Máte splín? Pusťte si V BruggáchMartin McDonnagh je tak trochu renesanční člověk , alespoň jeho tvůrčí záběr tomu nasvědčuje. Začínal jako dramatik, který se proslavil hrami, jež obsahují přemíru černého humoru a nebojí se sáhnout po peprnějším výrazu. Pokud ale nepatříte zrovna k milovníkům divadla (a důvodů by se mohlo najít několik, třebaže je divadlo krásná  věc), a raději volíte klid svého domova a film jakožto médium skrz které nahlížíte na svět, máte štěstí. Tento irský chlapík totiž přešel také k filmu. A hned jeho první celovečerní debut nenechal nikoho na pochybách, že tento tvůrce může na plátna přivést skvělé příběhy. 

S filmem si ale Martin McDonagh pohrával již před svým „kouzelným“ snímkem V Bruggách. V roce 2004 natočil krátkometrážní film Six Shooter, který mu vynesl Oscara za nejlepší krátký hraný film. V tomto 27 minut dlouhém snímku si zahrál Brendan Gleeson, kterého McDonagh obsadil i do svého celovečerního debutu. Gleeson v Six Shooters ztvárnil chlápka, který se vyrovnává se smrtí své ženy, nastupuje do vlaku a tam zažívá setkání s mladým chlapcem. Chlapcova upřímnost dovede ženu, které právě zemřelo dítě, ke skoku z vlaku. Na této malé ploše, která odpovídá žánrů filmové povídky McDonagh rozehrává příběh plný toho nejčernějšího humoru. Budete se chtít smát, ale zároveň vám bude trapné, že ve vás snímek vyvolal takový hurónský smích.

Už víme, kde jsou Bruggy

Naproti tomu snímek V Bruggách vyvolává v člověku pocit naprosté přirozenosti, i když je děj mistrně vykonstruován. Přestože snímek pojednává o dvou nájemných vrazích, člověk má téměř pocit, jako by jim rozuměl. Nehledě na profesi, kterou zastávají. Protože ve chvilkách „volna“ jsou to obyčejní lidé, kteří rádi chodí po památkách (Ken), nebo se zpíjejí v hospodě (Ray). (Nebo rozjíždí divokou party s rasistickým trpaslíkem. Ale to už je především mistrný McDonaghův tah. Na pasáž s trpaslíkem vůbec doporučuji se soustředit.)

Snímek šel v Čechách do kin v květnu 2008 a je překvapivé, že i přes herecké obsazení v návštěvnosti propadl. Hlavních rolí se totiž ujmuli přední herci v čele s Colinem Farrellem, Brendanem Gleesonem a Ralphem Fiennesem.
V případě snímku V Bruggách se Martin McDonagh ujal režie a napsal i scénář. Tedy stejně jako u jeho krátkého filmu, jenže tady měl práci poněkud těžší. Na ploše necelé půlhodinky lze lidi udržet vcelku v klidu. Naštěstí se mu to podařilo i v rozsahu 107 minut.

Dva nájemní vrazi jsou ústředními protagonisty snímku. K nim přidáme jednoho trpaslíka, jednu pěknou belgickou dívku a nesmíme zapomenout na hlavního zabijáckého bosse, který těmto dvěma maníkům nařídil, aby se „uklidili“ do Brugg. To je v Belgii.

[nggallery id=84]

Foto: Hollywood Classic Entertainment

Vidět Bruggy a zemřít

Tento slogan doprovází snímek a ve filmu je pak naplněn beze zbytku. Přesně tohle, tedy prohlédnout si překrásnou, pohádkovou atmosféru středověkých Brugg a poté moci v klidu zemřít, nařídí Kenovi (Brendan Gleeson) jejich šéf Harry (Ralph Fiennes).
Ray je poněkud méně nadšen z návštěvy Brugg. Colin Farrell do této role vložil svůj skvělý irský přízvuk a role nájemného vraha, který trpí těžkými depresemi ztvárnil výborně.
Postava Harryho v podání Ralpha Fiennese se sice ve snímku neobjevuje příliš hojně, každá jeho přítomnost (A ani nemusí být přímá, viz čtení vzkazu) je ale skvěle načasovaná a doprovázená démoničností vlastní jeho hereckému projevu. (Vzpomeňte si jen na Schindlerův seznam. Postava Harryho má ale na rozdíl od Amona silné morální zásady, přestože také zabíjí lidi.)

Ray téměř celý film působí dojmem mrzutého spratka, který se naštvaně choulí do svého kabátu při každé možné příležitosti, zatímco Ken si užívá výlet na lodičce. Dvojice, která spolu sdílí nejen společné zážitky, ale také jeden pokoj, nemůže být rozdílnější.
McDonaghovi se podařila skvělá věc. Všem postavám načrtl charaktery tak, aby jim divák uvěřil. Do každé postavy se lze vžít a vnímat její verzi příběhu. A čím více tyto aspekty prožíváte, tím větší požitek máte na konci filmu, kdy si všechny tyto drobnosti spojíte dohromady.

Humor, který McDonagh ve filmu používá je mu tak vlastní, že vůbec nepůsobí křečovitě. Navíc není ani trochu samoúčelný. Na tento snímek musíte mít patřičnou náladu, a vlastně i náturu. Jinak budete jen tupě zírat a z Brugg si neodnesete absolutně nic.
Když se ale do filmu plně ponoříte, necháte se unášet mistrně sepsaným příběhem, který je zároveň doplněn opravdu příjemnou hudbou, budete mít z filmu V Bruggách jedinečný zážitek.

 V Bruggách / In Bruges 2008

Česká premiéra: 8. května 2008
Režie: Martin McDonagh
Scénář: Martin McDonagh
Hrají: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Ralp Fiennes,
Clémence Poesy, Ciarán Hinds

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka