FILMOVÉ TIPY – září 2011: konec letního výplachuS koncem prázdnin přichází i do kin „nová vlna“ filmů. Programu kin už nedominují žánrové mixy, pokusy, komedie s fekálním humorem, nýbrž zajímavé snímky, které slibují, že budete zase jednou z kina odcházet s „těžkou hlavou“. Tedy že budete možná také chvíli přemýšlet o tom, co jste právě viděli. Bezesporu největším lákadlem na září je snímek Alois Nebel, který za pár dní uvidí návštěvníci filmového festivalu v Benátkách, poté se pojede představit do Toronta a 29. září 2011 konečně dorazí i do českých kin. Alois Nebel je jedinečný hned z několika důvodů. Jedná se o adaptaci komiksu, což je žánr, kterým česká kinematografie zrovna neoplývá. Navíc je natočen jedinečnou technikou rotoskopie, ve které vznikly například snímky Alenka v říši divů (T. Burton, 2010), Temný obraz (R. Linklater, 2006) nebo Vánoční koleda Roberta Zemeckise, kterou natočil v roce 2009 podle klasické novely od Charlese Dickense.
Ve snímku tak hrají skuteční herci, kteří jsou následně převedeni do animované podoby. Ve filmy poznáme tváře známých herců v čele s Miroslavem Krobotem, Ivanem Trojanem nebo Karlem Rodenem. 

Kůže, kterou nosím /
La piel que habito
Česká premiéra: 8. září 2011

Nový snímek Pedra Almodóvara budí diskusi, jako všechny jeho snímky. Mnozí mu spílají, že příliš spoléhá na to, že jeho jméno přiláká diváka na cokoli. Almodóvar je vpravdě hodně známá značka a nejeden filmový snob vyrazí do kina na jeho snímek i přesto, že s mu třeba vůbec nelíbí, o čem chce tento španělský režisér vyprávět.

[nggallery id=91]

Foto: Hollywood Classic Entertainment

Opět si vybírá své oblíbené téma lidské sexuality, sexuální identity a přidává k němu makromotiv lidské posedlosti. Plastický chirurg, kterého hraje stárnoucí (ale neztrácející charisma) Antonio Banderas je hnán pomstou za smrt své manželky, která uhořela při dopravní nehodě. Léta se snaží vyvinout nový typ kůže, která by byla mnohem odolnější. Při těchto pokusech ovšem jako lékař porušuje naprosto všechny předpisy i etiku. Nicméně otázka etiky je to nejmenší, co vás při sledování napadne. Nový Almodóvar se vyžívá především v lidském těle, které ukazuje jako fetiš, a v sexuálních scénách, kterých je ve snímku více než dost.
Propagaci nové snímku nicméně nenapomáhá příliš ani trailer, který působí dost zmateně a nesourodě. Nicméně snímek jako takový za pozornost stojí. Přečtěte si recenzi filmu Kůže, kterou nosím.

Nezvratný osud 5 /
Final Destination 5 3D
Česká premiéra: 8. září 2011

Patříte-li mezi příznivce hororové série Nezvratný osud, pak je pro vás návštěva kina přímo povinností. Letos se dočkáme již pátého pokračování a navíc v tolik oblíbeném třetím rozměru. (Pokud jde snímek i do IMAXu, pak to má své opodstatnění, ale 3D v klasickém sále s brýlemi jako z Kačera Donalda, to je spíše výsměch.)  Série Nezvratných osudů poprvé přišla do kin v roce 2000, na plátnech kin se tak drží opravdu křečovitě a vypadá to, že pokud budou diváci stále bažit po nejnápaditějších způsobech smrti, je jisté, že z plátna jen tak nezmizí.
[nggallery id=47]

Foto: imdb.com

Prvnímu dílu nelze upřít originalitu, kterou dlouhou dobu hororový žánr poněkud postrádal. Co se týče hororového žánru tak ten jako by mlel z posledních sil. Nejvíce se stále točí remaky klasických hororů, které se občas podaří, jindy působí jako hodně nepovedená „ojetina“.
Nezvratný osud 5 potěší zejména fanoušky série, možná přiláká do kin i zvědavce. Jestli bude pátý díl definitivně poslední lze v tuto chvíli předvídat jen těžko. Vzpomeňme na kanadskou vyvražďovačku Saw, která vloni do kin přišla se sedmým pokračováním. A také ve 3D. To by mohlo znamenat vrchol a naprosté vyčerpání tématu. Ale kdo ví, třeba se časem jako bonus dočkáme i mrzačení na vlastním těle.

Super 8
Česká premiéra: 8. září

Super 8 v sobě nezapře obrovský vliv Stevena Spielberga, který se na tomto snímku podílel jako producent. Máme skoro až dojem, že si Steven plní svoje klukovské sny. Jak jinak si vysvětlit adaptaci komiksu Kovbojové a vetřelci, kterou taktéž produkoval, a v které se také shodou okolností vyskytují emzáci?
Otázka je, jestli je takový vliv spíše na obtíž nebo nikoli. Říkám, že nikoli. Kdyby tento vliv chyběl, zbyla by pouze předražená ptákovina plná vřeštících spratků a jednoho opravdu nepěkného mimozemského návštěvníka.

[nggallery id=75]

Foto: BONTONFILM

Super 8 ale zůstává vcelku příjemnou retro podívanou, která nás zavádí do doby konce 70. let, kdy se v jednom americkém průmyslovém městě parta dětí pokouší natočit svůj první hororový snímek. Během natáčení jsou ale svědky mnohem výstřednější události. Vlak z Oblasti 51 převážející tajemný náklad vykolejí (ne tak úplně omylem) a ve městě se začínají dít podivné věci.

Navíc dětští hrdinové jsou opravdu sympatičtí. Vévodí jim Elle Fanning, která roste do rozměrů opravdu zajímavé mladé herečky. Dětské postavy tvoří povětšinou nezkušení „prvoherci“, přesto jejich projev působí přirozeně a lehce. Dokonce i v křečovitých scénách.
Do snímku se podařilo ukrýt pár vtipů a narážek,  které si ale mnohem více užije odrostlejší publikum, které si živě pamatuje doby, kdy s nadšením hltalo Spielbergovy filmy jako E. T. Mimozemšťan nebo Blízká setkání třetího druhu. Pro dětské diváky je do filmu přidáno trochu zbytečné rozjuchanosti, a český dabing zabíjí opravdu velké množství vtipných scén.
Přečtěte si recenzi filmu Super 8.

Bláznivá, zatracená láska /
Crazy, Stupid, Love
Česká premiéra: 15. září 2011

Komedie o krizi středního věku, kam upadá čtyřicátník Cal poté, co mu jeho žena oznámí, že spala s jiným mužem a chce rozvod, působí jako svěží závan do dusného prostředí komedií s vyčichlým nápadem a stupidní zápletkou. Ač se to na první pohled nemusí zdát, Bláznivá, zatracená láska by konečně mohla nabídnout zajímavou žánrovku, u které by nebylo třeba studem si krýt oči.
Jak se to před časem podařilo Ženám sobě.  

[nggallery id=90]

Foto: (C) 2011 WARNER BROS ENTRTAINMENT INC.

Snímek navíc láká na slibné herecké obsazení. Role Cala se zhostil Steve Carell, jehož společnost Carousel Productions snímek produkovala. (Kdo měl tu smůlu a viděl naprosto otřesný film Božský Evan, možná na Carella zanevřel.)
Roli jeho manželky Emilly si zahrála Julianne Moore, která se nedávno objevila na plátnech kin v komedii Děcka jsou v pohodě v režii Lisy Cholodenko. Poradce v krutém světě nezadaných ztvárnil Ryan Gosling a po jeho boku se objeví stále více obsazovaná Emma Stone.
Bláznivá, zatracená láska by se navíc jako komedie mohla zařadit mezi ty lepší, originální, které mají také jinou funkci než namáhat divákovu bránici.

Drive
Česká premiéra: 15. září 2011

Nový film dánského režiséra Nicolase Windinga Refna možná ani tak nenadchne jeho skalní fanoušky, ale dozajista potěší všechny cinefily, protože Refn natočil neskutečně zajímavý snímek, který není ojedinělý ani tak ve svém námětu, nýbrž ve zpracování a celkovém stylu. Film je adaptací knihy Jamese Sallise. Vypráví docela jednoduchý příběh o mladém muži, který přes den opravuje auta, dělá kaskadéra u filmu a po večerech dělá trochu něco jiného. Odváží zločince z místa činu.

[nggallery id=88]

Ryanovi Goslingovi v titulní roli se podařil téměř nadlidský výkon, kdy chladnému a záhadnému Řidiči dokázal vtisknout lidské emoce a naplnil ho tak zvláštní láskou, že se Řidič stal bezesporu jednou z nejzajímavějších postav nejen tohoto roku. Vizuálně dokonalá podívaná, pozvolna plynoucí děj a zobrazení násilí tak krásně zvráceným způsobem, jak to umí snad jen Refn.
Přečtěte si recenzi filmu Drive.

Půlnoc v Paříži /
Midnight in Paris
Česká premiéra: 22. září 2011

Nová romantická komedie Woodyho Allena Půlnoc v Paříži může poněkud zavánět stále dokola opakovaným tématem, která má Allen tak rád. Nicméně snímek působí milým dojmem a Allen zvládá prvotřídně výstavbu svých filmů, takže bychom se ani u jeho posledního díla neměli nudit nebo se cítit nepříjemně.
Woody Allen se ve snímku vyznává ke své lásce k Paříži, protože právě do tohoto evropského města zasadil děj svého filmu. Dokonce se mu podařilo do menší role obsadit i Carlu Bruni, manželku současného francouzského prezidenta Nicolace Sarkozyho.

[nggallery id=71]

Foto: BIOSCOP

Kromě jedinečné atmosféry nabízí také zajímavé herecké obsazení. Marion Cotillard, Adrien Brody, a v titulní roli Owen Wilson a Rachel McAdams.
Hlavní hrdina příběhu scénárista Gil (Owen Wilson) žije v iluzi, že mu jeho vlastní život nevyhovuje a daleko lépe by se vžil do role někoho jiného. Obdivuje Hemingwaye a Francise Scotta Fitzgeralda, a chtěl by být jako oni. Namísto toho píše laciné hollywoodské scénáře.
Můžeme se tak těšit na klasickou „allenovku“, ve které dominují chytré dialogy, nechybí humor ani romantická linka.

Alois Nebel
Česká premiéra: 29. září 2011

Zřejmě nejočekávanější český snímek, který si před českými diváky užije mezinárodní publikum na dvou filmových festivalech v Benátkách a Torontu. Aloin Nebel je adaptací komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99a jedná se o zcela unikátní snímek. Česká kinematografie by tak mohla po dlouhé době dostat film, který osloví i zahraniční diváky. Není tajemství, že české filmy postrádají jak kvalitu tak jistou světovost. Jako by se čeští filmaři stále brodili v temných vodách konvenčního vkusu. (Samozřejmě existují výjimky.) Jako by se báli poněkud radikálnějšího postupu.

[nggallery id=69]

Foto: Aerofilms

Zajeté konvence a postupy v českém filmovém umění může Alois Nebel snadno zbořit a nastolit novou éru českého filmu. Snímek je natočen technikou rotoskopie, která se ve filmovém průmyslu používá takřka od dob jeho vzniku. Touto technikou vznikla řada známých snímků. Ale doposud žádný český film nebyl natočen technikou, kdy se snímek natočí s živými herci a následně se převede do animované podoby.
V hlavních rolích filmu Alois Nebel se představí Miroslav Krobot, který sice nehraje často, když se ale na plátně objeví, vždy jeho přítomnost příběh okoření a dodá mu jedinečnou atmosféru. Jeho zasmušilý, melancholický výraz je jedinečný. Dále uvidíme například Ivana Trojana, Karla Rodena, Terezu Voříškovou nebo Aloise Švehlíka.
Režie snímku se ujal Tomáš Luňák, pro kterého je Alois Nebel zároveň celovečerním debutem. Zahraniční novináři již teď označují Aloise Nebela za výjimečný snímek, a to pouze podle traileru. Svou mezinárodní premiéru si užije již 4. září 2011 v Benátkách.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka