Smrt si je zase najde – Nezvratný osud 5 míří do kinNa začátku srpna se do kin přiřítí další pokračování stylové vyvraždovačky, kde piští teenageři a hlavní padouch je plíživý jako Smrt. Každý díl Nezvratného osudu je vlastně těžký kopírák původního filmu, který měl originální nápad, svižné tempo a bylo zábavné sledovat všechny ty bizarní způsoby úmrtí. První snímek o tom, jak banda usmrkanců podvede Smrt tím, že se jí vyhne, a to Smrt opravdu nemá ráda, jsme viděli v roce 2000. Tedy jedenáct let zpět a Nezvratný osud má stále své příznivce.
Tehdy přišel režisér James Wong s dobrým nápadem. Za celkem směsné peníze (asi 23 milionů dolarů) natočil originální hororový film, který na trhu dlouho chyběl a jenž uspokojil poptávku pubertální mládeže. U takových filmů lehce okouzlíte slečnu svých snů, která se během filmu bude chtít přitisknout k mužnému jedinci. A jelikož u filmu bývá tma, nezáleží v tu chvíli ani na vzhledu. Uspět mohou i ti, kterým jinak puberta přináší krušné chvíle.

A jelikož se cílová skupina stále obnovuje a věrní fanoušci jsou ochotni stále platit za týž příběh, není se co divit, že se letos můžeme těšit na další pokračování. (Ani nechci předvídat, jak dlouho nás bude pronásledovat Jack Sparrow.) Filmové série prostě letí. Je to sázka na jistotu (ve většině případů), scénář se pouze drobně obmění. Mohou se vystřídat herci, někdy se vymění i režisér, který by rád zase tvořil něco originálnějšího. Ale producent si mne ruce jako pan Burns a mumlá si své: „Znamenitě.“
První Nezvratný osud vydělal celosvětově přes 112 milionů dolarů, vešel se do Top 50 nevýdělečnějších filmů roku. Druhý díl měl o něco menší tržby, nedostal se do Top 50, ale třetí díl opět zabodoval a vydělal o něco více než první díl. Možná to bylo návratem Jamese Wonga (i když upřímně, ty filmy jsou pořád stejné). Druhý díl totiž režijně zpracoval David R. Ellis, víceméně se ale držel zaběhnutého řádu, který nastolil James Wong. Tito dva režiséry se pak obrok střídali. James Wong pracoval na prvním a třetím díle, David R. Ellis na druhém a čtvrtém.

[nggallery id=47]

Nezvratný osud 4 následoval vzniknuvší trend, tedy všechno uvádět ve 3D. Jenže rok 2009, kdy čtyřka dorazila do kin patřila jinému 3D filmu. Cameronův Avatar byl pro Smrt opravdu silnou konkurencí. Přesto je ale čtvrtý film nejvýdělečnější. Logicky za to může dražsí 3D vstupenka. A také zvýšený zájem lidí o 3D. Horor ve 3D, to byla v té době ještě novinka.  (Saw 3D přišlo do kin až o rok později a příšerná Piraňa 3D doufejme tento trend zanedlouho umlčí.)

Režisér pro pátý díl Steven Quale spolupracoval na Avatarovi jako second unit director (režisér druhého štábu) a jako vedoucí výroby speciálních efektů. Jestli vnese do (doufejme) posledního Nezvratného osudu něco z těchto zkušeností, uvidíme v kinech až v září. Jako samostatný režisér zatím moc zkušeností nemá. Není tedy s čím srovnávat a může nás jen překvapit. Na druhou stranu zrovna tato série nenabízí příliš inovativních možností.
Drží se striktně toho, co nastavil první díl. (Tedy to, co diváci vyžadují.) Bizarní a nápadité způsoby zamordování ječících lidí. Na tom stavěla i jiná hororová série, kanadská vyvražďovačka Saw, která v roce 2010 přinesla do kin již sedmý díl. A dovolila divákům zažít vraždu v třetím rozměru. Tedy skoro jako naživo. (Zvláštní jaká mají lidé přání.)

S pátým dílem přichází nejen zbrusu nový režisér, ale také herecká soustava se změnila. (Ta se ale měnila v každém díle.) Novou zápletku ale nečekejte. Partička lidí se rozhodla nezemřít v pravý čas a bude se následujících 95 minut snažit svému osudu vyhnout a Smrt podvést znovu. Nemůže se to přirozeně podařit všem, protože to by nebylo na co se dívat.
Pětka nechce zůstávat za nikým pozadu a tak se opět dočkáme dalšího 3D horůrku. (To už není horor, ale spíš sranda. Zajímalo by mě, kdo vymýšlí ty způsoby smrti.)
Jelikož se Steven Quale vyzná ve speciálních efektech a ví, jak má vypadat pořádný 3D film, jelikož opravdu úzce spolupracoval na vzniku Avatara, mohl by být Nezvratný osud 5 i pěknou podívanou. Pokud se nebude opakovat pouze nápadně účelné používání 3D, jak se tomu ve většině 3D filmů bohužel děje. Lekat diváky tím, že budou mít pocit, jako když na ně něco padá, to už tu bylo v 70. letech. Chtělo by to radikální inovaci 3D, jinak ten zájem brzy opadne.

Rekapitulace předchozích dílů:

Nezvratný osud / Final Destination

Česká premiéra: 26. října 2000
Světová premiéra: 16. května 2000
Režie: James Wong
Hrají: Devon Sawa, Ali Larter, Kirsten Cloke
Tržby: $122 880 294

Nezvratný osud 2 / Final Destination 2

Česká premiéra: 10. dubna 2003
Světová premiéra: 30. ledna 2003
Režie: David R. Ellis
Hrají: Ali Larter, A. J. Cook, Tony Todd, Michael Landes
Tržby:  $90 426 405

 

Nezvratný osud 3 / Final Destination 3

Česká premiéra: 23. března 2006
Světová premiéra: 10. února 2006
Režie: James Wong
Hrají: Mary Elizabeth Winstead, Ryan Merriman, Amanda Crew
Tržby: $117 719 158

Nezvratný osud 4 / Final Destination 4

Česká premiéra: 15. října 2009
Světová premiéra: 21. srpna 2009
Režie: David R. Ellis
Hrají: Krista Allen, Bobby Campo, Stephanie Honore, Jessica Ritchie
Tržby: $186 167 139

 Nezvratný osud 5 / Final Destination 5

Česká premiéra: 8. září 2011
Světová premiéra: 12. srpna 2011
Režie: Steven Quale
Hrají:  Jacqueline McInnes Wood, Nicholas D´Agosto, Tony Todd, Emma Bell

A přestože jsme si vědomi toho, že jsou si všechny díly až hanebně podobné (tedy jsou téměř identické), nelze s jistotou říct, že tímto pátým pokračováním série již finišuje. Chtělo by to originální zápletku. Jenže to zase není předem daná jistota kasovního úspěchu.
Sice se po čtvrtém díle takřka zaručilo, že už se půjde dál a necháme osud osudem. Jak praví známé pořekadlo? S jídlem roste chuť? No a o tom přesně mluvím…

Foto: imdb.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka