Harry Potter a Relikvie smrti, část 2 – mediální masážNa udělování každoročních cen MTV Movie Awards byl představen také nový (horlivě očekávaný) klip z filmu Harry Potter a Relikvie smrti, část 2. To ale není jediné, co v posledních dnech obohatilo internet a dalo fanouškům, kteří už pomalu odškrtávají dny v kalendáři, důvod proč se na film těšit. Stále se od studia Warner Bros. valí nové postery, a konečně také jedno nové video.

Celý humbuk kolem závěru této ságy se leckomu může zdát trochu přehnaný, ale pro fanoušky a tvůrce je to završení desetiletého maratonu. Je proto logické, že se tomu dává přídech něčeho epického a velkolepého. Těžko to budete vysvětlovat někomu, kdo s těmi knihami nevyrůstal. Pro jednu generaci tvoří tyto příběhy součást jejich dětství a dospívání. Ty filmy jsou další bonusy, kdy vidíme své oblíbené postavičky v pohybu.

Producent filmu David Heyman dokonce již zveřejnil, jakou bude mít poslední (tedy osmý) film stopáž. Mírné zklamání přišlo, jelikož je to nejkratší film ze všech. Dokonce kratší než zatracovaný pátý díl. Tehdy si fanoušci hodně stěžovali, že z nejdelší knihy vznikl co do počtu minut nejslabší snímek. Druhé Relikvie tak budou mít „pouhých“ 125 minut.
Nesmíme ale soudit příliš brzy. Vezmeme-li v potaz prostý fakt, že první Relikvie byly více vyprávěcí, tedy poněkud vleklejší, druhá část je téměř čistá akce. Takže těch avizovaných 125 minut možná nakonec bude opravdu stačit.

Jen doufám, že se nebudou ubírat scény na úkor toho, aby se přidalo něco, co v knize nebylo. Viz v první části taneček ve stanu. Jenže i z prostého traileru je očividné, že se přece jen něco přidávalo. Ona zpochybňovaná scéna Harryho a Voldemorta na konci traileru, kde se spolu řítí z útesu. Tato scéna působí hodně zvláštně, a jsem zvědavá, co k ní vede a jaký má vlastně ve snímku smysl. V knize nic takového nebylo. A z logiky knihy by k něčemu takovému ani nikdy nemohlo dojít.

Onen klip, který byl premiérově představen právě na MTV Movie Awards obsahuje scénu ze samotného závěru filmu, kdy si Harry uvědomí, že nemá cenu vzdorovat a dorazí do lesa, aby se „střetl se svým osudem“.  Obsahuje navíc pouze záběr na Hagrida, který je spoután Smrtijedy. Popravdě, čím méně se toho před premiérou vypustí tím lépe. Abychom pak v kině neseděli zklamáni z toho, že značnou část jsme již viděli. (Jako se to nedávno stalo v případě čtvrtých Pirátů z Karibiku)

Harry Potter a Relikvie smrti, část 2 – MVT Movie Award

Další video bylo zveřejněno již před časem. Obsahuje shrnutí za celých deset let práce. Jsou v něm záběry ze všech dosud natočených filmů. Producent filmu David Heyman kupříkladu tvrdí, že při čtení první knihy ho nenapadlo, že by z toho mohl vzniknout tak velkolepý projekt. Zřejmě ani sama J. K. Rowling netušila, jak velký úspěch bude její Harry Potter mít. Při prvním pokusu knihu vydat tomu rozhodně nic nenasvědčovalo.

Ve videu dále vidíme proměnu ústřední trojice. Harry zestárnul, Hermiona zkrásněla, jen Ron je stále tak nějak stejný. A samozřejmě všechny klíčové momenty ze všech sedmi filmů, šikovně sestříhané dohromady. Ke konci jsou pak záběry v posledního filmu, tak jak je známe z traileru.

Harry Potter a Relikvie smrti, část 2 – Ohlédnutí

Přirozeně nesmí chybět ani TV spoty, nicméně ty neukazují téměř nic nového. Jsou to spíše kratší výňatky z traileru. Přičemž druhý a třetí TV spot je spíše téměř celý trailer.

Harry Potter a Relikvie smrti, část 2 – TV Spot 1

Harry Potter a Relikvie smrti, část 2 – TV Spot 2

Harry Potter a Relikvie smrti, část 2 – TV Spot 3

Jako u každého předchozího dílu, jsou i v případě posledního filmu velice populární tzv. akční plakáty. To jsou postery, kde jsou hlavní hrdinové (nebo záporáci) zobrazeni v akci. Většinou se snaží být pokud možno co nejepičtější. Některé jsou povedené, jiné působí hodně překombinovaně. Nicméně je to právě filmový plakát, který může nerozhodného diváka (Tedy ne-fanouška, my pravověrní jsme již rozhodnuti.) přesvědčit, jestli na film zajít.

Galerie

[nggallery id=25]

Pro britský magazín Empire měli představitelé hlavních rolí za úkol vyjádřit jedním slovem, jaké to bylo pracovat deset let na tomto projektu. Ne všichni se na něm podíleli celých deset let. Film měl i své sezónní postavy. Jednou z nich je i představitelka Luny Lovegood (Lenka Láskorádová) Evanna Lynch, podle které byl tento zážitek „kouzelný“ (vyjádřeno slovem sublime, které má ještě další možné způsoby překladu do češtiny). Postava excentrické Luny se ve filmu objevuje až v pátém díle. V knize je o nich ale o její rodině zmínka již ve čtvrtém díle s podtitulem Ohnivý pohár.

To je pouhý zlomek toho, co se dá na internetu najít o končící sáze. Pokud prahnete po dalších čerstvých novinkách, můžete navštívit fan stránky, které jsou denně aktualizované a zásobené vším, co se okolo Harryho Pottera šustne.
Některé informace pro tento článek byly převzaty právě z tohoto vděčného zdroje.

Foto: warnerbros.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka