Nejočekávanější benátské premiéryI když bývá letní sezóna napěchovaná dopředu dlouho avizovanými (tedy vysoce očekávanými) filmy, není nafukovací. Nelze naplánovat všechny premiéry pouze do tohoto plodného období. Ti šťastnější se mohou už v září resp. v srpnu těšit na filmy, které budou premiérově uvedeny na filmovém festivalu v Benátkách.
Na kterém se celému světu také poprvé předvede i český kousek Alois Nebel, který byl vytvořen technikou rotoskopie, kdy se jako předloha použijí skuteční herci, kteří se v následné post-produkci převedou do animované podoby. Stejná technika byla použita například u Snímku Temný obraz z roku 2006, nebo třeba u filmu Roberta Zemeckise Vánoční koleda.

Benátské premiéry, na které se těšíme (leč nevíme, kdy se jich dočkáme)

V Benátkách představí svůj nový film David Cronenberg, Roman Polanski nebo třeba George Clooney. Všichni tři přivezou film, který je buď adaptací knihy nebo divadelní hry. David Cronenberg vsadil na příběh dvou předních psychiatrů, kteří zpopularizovali metodu psychoanalýzy. Příběh Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga se tak z knihy Johna Kerra (A Most Dangerous Method) dostane i na stříbrné plátno. Film nese název A Dangerous Method (Doslova přeloženo jako Nebezpečná metoda, český distribuční název dosud není znám, jelikož ani datum premiéry se ještě nikde neobjevilo.) a má takřka dokonalé obsazení. Nemůže chybět Cronenbergův oblíbenec Viggo Mortensem. Je to již třetí film, na kterém spolupracovali. (Skvělé Dějiny násilí a ještě mnohem lepší Východní přísliby.) Viggo ztvární Freuda a jeho žáka Junga si zahrál stále více obsazovaný Michael Fassbender. (Do výšin kvalitního filmu ho jistě vystřelila role v Tarantinově posledním filmu Hanebný pancharti, kde si zahrál poručíka Hicoxe. Od té doby se objevil například v nové verzi Jany Eyrové nebo v prequelu X-Menů jako mladý Magneto.)
Hlavní ženskou roli si zahrála Kiera Knightley, jež ztvární osudovou ženu těchto dvou mužů Sabrinu Spielreinovou. Jen podle traileru se na tento film musíte těšit. Poté, co si ho užijí diváci v Benátkách, poputuje ještě na festival do Toronta a pak již zamíří svou cestu do běžné distribuce. Bohužel kdy dorazí k nám zatím nevíme.

Roman Polanski přiveze rovněž film, který podle obsazení vypadá skvěle. Jde o adaptaci divadelní hry Yasminy Rezy, kterou hraje i pražský Činoherní klub po názvem Bůh masakru, název filmu zní pouze Carnage namísto God of Carnage. K tomuto filmu ale zatím bohužel nebyl zveřejněn ani trailer.
Děj se točí kolem dvou manželských párů, u kterých dojde k vzájemné konfrontaci poté, co se jejich synové na školním hřišti pustí do rvačky.  Zprvu přátelský rozhovor se vyhrocuje a na povrch vylézají absurdní předsudky a skrytá traumata. Film je mix žánru komedie a dramatu. Polanského poslední film Muž ve stínu (The Ghost Writer) byl adaptací nudné knihy Roberta Harrise Duch, ze které bohužel vznikl neméně nudný a nezáživný film. Sice s dobrým obsazením, nicméně bez potřebné šťávy, kterou politické drama prostě vyžaduje.
Snad se tuto látku podařilo zpracovat povedenějším způsobem. Herecké obsazení opět slibuje špičkovou podívanou. Dva manželské páry si zahráli Kate Winslet / Christoph Waltz a Judie Foster/John C. Reilly.

Do dalšího dobového politického dramatu se pouští Goerge Clooney, který v roce 2005 natočil snímek Dobrou noc a hodně štěstí, v němž popisoval ne zrovna příjemnou kapitolu z dějin USA. Děj se totiž odehrává v 50. letech a točí se kolem nechvalně proslulého senátora McCarthyho, který vyvolal tzv. „hon na komunisty“. Probíhali procesy s lidmi, kteří byli podezírání, že udržují styky s touto „zločineckou organizací.“
Jeho nový film The Ides of March se opět odehrává na politické scéně. Tentokrát se ale nevrací do nijak daleké minulosti. A jde o adaptaci divadelní hry Beau Willimona, který při jejím psaním částečně spoléhal na své zkušenosti při práci pro prezidentského kandidáta Howarda Deana v roce 2004. Který se ale nakonec do užšího výběru kandidátů nedostal. Vedle George Bushe kandidoval John Kerry. I tyto volby, stejně jako ty v roce 2000, doprovázely jisté pochyby s hlasováním. Ovšem jejich kontroverze nebyla tak vysoká jako v případě voleb v roce 2000, kdy proti Bushovi stál Al Gore.
Děj se točí kolem mladého ambiciózní poradce prezidentského kandidáta, který postupem časů ztrácí ideály a rozhodne se hrát špinavou hru. Stejně jako při svých předchozích filmech, se i tentokrát George Clooney objeví před i za kamerou. Herecký ansámbl tvoří Ryan Gosling, Philip Seymor Hoffman, Marisa Tomei.
Ani u tohoto snímku bohužel neznáme datum české premiéry.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka