Filmy o Harry Potterovi získají prestižní ocenění za přínos britskému filmuBAFTA (Britská akademie filmového a televizního umění) se rozhodla ocenit filmy o čarodějném učni, jehož příběhy uchvátily celý svět. Cenu dostane jak J. K. Rowling, z jejíhož pera pochází všech sedm dílů Harryho Pottera, tak producent a majitel filmových práv David Heyman. Fanoušci se tak po každoročním opomíjení na Oscarech konečně dočkají pořádného ocenění svých oblíbených filmů. O kvalitě knih nikdo nepochybuje, ale některé díly filmového zpracování nepůsobily úplně nejlépe a nebylo zcela jasné, pro jakou skupinu diváků jsou vlastně určené. Reputaci si ale můžou napravit posledním dílem, který byl rozdělen do dvou filmů. První část totiž ukázala, že slušná adaptace pro milovníky knižní předlohy je přeci jen možná. Jestli bude druhá část ještě lepší, to se dozvíme již v červenci tohoto roku.

Prestižní cena byla poprvé představena v roce 1978 a uděluje se na počest slavného britského producenta Michaela Balcona. Cena se uděluje za mimořádný přínos britskému filmu (Outstanding British Contribution to Cinema).
Celé šílenství kolem filmových adaptací začalo v roce 2001, kdy šel do kin první díl s názvem Harry Potter a Kámen mudrců. V závěsu následovali další díly, a loni byla do kin uvedena první část závěrečného dílu. Druhého pokračování se dočkáme letos v červenci. Filmy o Harry Potterovi jsou přehlíženy americkou filmovou akademií, na Oscara nikdy nedosáhli. Pravidelně se sice  objevují v nominacích za speciální efekty, stejně je tomu i letos, ale sošku si tvůrci nikdy neodnesli.

Harry Potter Films

Tak se alespoň dočkají ceny BAFTA, která je možná potěší víc. Už jen z důvodu, že budou oceněni „doma“. Šest předchozích dílů vydělalo dohromady celosvětově částku okolo 5,4 miliardy dolarů. Když vezmeme v úvahu, že nás čeká ještě další film, zisky se na tomto čísle nezarazí. Podle návštěvnosti a obliby příběhů o mladém čaroději se dá čekat, že tato filmová série pár milionů na své konto ještě připíše.
Ocenění si váží nejen tvůrci, ale také představitelé hlavních rolí. Přeci jen ve filmu strávili půlku svého života. Přínos Harryho Pottera vidí tvůrci nejen v tom, že z nich vzešli noví talenti , ale ukázalo také kvalitu britského filmového průmyslu.

Více informací o cenách BAFTA na: www.bafta.org

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka