FILMOVÉ TIPY – srpen 2011: popcornová sezóna vrcholíLetošní červenec se spíše než u vody dá lépe strávit v temném kinosále. Byl to také měsíc, který přinesl vývar toho nejlepšího z Karlových Varů (Strom života, Jana Eyrová, Cigán), takže i člověk, který se z jakéhokoli důvodu na festival nedostal, se mohl ve svém oblíbeném kině na tyto filmy podívat. 
Lidi se ale ani v takto ohavném počasí do kina příliš nehrnou. Kdo spolehlivě naplnil kinosály byl jedině mladý (nyní už dospělý) čaroděj Harry Potter, jenž už v kinech definitivně dočaroval.  A dokonce již pokořil magickou hranici, když minulý týden na vstupenkách utržil miliardu dolarů. Nyní se pouze čeká, kam až za tuto horentní cifru se konečné číslo vyšplhá. Očekává se, že Potterovy zisky budou snad o něco vyšší, než na kolik si přišly (zatím) poslední Piráti z Karibiku. (Zatím poslední řádění potrhlého piráta Jacka Sparrowa vytáhlo z kapes lidí úctyhodných $1 032 828 392 – o úspěchu filmů rozhodují tržby, nikoli filmoví kritici.)

Kapitán Amerika: První Avenger /
Captain America: The First Avenger
Česká premiéra: 4. srpna 2011

Kapitán Amerika se již pohybuje na prvních místech žebříčku nejnavštěvovanějších filmů. Za první víkend také předstihl mladého čaroděje. Tím tedy vyhrál jednu rozhodující bitvu. Kapitán si svou světovou premiéru již odbyl 22. července, my na tu svou musíme čekat až do 4. srpna. Ze strany zahraniční kritiky se mu zatím dostalo vcelku slušného hodnocení. (Podle RT si jej diváci cení na 82 %)

Kapitán Amerika je velmi oblíbená komiksová postava, která pochází z dílny Marvelu, která přivedla na svět postavičky jako Thor, Hulk nebo třeba tým zmutovaných jedinců se superschopnostmi X-Men.
Kapitán Amerika vznikl v roce 1941, stal se tedy prvním Avengerem. A přesně tak zní i podtitul nového filmu. Paradoxně jako „nejstarší“ hrdina se teprve teď dočkal svého filmu.

[nggallery id=59]

Foto: BONTONFILM

Co bych ale rozhodně vytkla české distribuci není ani tak pozdější zařazení filmu do kin. Ale otřesný český dabing, který budeme muset v kině přetrpět. Dokonce i trailer je nadabovaný. Kdy lidem konečně dojde, že si v kině platí za celý herecký projev, ke kterému patří i jedinečný hlas herců. Nemluvě o tom, že titulky jsou přesnější než dabing. V dabingu často zaniknou specifické hlášky z nedostatku českých ekvivalentů. Protože se prostě musí najít slovo, které by se hercům „hodilo do pusy“.

Šéfové na zabití /
Horrible Bosses
Česká premiéra: 4. srpna 2011

Šéfové na zabití jsou nová komedie Setha Gordona, který má za sebou již jednu komedii Čtvery vánoce. Tentokrát se ale pouští do mnohem bláznivější jízdy. Nabízí nám partičku tří kamarádů, kteří jsou v práci terorizováni (každý jiným způsobem) svými nesnesitelnými nadřízenými.
Jednoho večera, který klasicky tráví u piva se rozhodnou s tímto terorem skoncovat. S vraždou ale nemá ani jeden žádné zkušenosti. Najmou si tedy svého „vražedného konzultanta“, který jim má v jejich plánu pomoci dosáhnout úspěchu. Je jasné, že se do toho trojice neuvěřitelně zamotá a vznikne při tom plno krkolomných momentů a dočkáme se jistě řady vtipných gagů.
[nggallery id=56]

Foto: (C) 2011 New Line Productions, INC.


Škoda je, že budeme spíše fandit šéfům. Jim nahrává již jejich obsazení. V trojici tyranů totiž uvidíme Jennifer Aniston coby sexy zubařku Juliu, Colina Farrella jako vykořisťovatelského mamlase, který se bojí lidí na vozíku a má panickou hrůzu z obézních jedinců. A posledního hulváta si zahrál Kevin Spacey, jenž svého zaměstnance pověřuje nesmyslnými úkoly a slibuje mu povýšení, které ho ale nakonec obloukem mine.

Zrození planety opic /
Rise of the Planet of the Apes
Česká premiéra: 11. srpna 2011

Zrození planety opic je dlouho očekávaný snímek, který má přinést odpověď na otázku, co vedlo k tomu, že se opice vzbouřily, stali se z nich inteligentní jedinci, kteří ovládli planetu.
Nová film režiséra Ruperta Wyatta je díky vynikajícím vizuálním efektům, které má na svědomí studio Weta Digital, výborným zážitkem. Sice by se mu dalo vytknout pár chybiček ve scénáři, ale dokonale vypadající opice v čele s Caesarem, kterému vtiskl mimiku Andy Serkis díky technologii motion capture, a celková atmosféra snímku vás natolik pohltí, že tyto chybičky snadno a rádi přehlédnete.

[nggallery id=65]

Foto: BONTONFILM

Zrození planety opic je rozdílné v tom, že se příběh snaží vyprávět právě z pohledu opic. Právě díky tomu se snadno vžijete do pocitů inteligentního šimpanze Caesara a tak trochu zapomenete na jeho lidské kolegy. Mladého ambiciózního vědce, který celou tuto eskapádu spustí si zahrál James Franco, jeho přítelkyni ztvárnila Freida Pinto (Milionář z chatrče). V roli mladého tyrana se předvedl Tom Felton, který se tak ani v nejmenším nesnaží vymanit ze škatulky, ve které strávil deset let rolí Draca Malfoye v sáze o Harry Potterovi.

 

Viditelný svět
Česká premiéra: 18. srpna 2011 (7. července 2011 MFF KV)

Viditelný svět je nový slovenský snímek režiséra Petera Krištůfka, který se ve své tvorbě soustředí především na dokumentární snímky. Tento jeho hraný celovečerní film, který měl svou premiéru na festivalu v Karlových Varech, láká především na Ivana Trojana, který je českým divákům moc dobře znám. Trojan je jediný český herec, ve filmu s ním hrají pouze slovenští herci, kteří u nás nejsou příliš známí. proto se reklamní kampaň tolik soustředí právě na jméno Ivana Trojana.

[nggallery id=67]

Foto: BONTONFILM

Viditelný svět je psychologický snímek, který je v podstatě tak trochu dokumentem. Snaží se najít odpověď na otázku, do jaké míry je potřebné soukromí. Dále se zaměřuje právě na voyerství, jakožto fenoménu současného světa. Čtyřicátník Oliver (Ivan Trojan) totiž ze svého okna pozoruje své sousedy. Jejich život tvoří značnou náplň i jeho života. Který jinak víceméně tráví u televize a jinou zahálkou.
Viditelný svět se odehrává v současné Bratislavě. Snaží se odpovědět na otázku, zda-li je zlo něco nadpřirozeného nebo je to standardní výbava každého jedince.

 

Kovbojové a vetřelci /
Cowboys & Aliens
Česká premiéra: 25. srpna 2011

Kovbojové a vetřelci mají bezesporu zajímavý název a ještě zajímavější herecké obsazení. Vrací se Harrison Ford, který se snad opět chopí biče. A uvidíme i Bonda Daniela Craiga. Aby si mužské srdce nepostesklo, tak i pro něj tu je něco pěkného na koukání. Hlavní ženské role se chopila Olivia Wilde.

Jenže jak to tak vypadá podle ohlasů diváků, kteří tento snímek již viděli, Kovbojové a vetřelci mají pouze jen zajímavý název. Ono taky smíchat divoký západ s mimozemšťany nemusí být vždy šťastná volba. Slovy kritika Davida Edelsteina by i chytré děti s panenkou Woodyho a figurkou Predátora dokázaly stvořit živější snímek. ¨

[nggallery id=60]

Foto: BONTONFILM

Inu, ne všechny komiksy jsou vhodné pro filmové adaptace.

Muži v naději
Česká premiéra: 25. srpna 2011

Na novou komedii Jiřího Vejdělka se čeká již od jeho předchozího úspěšného snímku Ženy v pokušení, které dokonce nalákaly do kina velké množství diváků. Přesně to se očekává i v případě Mužů v naději. Opět mají příběh, který by se nikdy nikomu a za žádných okolností nemohl stát, zřejmě se také budou odehrávat v jaksi dokonalém sterilním prostředí jako Ženy v pokušení, ale rozhodně půjde o komedii, u které se možná skutečně zasmějete.

[nggallery id=68]

Foto: FALCON

Obsazení tomu jenom nahrává. V hlavní roli Jiří Macháček, Bolek Polívka, Simona Stašová. Jména, která jsou většinou spojována právě s komediálními rolemi. Jiří Vejdělek si tak zadělává opět na slušný úspěch. Nenáročné komedie u nás frčí.
Děj se točí kolem ženatého chlapíka, kterého si jeho manželka zcela omotala kolem prstu. Jeho kamarád mu naznačí, že takto svět opravdu nefunguje, že by měl své manželce trochu zahýbat, najít si pěknou mladou milenku a pak se z něj stane pořádný chlapák. Tak jde, najde si pěknou mladou milenku, které lezou prsa z výstřihu a nezdráhá se místo gumičky do vlasů použít titěrné právě stažené kalhotky.

Trailer sází právě na tyto mužské slabiny. Takže je v něm hodně prsou. Pak jsou tam také prsa, a v neposlední řadě detailní záběry na prsa. A kdybyste chtěli vědět, kdo se za těmito prsy skrývá, pak je to mladá slovenská herečka Eva Kerekésová, která si z Jiřím Macháčkem zahrála ve snímku Nestyda (ne příliš povedeném, snad budou Muži v naději lepší).
Muži v naději jsou podle traileru ideální letní film. Když už nemůžete okukovat holky na plovárně, protože je zima, můžeme okukovat hezké ženy alespoň ve filmu.

 

Mohlo by Vás zajímat:

RECENZE: Zrození planety opic – když lidoop předčil člověka

První Avenger slaví sedmdesátku a míří do kin

Šéfové na zabití – další komedie s Jennifer Aniston

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka