FFF 2012: Martha Marcy May Marlene by Vám neměla utéctVčera oficiálně začal letošní ročník festivalu debutů a studentských filmů Fresh Film Fest. Zahajovacím snímkem se stalo dánské psychodrama Bestie. Pokud jste se nedostali na zahajovací ceremoniál, nemusíte se bát, že Bestii už neuvidíte. Další možnost máte v sobotu 1. 9. v od 22.00 v Kině 35 ve Francouzském institutu. 
První den festivalu se ovšem netočil jen kolem Bestie. Celkem se včera hrálo osm filmů, hraných i dokumentárních. Mezi nimiž se vysoce vyjímalo především americké drama  Martha Marcy May Marlene.

 Existuje na světě něco „normálního“?

Celovečerní debut amerického filmaře Seana Durkina získal v loňském roce ocenění za nejlepší režii na Mezinárodním filmovém festivalu Sundance a to zcela zaslouženě, jelikož jeho debutový snímek nese známky obrovské kvality a hlavně se v něm skrývá příslib do budoucna, že od tohoto filmaře se máme opravdu ještě na co těšit. Dějově je to nesmírně bohatý film vyprávějící příběh mladé ženy, která se po různých životních strastech rozhodla opustit „normální“ život a na dva roky utekla do uzavřené sekty, která na první pohled žije naprosto idylicky na soběstačné farmě.
Zdánlivé štěstí a radost pospolitého způsobu života však rychle vyprchává a Martha (která v sektě získala jméno Marcy May) se opět vrací ke své starší sestře. Od okamžiku jejího návratu k „normálu“ se film mění ve strhující změť obrazů, které se divoce prolínají a odráží tak narušenou psychiku mladé ženy, která pomalu ztrácí schopnost rozeznávat mezi tím, co se dělo v sektě a tím, co prožívá nyní.

Kameraman filmu Jody Lee Lipes, který se zúčastnil včerejší projekce filmu, prozradil, že velkou inspirací pro tento film byl snímek Roberta Altmana Images z roku 1972. Oba filmy spojuje příběh ženy, která se zmítá ve vrstvách své vlastní identity a ztrácí pojem o tom, kdo je, kde je a dokonce jestli vůbec existuje. Kamera je ve filmu opravdu výrazná a střihová skladba filmu je neskutečně povedená. Střídání různých časů a rovin vyprávění se děje bez zbytečných zmatků či křečovitých předělů. Plynule se přechází z minulosti do současnosti a naopak. Tento styl umožňuje proniknout až do nitra Marthy, která všechen tento zmatek prožívá a divákem tak prostupuje hutná atmosféra snímku, který má zpočátku do thrilleru skutečně daleko, ovšem se stupňující se paranoiou se žánr opravdu mění až v jakousi psychologickou sondu do duše zmatené ženy.

V hlavní roli Marthy (Marcy May i Marlene) vystupuje Elizabeth Olsen, která svým neskutečně vyzrálým hereckým projevem opravdu překvapuje a díky ní se celý snímek posouvá ještě na vyšší úroveň. Mladší sestra slavných dvojčat Olsenových je skutečně vycházející hereckou hvězdou, která za sebou má několik rolí, stále však neměla možnost předvést svůj talent dostatečnému množství diváků.

Pokud jste tedy včerejší promítání zmeškali, nezoufejte. Druhou možnost máte již tuto sobotu 1. 9. v Kině Světozor od 17.00.
Kompletní program letošního Fresh Film Festu najdete na oficiálních stránkách.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka