FFF 2013: The East / Ekoterorismus v hlavní roliPři příležitosti slavnostního zahájení desátého ročníku festivalu debutů a studentských filmů Fresh Film Fest se promítal snímek The East. Ten zapadá do kategorií debutů či druhých filmů, jelikož jeho režisér Zal Batmanglij debutoval v roce 2011 filmem Sound of My Voice a snímek The East je jeho druhým celovečerním filmem. Letošním zastřešujícím tématem festivalu je manipulace. A právě ta je ve filmu The East důležitým, leč možná trochu skrytým faktorem.

Brit Marling | The East (Foto: Fox Searchlight)

Brit Marling | The East (Foto: Fox Searchlight)

Při vyslovení spojení „eko terorismus“ si možná někdo představí dlouhovlasé hipíky, kteří jedí pouze biopotraviny (v nejlepším případě vlastnoručně vypěstované) a přivazují se na stromy, aby nebyly zbytečně pokáceny. Jejich akce mohou být ale mnohem rafinovanější a lépe organizované, než se na první pohled zdát. V posledním filmu Zala Batmanglijo se rozhodně tato tematika nebere na lehkou váhu. S producentským zázemím v podobě Ridleyho Scotta a jeho bratra Tonyho Scotta je The East o dost více mainstreamovým produktem než jeho celovečerní debut Sound of My Voice. Přesto se z něj nevytratila kontroverze spojená s takovým tématem.

Na psaní scénáře se podílela herečka a scénáristka Brit Marling, která si taktéž zahrála jednu z hlavních rolí. Postavu agentky Sarah si napsala skutečně na tělo a vytvořila plastickou osobu, do které je velmi snadné se vcítit a především ji věřit. Silných filmových hrdinek příliš není, proto už tímto aspektem snímek silně vyniká. Brit Marling patří k opravdu pozoruhodným postavám americké nezávislé scény. Po studiích ekonomie se rozhodla nevkročit do finančního světa, nýbrž se utekla k filmu. Jenže ji nebyly dávány dostatečně zajímavé nabídky, takže se rozhodla, že pokud chce získat důstojné a zajímavé role, bude si je muset sama napsat. Se svými přáteli Zalem Batmanglijem a Mikem Cahilem se začala věnovat filmu. Spolupodílela se na psaní scénáře k Batmanglijeho debutu Sound of My Voice, kde si také zahrála hlavní roli.

The East (Foto: Fox Searchlight)

The East (Foto: Fox Searchlight)

 

A podobnou úlohu sehrála i u snímku Another Earth, který se stal režijním debutem Mika Cahila. Svůj přestup z nezávislé scény k velkým hollywoodským produkcím už také zvládla. Objevila se třeba v thrilleru Roberta Redforda Pravidla mlčení (The Company You Keep, 2012), kde si zahrála po boku Roberta Redforda a Susan Sarandon. Nebo například ve snímku Smrtelné lži (Arbitrage, 2012), kde se objevila vedle Richarda Gera nebo Tima Rotha. Oba snímky měly českou kinodistribuci.

I vyhozené jídlo má svou kvalitu

The East je kromě názvu filmu také pojmenování anarchistické skupiny, jejíž členové se snaží společnosti ukázat, jak velké mašinerie, především firmy zpracovávající surovou ropu a chemické společnosti, znečišťují přírodu a vědomě tak zabíjí nejen zvířata ale především lidi. Jejich pozornost se však neobrací jen na velké hráče, ale snaží se otevřít oči i jednotlivcům, kteří se třeba podílí na plýtvání potravinami, nedbají na přírodu a podléhají všudypřítomné ideologii konzumerismu.
Sami členové praktikují tzv. freeganismus, který bojuje právě proti plýtvání potravin. Podle zákona se musí například zbytky z restaurací vyhodit, přitom je jejich kvalita stále dobrá a mohly by se využít k mnohem smysluplnějším účelům než k zahnívání v popelnici. To je skutečně závažný problém, který je veskrze aktuální. Nicméně ve snímku The East se pak taková témata zřejmě neúmyslně sama parodují – když agentka Sarah vytáhne z koše nakousnuté jablko a s chutí ho začne jíst.

The East (Foto: Fox Searchlight)

The East (Foto: Fox Searchlight)

Ještě další důvod, proč film The East naprosto skvěle pasuje do škatule „fanatismu“. Přestože je scénář docela dost dobře napsaný a postavy mají skutečně co říct i jejich motivace jsou docela jasně pochopitelné, lze v něm najít velmi silné jednostranně zabarvené aspekty. Například všichni na straně ochránců přírody jsou „skvělí lidičkové“ a ti, kteří pracují v chemické, těžařském nebo farmaceutickém průmyslu jsou skoro tak ďábelští jako Darth Vader. To snímek The East posílá malinko dolů.
Jedině Sarah prochází jakýmsi osobnostním vývojem, který je zprvu hnán čistě racionálními a profesionálními motivacemi, nicméně zanedlouho se zapojí do hry i emocionální složka a proměna se stává velkým a často viděným klišé. Přesto není jednoduché snímek zatratit. Má totiž nesporné kvality a to především v kameře. Kamera je klíčovým výrazovým prostředkem filmu, přesto si jí často všímáme jen pokud něco na záběrech hodně nefunguje. Pokud je dobrá, je prostě tam a není třeba ji výrazně komentovat. Nicméně u filmu The East kamera silně zaujme. Zejména v sexuální scéně mezi Sarah a Benjim, která byla nasnímána opravdu povedeně a velmi citlivě. Za kamerou stál Roman Vasjanov, který pracoval třeba na nízkorozpočtovém ale velmi úspěšném filmu Patrola (End of Watch).

Tak trochu černobílý svět

Skutečně největší slabinou je černobílá prezentace světa, ve kterém je eko terorismu vlastně ideální řešení problémů, jen se nesmí dostat za přijatelnou mez. Sharon (Patricia Clarkson), šéfka Sarah, je naprosto ukázkovým příkladem jednostranné postavy, která má naprosto zjednodušené motivace a její chování je nechutně předvídatelné. Jako bohatá ředitelka soukromé bezpečností agentury se stará o blaho právě těch klientů, proti kterým skupina The East zarputile bojuje a jedinou její motivací je přirozeně pouze zisk.
Další schematickou postavou je Izzy (Ellen Page), dcerka z bohaté rodiny, která se vykašlala na studium a začala se starat o blaho přírody.

The East (Foto: Fox Searchlight)

The East (Foto: Fox Searchlight)

Právě kvůli tomu, že je The East silně jednostranný, shazuje film jako celek, přesto jednotlivé části  jinak velmi dobře fungují. Vyzdvihnout je třeba především skvělé výkony všech herců v čele právě s Brit Marlin, Ellen Page a Alexandrem Skarsgardem.
Pokud by si Brit Marling se Zalem Batmanglijem dali trochu více práce s budováním charakteru všech postav a nesnažili se šířit až tak okatě jasné poselství, že planetu Zemi je potřeba chránit a že život malého chlapce nelze obětovat za větší využitelnost uhlí, byl by The East pravděpodobně jedním z nejlepším filmů, které bylo letos zatím možno vidět. Jeho technická stránka je totiž velmi skvěle zvládnutá. Jestli je černobílost způsobena zásahem producentské dvojice Scott & Scott, nebo snad snahou o větší diváckou přístupnost a stravitelnost, se asi nedozvíme. Zalu Batmanglimu se ale rozhodně otevírají další možnosti a snad jeho následující filmy budou spíše podobné jeho debutu.

Pokud jste snímek The East nestihli na Fresh Film Festu, na plátně ho asi v české kinodistribuci neuvidíte. Měl by se dočkat vydání na DVD, a to 18. září 2013.

The East

Česká DVD premiéra: 18. září 2013
Režie: Zal Batmanglij
Scénář: Zal Batmanglij, Brit Marling
Hrají: Brit Marling, Alexander Skarsgard, Ellen Page,
Patricia Clarkson

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka