugglenet.com, kteří se o projekci dozvěděli náhodou od jedné čtenářky těchto stránek. Ani oni ovšem neměli tušení, zda se bude promítat opravdu Potter.

Ale měli pocit, že by se mohlo jednat právě o tuto událost. Jejich domněnka se jim záhy potvrdila, když do sálu vstoupil režisér David Yates následovaný producenty filmu Davidem Heymanem , Davidem Barronem a  střihačem Markem Dayem. Náhle bylo jasno. Sedí ve správnou dobu a správném místě. Pro fanouška velkolepý zážitek.

Harry Potter a Relikvie smrti, část II.

Svoji zkušenost z testovací projekce na svém serveru shrnuli do menší recenze, která ovšem neprozrazuje příliš mnoho detailů. Což každý nedočkavec ocení. Všichni se sice těší, ale nikdo doopravdy nechce přesně vědět, co se ve filmu stane. To překvapení, co filmaři vypustili, dodali nebo upravili, je v kině prostě jedinečným zážitkem, který se může odehrát pouze jednou.

Celou projekci pánové shrnuli do dvou prostých slov: překvapení a zklamání. Tyto pocity provázely doposud každý uvedený díl. Nejedná se tedy o nic nového. A rozhodně to neznamená, že film nebude dobrý. Každý fanoušek knižní předlohy knihu vnímá rozdílně a jisté scény jsou pro něj důležitější než jiné.
Celý film se hodně zaměřuje na závěrečnou bitvu mezi Dobrem a Zlem, tedy bitvu o Bradavice. V knize je této krvavé bitce věnováno dost prostoru, ale je nasnadě, že film tuto akční jízdu vymáčkne do poslední kapky. Jsou to scény nabité akcí ale také emocemi, zvláště pak smutkem.  Pohled na mrtvého Freda nenechá nikoho chladným a jediné oko v sále nezůstane suché. Na kratičký okamžik se právě tato scéna mihla i v první uveřejněné ukázce na druhé Relikvie.

Jako silný zážitek a jednu z nejpovedenějších chvil ve filmu uvádějí ztvárnění Voldemortova vzteku a částečně i strachu při zjištění, že všechny jeho viteály (v originále Horcruxes) jsou zničeny. V knize je právě tato chvíle klíčová pro celý díl. Podle redaktorů z mugglenetu se filmařům podařilo přenést tuto atmosféry i do filmu. K tomuto přidávají další chválu. Ohledně scény, kdy se Harry rozhodne skoncovat se vším a vyrazit vstříc svému osudu. Opět emočně velice vypjaté chvíle, kterou budeme sledovat se zadrženým dechem.

Jako slabinu filmu naopak uvádějí nepříliš šikovně vystavené humorné scény. Humor je vůbec u filmových přepisů Pottera kamenem úrazu. A to ve všech dosavadních filmech, bez výjimky. Lehký, svěží humor se z knihy na plátno filmařům příliš nepodařilo převést. Světlou chvílí může být scéna z prvních Relikvií, kde George v kuchyni popíjí kávu a nechtíc vyruší milostnou chvilku Ginny a Harryho.
V tomto díle mají tou světlou humornou částí být scény s profesorkou McGonagallovou a Nevillem Longbottomem. Postavy, kterým se příliš prostoru ve filmových přepisech zatím nevěnovalo.
Žádným překvapením, že nejlépe zahraná postava je opět Severus Snape v podání dokonalého Alana Rickmana. V tomto díle je prý ještě lepší než v předchozích částech. Máme se tedy na co těšit.

Kniha končí epilogem, který se do filmu taktéž probojoval. Podle ohlasů je „zvláštní“. I když slovo zvláštní není vhodný ekvivalent pro anglické slovíčko „bittersweet,“ v němž se odráží mnohem více rozporuplných emocí.  Jaký by to byl Potter bez nějaké té drobné úpravy pro filmového diváka. V tomto díle nás filmaři zavedou do Tajemné komnaty spolu s Ronem a Hermionou. Ne že by o tom v knize nebyla řeč, ale přítomni jsme tam nebyli. Film má prý stopáž dvě hodiny. Uvidíme na úkor čeho se tam dostala scéna, která v knize byla pouze na okraji.
Další úpravy stihly také scény s Aberforthem Brumbálem, bratrem Albuse. Věnuje se mu sice dostatek pozornosti, ovšem film se s knihou dost rozchází.

Finální verdikt je takový, že celkový dojem z filmu je více než dobrý. Je tam hodně napětí, akce a dobře ztvárněné emoce hlavních postav. Ale jsou zde i slabiny v dílčích částech. Hlavně některé změny oproti knize dost ruší, ale doslovný přepis knihy není možné provést. Ostatně to ani není účel filmu.

Originální článek si můžete přečíst na stránkách mugglenet.com.

Foto: youtube.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka