Na jaře jdou do kin dvě verze Sněhurky, obě už mají trailerV roce 2012 budou v kinech k vidění dvě nová zpracování klasické pohádky bratří Grimmů, která je v českém prostředí známá jako Sněhurka a sedm trpaslíků. Obě mají společný rámcový příběh, ale stylizace je dost odlišná. Dokonce i žánrově se oba snímky rozcházejí. Sněhurka a myslivec připomíná spíše temnou fantasy romanci, kdežto Sněhurka (Mirror, Mirror) se nese více v duchu lehké pohádkové komedie, kterou snesou i mladší diváci. Oba tituly už mají zajištěnou českou distribuci a do kin by s měly dostat na jaře 2012. 
O Sněhurce a myslivci jsem již informovala v souvislosti s nabíráním obsazení a zveřejněnými postery, které slibovaly zajímavé výtvarné pojetí filmu. Sněhurka a myslivec se stále ještě točí, pro zvědavce je však k dispozici první trailer, který prozrazuje další detaily o ději. 
Sněhurka (Mirror, Mirror) je již v post-produkční fázi, přesto se až teď dočkáváme prvního nahlédnutí na výsledný snímek v podobě prvního traileru.

Sněhurka od producenta Alenky v říši divů

Sněhurka a myslivec (Snow White and the Huntsman) se pyšní tím, že se na ní podílel Joe Roth producent úspěšné Burtnovy verze Alenky v říši divů, otázka ale je, zda-li to bude stačit k tomu, aby by byl výsledný film alespoň stejně výtvarně úchvatný jako zmiňovaná Alenka. Pojetí této verze Sněhurky se totiž více než klasické pohádce podobá klasické hollywoodské romanci. První trailer ale ukázal, že co se speciální efektů týče, bude snímek rozhodně zajímavý. Stejně zajímavě vypadá i herecké obsazení, kterému dominuje Charlize Theron v roli Zlé královny, Chris Hemsworth coby udatný myslivec a Kristen Stewart jako Sněhurka. Právě Kristen Stewart má velkou šanci vymanit se konečně ze škatulky naivní Belly a zbavit se cejchu Twilight ságy. Přestože má na svém kontě mnohem více filmových rolí, většina filmových fanoušků ji má stále spojenou s touto ságou.

Režisér Sněhurky a myslivce Rupert Sanders si tímto filmem odbude svůj režijní debut v oblasti celovečerních filmů. Jinak úspěšný režisér reklam se dostává k takovému projektu poprvé. Má k sobě ale zkušený tým, kterému vévodí již zmíněný producent Joe Roth a Sam Mercer (producent Šestého smyslu).
Design nově zveřejněných posterů je opět více propracovaný a slibuje, že výtvarná stránka filmu rozhodně bude stát za pozornost. Postery jsou temnější a zejména poster s Kristen Stewart maličko připomene výtvarný koncept posterů k Alence v říši divů.

[nggallery id=109]

Foto: (C) Universal Studios

Co se týče samotného děje, ten zčásti kopíruje klasickou verzi této pohádky. Zlá královna používá svou krásu jako hlavní zbraň a Sněhurka by ji v tomto směru mohla konkurovat. Vyšle tedy myslivce, aby ji této domnělé hrozby zbavil. Ten ovšem Sněhurku odmítne zavraždit, místo toho ji vycvičí v boji. Tato Sněhurka rozhodně není žádná křehká princeznička, nýbrž bojovnice.
Jako scénárista se na filmu podílel Hossein Amini, jehož jméno je poslední dobou spojováno především s filmem dánského režiséra Nicolase Windinga Refna Drive, který se stal jednoznačně nejlepším filmem tohoto roku.

Českou distribuci zajišťuje společnost Bontonfilm a premiéra je zatím naplánována na 30. května 2012. Podle plánu premiér, který zveřejňuje Unie filmových distributorů je zde šance, že film půjde do českých kin s dabingem, což se doufejme ještě změní. I název je poněkud modifikován a snímek je zatím veden pod názvem Sněhurka a lovec. V českém prostředí kolují zatím oba názvy. (Doslovný překlad slova „huntsman“ je „lovec“.)

Sněhurka a myslivec /
Snow White and the Huntsman

Česká premiéra: 30. května 2012
Režie: Rupert Sanders
Scénář: Hosssein Amini, Evan Daugherty
Hrají: Kirsten Stewart, Charliz Theron,
Chris Hemsworth, Ian McShane, Toby Jones

Sněhurka veselejší, barevnější

Verze, kterou natočil indický režisér Tarsem Singh (Jehož vizuální řežba, ve které je opravdu hodně rozsekaných lidských těl Válka bohů právě běží v českých kinech.) se ubírá poněkud jiným směrem a volí spíše barevnější koncept, který se nese v duchu rodinného filmu. Sněhurka je zde něžné stvoření v podání Lilly Colins a Zlá královna, kterou ztvárnila Julia Roberts, nepůsobí tolik ďábelsky oproti Charlize Theron, která ve výše zmiňované verzi Sněhurky vysává mládí a krásu z ostatních žen.

Už jen úvodní slova královny v traileru dávají tušit, že nepůjde o žádnou velkou fantasy akci, ale spíše o pohádkový příběh s poněkud moderními prvky. Královna nevypadá že by byla schopna holýma rukama zabíjet nevinné dívky, aby získala věčné mládí a krásu. Přesto i ona vyžene Sněhurku do lesů, kde se dívka seznámí se skupinou sedmi trpaslíků. Královna kromě toho, že se na její tváří objevují první jemné vrásky, řeší také finanční potíže a sňatek s bohatým princem má tyto trable vyřešit.
Podle prvních fotek a traileru vypadá Sněhurka více jako roztomilé kostýmní drama, které je spíše legrační a pestrobarevné.
Zřejmě v rámci emancipace žen nebude ani tato Sněhurka pouze bezbranná princezna, ale naučí se zacházet s mečem. Doba genderových stereotypů je tedy zřejmě skutečně pryč.

[nggallery id=110]

Foto: Hollywood Classic Entertainment

V roli krále se objeví herec Sean Bean, který je známý především jako Boromir z Pána prstenů, v poslední době ale také jako Ned Stark ze seriálu HBO Hra o trůny. Prince si zahrál Armie Hammer, jenž se objevil ve filmu Davida Finchera o zakladateli sociální sítě Facebook The Social Network v roli dvojčat Winklevossových.

Sněhurka má již zajištěnou českou distribuci. Ujala se jí společnost Hollywood Classic Entertainment a podle údajů na stránkách Unie filmových distributorů by měl jít film do kin s originálním zvukem i s dabingem. Dabovanou verzi lze v tomto případě pochopit a akceptovat. Sněhurka bude zřejmě usilovat o rating G tedy přístupno všem, včetně dětí. Česká premiéra je zatím stanovena 15. března 2012.

Sněhurka /
Mirror, Mirror

Česká premiéra: 15. března 2012
Režie: Tarsem Singh
Scénář: Mellisa Wallack, Jason Keller
Hrají: Lilly Colins, Julia Roberts, Sean Bean,
Armie Hammer,  Nathan Lane

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka