Milování zahájilo Festival francouzského filmuLetos se koná již 14. ročník festivalu francouzských filmů a v pátek 25. listopadu byl tento festival slavnostně zahájen. V pražském kině Lucerna se v předpremiéře promítal snímek Milování režiséra Christopha Honoré s Cathrine Deneuve její dcerou Chiarou Mastroianni a Milošem Formanem v hlavních rolích. Pokud jste zahájení festivalu propásli, máte čas během posledního listopadového týdne zhlédnout dalších přibližně třicet snímků. Devět z nich jsou zde uváděny v předpremiéře. (I když snímek Le Havre režiséra Akiho Kaurismäkiho už čeští diváci vidět mohli. A to na festivalu zasvěcenému filmům právě tohoto finského režiséra. Festival se konal v kině Aero.)
Do programu se dostal také film Nevěstinec, který letos soutěžil v Cannes o Zlatou palmu. Režisér snímku Bertrand Bonello tento film osobně představí. 

Prahu se chystá navštívit několik  dalších zajímavých osobností spojených s filmem.  Přijede například režisér a scénárista Julien Leclerq, které zde uvede svůj nový film Přepadení. Snímek Víla představí dvojice Fiona Gordon a Dominique Abel. Víla představuje jakousi úsměvnou grotesku o muži, kterému víla splní přání a poté zmizí. On ji však touží opět najít. 

Týden s galským kohoutem

Program filmů je rozdělen do osmi bloků, přičemž největší pozornost  poutají snímky, které jsou v českém prostředí uváděny v předpremiéře. Jste-li fanoušky francouzské kinematografie a frankofonních filmů (Protože zdaleka ne všechny snímky jsou čistě francouzské, v některých se francouzsky jen mluví. Jiné jsou zase pouze koprodukční.) rozhodně si v kalendáři poznamenejte, že musíte vyrazit do kina. Celkem devět filmů se v českým divákům představí úplně poprvé. Nejvýraznějším filmem je rozhodně Milování, které také celý festival zahájilo. Film režiséra Christopha Honoré je zajímavý i pro ty, kteří francouzský film příliš nesledují. Odehrává se totiž částečně v Praze a jednu z hlavních rolí si zahrál Miloš Forman. Z českých herců budou dále k vidění Zuzana Kronerová nebo Pavel Liška.
Milování je odlehčený komediální muzikál vyprávějící  o osudu dvou žen. Madeleine a její dcera Vera proplouvají kolem mužů, které milují. Snímek je především oslavou lásky a to jak té radostné, tak i bolestné. Příběh začíná v 60. letech v Praze v době, kdy je Československo okupováno. Přes Francii a New York se pak dostaneme až do současného Londýna.

Režisér a scénárista Bertrand Bonello přiveze do Prahy svůj nový snímek Nevěstinec, který letos uvedl na festivalu v Cannes v hlavní soutěži. Bonello ve svém filmu vychází ze sociologické studie o pařížských „domech lásky“, ve kterých platila jiná pravidla než v okolním světě. Kde bylo možné narazit na krásu a rozkoš stejně snadno jako na bolest, ponížení a utrpení. Film je zasazen do doby přelomu 19. a 20. století, tedy do období velkých společenských změn a obratů. Film je tedy spíše psychologickou sondou do osudu dívek, které v těchto domech žily. Nejde o žádnou líbivou manýru z lechtivého prostředí.

Festivalová sekce Výběr české kritiky představí celkem devět snímků, které vybrali čeští filmový novináři a jež se utkají o Cenu diváků. Na výběr je například animovaný film Rabínův kocour, který se odehrává v Alžírů ve 20. letech minulého století. Příběh se točí kolem rabína a jeho dcery, papouška a kocoura, který papouška sežere a začne sám mluvit.
Dále bude k vidění také historický snímek Johanka v zajetí, v hlavní roli s Clémence Poésy (Harry Potter, V Bruggách).
Zajímavý film Dobývání moci vypráví příběh současného francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Film je zasazen do doby 7. června 2007, kdy se koná druhé kolo prezidentských voleb. Snímek přibližuje pět let Sarkozyho života, ve kterých sledujeme jeho úspěchy, zákulisní boje. Ale také příběh muže, který získal moc, ale ztratil svou ženu.

Sekce Filmové hity přináší výběr nejúspěšnějších koprodukčních filmů letošního roku. K vidění budou filmy Pina, Tři mušketýři nebo Osamělost prvočísel. Snímek italského režiséra  Saveria Costanza přibližuje příběh dvou lidí, které pojí stejný nelehký osud outsiderů, kteří se celý život schází a rozchází. Film byla natočen podle úspěšné románové předlohy Paola Giordaniho.

Další informace o Festivalu francouzských filmů najdete na oficiálních webových stránkách festivalff.cz. Naleznete zde také kompletní program. Festival se odehrává paralelně v osmi českých městech.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka