The Guard – irská komedie, na kterou bychom se měli těšitBratr Martina McDonagha, který v roce 2008 natočil prvotřídní černou komedii V Bruggách, která pojednávala o dvou nájemných vrazích, kteří se z Londýna musí uklidit do Brugg, jelikož jim to nařídil jejich šéf, chystá vlastní film. Sám ho napsal a zrežíroval.
John Michael McDonagh zatím jako filmový tvůrce natočil pouze krátkometrážní snímek, takže je The Guard jeho celovečerním debutem. Snímek již v kinech běží (ne tak v českých), a na rottentomatoes.com si dokonce vysloužil hodnocení 94 %. Zahraniční tisk o tomto snímku vůbec pěje ódy. 

Brendan Gleeson jako rasistický policista

Trailer k filmu opravdu napovídá, že půjde minimálně o vtipný film. Možná trochu připomene snímky, kdy se dva rozdílní muži musí spojit dohromady a začít fungovat jako tým. Rozhodně zde ale bude mnohem více humoru. A řekla bych že toho nejčernějšího, jaký si lze představit. (V žádném případě nenarážím na druhou hlavní postavu.)

Brendan Gleeson mimochodem ztvárnil i jednu z hlavních rolí právě ve snímku V Bruggách. Tam si zahrál po boku Colina Farrella a Ralpha Fiennese. V Bruggách se zhostil role toho rozumnějšího ze zabijácké dvojice. Zde by tomu mělo být právě naopak. The Guard je příběh o irském policistovi, který svou práci nijak zodpovědně nebere. Je mu vcelku jedno, že se z jeho města stalo sídlo mezinárodního obchodu s kokainem.

Trousí ze sebe ironické poznámky a vykazuje značné známky rasistických předsudků. V traileru je scéna, ve které se Gerry (Brendan Gleeson) poprvé setká s agentem FBI Wendellem (Don Cheadle) a utrousí poznámku: „Myslel jsem, že všichni černoši jsou drogový dealeři.“

[nggallery id=79]

Foto: (C) Sony Pictures Classics

Laxní irský polda a agent FBI spojí své síly

Sice zatím nemůže srovnávat s předchozí tvorbou Johna Michaela McDonagha, ale dá se očekávat, že humor filmu bude postaven především na ostrých dialozích mezi Gerrym a Wendellem.
Film byl poprvé uveden na festivalu v Sundance a McDonagh měl zpočátku trochu strach, jak jeho irský humor skousne americký divák. The Guard ale na festivalu vyvolal nadšení a salvy smíchu se ozývaly od začátku do konce filmu.

V rozhovoru pro The Telegraph McDonagh říká, že většina irských filmů zapadne, jelikož jsou prostě špatné. Ale to samé se občas stane i dobrým britským filmům. (Britský humor a styl je specifický. Proto občas nemůže porazit silnou hollywoodskou konkurenci, která chrlí univerzální filmy přístupné naprosto všem.) Na druhou stranu ale dodává, že se občas v Británii natočí silný snímek, jako příklad nemůže uvést nic jiného než Oscarovou Královu řeč. (Těch britských silných filmů jsou mraky, úspěch Královy řeči byl ale nejen v jeho umělecké hodnotě, ale také byl zaznamenám kasovně. A o to jde především.)

Na tento irský snímek se tedy těšíme, ale vůbec nevíme, kdy se dostane do české distribuce. Na Britských ostrovech na tento film můžou zajít již od 19. srpna. Distribuce snímku pro českou republiku a datum premiéry ale není dosud známo.
Každopádně by byla škoda, kdybychom o tento film v kinech přišli. V tom případě bychom byli nuceni shánět ho nějakými potulnými cestami. (Tzn. od známých, samozřejmě.)

 

Více informací o filmu najdete na oficiálních stránkách: sonyclassics.com/theguard/

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka