Carnage Romana Polanského má první trailerProbíhající filmový festival v Benátkách má na programu slušnou řádku zajímavých filmů, mezi kterými nechybí ani snímky renomovaných režiséru. Mezi takové patří i Roman Polanski, který na festival přivezl svůj nový film Carnage (Bůh masakru), který je adaptací divadelní hry Yasminy Rezy. Film se odehrává v poněkud uzavřeném až klaustrofobním prostředí. Dva manželské páry se scházejí poté, co mezi jejich syny na školním hřišti dojde k potyčce. Snímek si vystačí s komorním prostředím a stěžejní jsou pro něj dialogy a psychologický vývoj jednotlivých postav. 

Mezi komedií a dramatem

V traileru vidíme nejprve oba páry v klidu, jak sepisují zprávu o tom, co se mezi jejich dětmi stalo. Postupem času ale dochází k vypětí, nervy povolují a na povrch vyplují nejen problémy s neposednými dětmi. Úspěch celého filmu je položen na bedra čtyř herců. Tedy dvou manželských párů, kteří tvoří celé obsazení snímku.
Roman Polanski spojuje dva žánry, komedii a drama, které se ve filmu střídají a prolínají. Pro svůj nejnovější film si vybral skvělé herecké obsazení, které by mělo na diváka působit přesvědčivě. Kate Winslet a Christoph Waltz, Jodie Foster a John C. Reilly. To jsou herci, kteří ve snímku Carnage řeší nejen trable spojené s jejich dětmi, na řadu přijdou i závažnější témata. Strávit několik hodin s cizími lidmi v malém bytě, to dokáže vyvolat nejednu hádku.

Dva páry, čtyři skvělí herci

Kate Winslet získala první Oscarovou nominaci v roce 1996, kdy si zahrála v adaptaci klasického románu Jane Austen Rozum a cit. Překvapivě sošku nezískala ani v roce 1998, kdy byla nominována za roli Rose v Titaniku. Následovaly další tři nominace, ale až v roce 2009 za hlavní roli ve filmu Předčítač si konečně ocenění odnesla. Předčítač v režii Stephena Daldryho se stal jedním z nejlepších filmů roku 2009. Kate Winslet zde ztvárnila bývalou dozorkyni SS, do které se zamiloval mladý chlapec, jehož tento vztah poznamenal do konce života.
V Carnage si Kate Winslet zahrála Nancy, manželku právníka Alana, který téměř nikdy neodkládá svůj telefon. (Což se také stává hlavním motorem první hádky.)

Manžela Kate Winslet v dramatu Carnage si zahrál Christoph Waltz, který se nesmazatelně vryl do povědomí diváků svou rolí v posledním Tarantinově filmu Hanebný pancharti. Role plukovníka SS Hanse Landy mu přinesla nejen celosvětovou popularitu, ale také Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Do té doby ne příliš známý Waltz se tak dostal k dalším zajímavým projektům, mezi které Carnage Romana Polanského nepochybně patří.
Quentin Tarantino je zřejmě se spoluprací s ním také spokojený, jelikož ho obsadil do svého dalšího snímku Django Unchained. Tentokrát se Tarantino rozhodl vzdát čest klasickým spaghetti westernům Sergia Leoneho. Děj jeho nového filmu se odehrává na Divokém Západě, kde krutý plantážník vykořisťuje Djangovu manželku. O obsazení zatím kolují spíše neověřené fámy, nicméně Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio a Jamie Foxx by se měli ve snímku objevit.

Rodiče napadeného syna si zahráli John C. Reilly a Jodie Foster. John C. Reilly si mimo jiné zahrál v dramatu Musíme si promluvit o Kevinovi, který byl letos vybrán do hlavní soutěže v Cannes.
I pro Jodie Foster byl letošní rok vydařený. Režírovala a zahrála si hlavní roli v dramatu The Beaver.
Carnage Romana Polanského rozhodně stojí za pozornost. Ať už kvůli hereckému obsazení, nebo atmosféře uzavřeného prostředí, kdy se dva naprosto odlišné páry musí rozumě dohodnout, jak naloží s prohřeškem svých dětí.

Snímek si po benátské premiéře drží kladná a velice vysoká hodnocení. My si na uvedení snímku musíme ještě počkat. Zatím není zcela jasné, jak dlouho.
Dobrá zpráva ale přišla pro všechny, kteří se těší na nový snímek Davida Cronenberga A Dangerous Method. Snímek zakoupila společnost Bontonfilm a premiéra je zatím stanovena na 23. února 2012.  A Dangerous Method patří také mezi filmy, které si svou světovou premiéru odbyly na benátském festivalu.

Carnage 2011

Světová premiéra: 1. září 2011
Režie: Roman Polanski
Scénář: Roman Polanski (podle hry Yasminy Rezy)
Hrají: Kate Winslet, Christoph Waltz, John C. Reilly,
Jodie Foster

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka