Fresh Film Fest 2013: Skinhead Tim Roth, nový Malick a mladý Cronenberg
Desátý ročník festivalu debutů a studentských filmů Fresh Film Fest začíná již tuto středu 28. srpna. Během pěti dnů se v soutěžních i nesoutěžních kategoriích představí slibné filmy začínajících filmařů nebo studentů, ale také se v retrospektivně zaměřených sekcích podíváme blíže na různé kinematografické fenomény. Celkem se promítne 140 filmů ve třinácti sekcích.
V sekci Fanatismus, která je pojmenovaná podle letošního tématu, budou promítány snímky, které odráží různé způsoby podlehnutí jakékoli myšlence až za hranice zdravého rozumu.

Hlavní výsadou festivalu je přirozeně seznámení diváků s tvorbou neokoukaných mladých tvůrců s nekonvenčními pohledy na současná témata či se zajímavým způsobem práce s filmovým médiem. Právě na takovou tvorbu jsou zaměřené sekce Fresh Generation a Bright Future, Konfrontace či Theatre Optique.

Další „šílenec“ ve filmu

Pokud znáte filmy Davida Cronenberga, zřejmě jste si mnohokrát položili otázku (zvláště v souvislosti s jeho ranými díly), zda existuje ještě něco šílenějšího než jeho snímky. Odpověď na tuto otázku vám může docela snadno poskytnout debutový film jeho syna Brandona Cronenberga, který bude na Fresh Film Festu uveden právě v sekci Bright Future.
Antiviral
je film s velice zajímavou premisou, která sice zpočátku zní poněkud šíleně, ale když s ní strávíte trochu více času, zase tak nepravděpodobná se nezdá.

Antiviral | r. Brandon Cronenberg (Foto: Rhombus Media)

Antiviral | r. Brandon Cronenberg (Foto: Rhombus Media)

Antiviral se odehrává ve světě, ve kterém je možné nechat se nakazit stejnou nemocí, která zrovna trápí vaší oblíbenou celebritu. A navíc vir pochází přímo od zdroje, takže příjemce může získat pocit jakési výjimečnosti.
Poněkud přehnané, ale ne tak zcela. Posedlost celebritami je patrná a nedávno byla zpracována třeba Sofií Coppolou ve snímku Bling Ring. Zde se sice teenageři nechtěli nechat nakazit herpesem Paris Hilton, ale zabalit se do jejích šatů a navléct si její boty také není zcela nevinná zábava.

V hlavní roli se představí Caleb Landry Jones (X-Men: První třída, Byzantium), z jehož výkonu vás možná bude mrazit.
Snímek Antiviral byl v loňském roce uveden na festivalu v Cannes. Získal ocenění například na festivalu v Chicagu a Torontu a byl nominován na několik dalších cen. S Brandonem Cronenbergem se tak rozhodně nevidíme naposled.
Bohužel to ale vypadá, že kromě promítání na Fresh Film Festu snímek do běžně distribuce nezamíří. Takže pokud ho chcete vidět na plátně, vyrazte ve čtvrtek 29. srpna od 22:30 do Světozoru.

 

Dalším zajímavým úlovkem v sekci Bright Future je bezesporu švédský snímek Výpadky proudu (Flimmer) režiséra Patrika Eklunda.  Pokud máte rádi severskou kinematografii, která je plná černého a absurdního humoru, tragikomických situací, u kterých lze jen těžko poznat, jak na ně vlastně reagovat, pak si nenechte tento film ujít.

Výpadky proudu | r. Patrik Eklund (Foto: Fresh Film Fest)

Výpadky proudu | r. Patrik Eklund (Foto: Fresh Film Fest)

Příběh je zasazen do malého města, do kterého se telekomunikační společnost snaží zavést moderní technologii. Dojde na záhadné události, milostné aférky a celkově se spustí zpočátku zcela nepředvídatelný řetězec událostí.
Tvorba Patrika Eklunda již nějakou dobu ve světě filmu rezonuje. Jeho krátkometrážní snímek Instead of Abracadabra byl v roce 2010 nominován na Oscara. A na festivalu v Karlových Varech byl uveden další jeho krátký film Pozdní sběr.
Výpadky proudu
jsou jeho celovečerním debutem. Zajít na ně můžete 29. srpna od 22:00 do Kina 35.

Skinhead Tim Roth!

Letošní retrospektivní sekce se zaměří na britského filmaře Alana Clarka, který se věnoval především televizní tvorbě, ale jeho filmy zásadně ovlivnily tvář britské kinematografie.
V jeho snímku Made in Britain vynikl tehdy začínající herec Tim Roth, který debutoval v roli mladého skinheada. Snímky Alana Carka se vyznačují značnou mírou společenské kritiky. Clarke kritizuje sociální systém (Made in Britain, 1982) a institucionalismus (Spodina, 1979), což jsou proudy patrné třeba i ve filmech Dannyho Boylea.

Jelikož Alan Clarke tvořil především pro televizní obrazovky a ne filmová plátna, je jeho tvorba spíše méně známá. Z jeho filmografie budou promítány filmy Spodina, Made in Britain, Firma, Slon a Kontakt. Dále jeho tvorbu přiblíží série krátkých dokumentárních snímků, ve kterých dnes slavní herci (Tim Roth, Gary Oldman) zavzpomínají na to, jaká byla spolupráce s Alanem Clarkem.

 Zázračný Terrence Malick

Filmy Terrence Malicka buď máte hodně rádi a jejich poetika na vás silně působí, nebo je vám jeho tempo nepříjemné a připadává vám nesmyslně ztracené v obrazech. Strom života pak ukazuje extrémní koncentraci nádhery filmových obrazů, které mají místy až meditativní charakter. Možná právě proto kinosály hojně opouštěli diváci a někde dokonce stálo upozornění, že pokud se vám Strom života nebude líbit, vstupné nazpět stejně nedostanete.

Základní chybou, jakou můžete u snímku Strom života udělat je očekávat „něco s Bradem Pittem“. V případě jeho nejnovějšího filmu K zázraku (To the Wonder) pak takovou chybu asi neuděláte, protože jen málokdo by čekal něco (herecky) výjimečného do Bena Afflecka, takže můžete být ve výsledku jen mile překvapeni.

Jedním z posledních filmů, na kterých pracoval Ridley Scott se svým bratrem Tonym Scottem je snímek, který letošní Fresh Film Fest zahájí. The East je akční mysteriózní thriller se skvělým hereckým obsazením v čele s Alexandrem Skarsgårdem a Ellen Page.
Novinkou letošního ročníku je možnost zúčastnit se slavnostní zahajovací projekce, která proběhne ve středu od 19:00 ve Světozoru. Organizátoři festivalu vyčlenily několik lístků, které jsou za 90,- určené k volnému prodeji. Lístky můžete rezervovat zde, stále zbývají volná místa. Pokud ale středu večer nestíháte, další promítání filmu proběhne klasicky v rámci programu 1. září v Kině 35 ve 20:30.

Pokud jste líní nebo vás děsí větší počet lidí pohromadě a dáváte přednost útulnosti, intimitě a asociální jistotě, můžete si několik vybraných filmů z loňského i letošního Fresh Film Festu pustit zdarma na portálu DAFilms.cz.

Více informací o festivalu, kompletní program, seznam promítacích míst a info o vstupném najdete na freshfilmfest.cz.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka