Martin Scorsese se ujme další adaptace románu Joa Nesbøho
Režisér Martin Scorsese za nedlouho uvede do kin nový snímek Hugo, který se poněkud vymyká jeho filmařskému stylu. V jeho filmografii najdeme převážně gangsterky nebo thrillery, ale filmy s rodinou tematikou rozhodně ne. Proto se na Huga nahlíží s velkým očekáváním a první ohlasy jsou jednoznačně pozitivní. Hugo je natočen ve 3D a zdá se, že tady bude 3D oparvdu využito a nepůjde jen o laciný efekt.
Po Hugovy se ale Scorsese opět vrhne do „svého“ žánru. Pro adaptaci románu Joa Nesbøho Sněhulák si snad nelze přát lepšího hollywoodského režiséra.  

Sněhulák získal Scorseseho

Podle serveru hollywoodreporter.com  Jo Nesbø a soplečnost Working Title Films potvrdili, že adaptaci Nesbøho románu Sněhulák bude režírovat právě Martin Scorsese. Už nějakou dobu se o tomto projektu mluvilo, Scorseseho jméno také padlo, ale stále to nebylo oficiálně potvrzené. Adaptace Sněhuláka bude teprve druhým filmovým zpracováním románu tohoto úspěšného norského spisovatele, jehož jméno je čím dál známější za hranicemi Norska. České překlady jeho knih začaly také hojně vycházet. Sněhuláka plánuje vydat Kniha Zlín na podzim 2012. (Kniha je ale samozřejmě dostupná v anglickém překladu a to i v českých knihkupectvích.)

Sněhulák je v pořadí sedmá kniha, ve které coby hlavní protagonista vystupuje svérázný detektiv Harry Hole. Zároveň ale půjde o první anglicky mluvené filmové zpracování. Lovci hlav, kteří v současné době běží i v českých kinech, se staly jedním z nejúspěšnějších filmů v Norsku. Film natočený norským režisérem Morten Tyldumem v hlavní roli s Akselem Henniem stihl vydělat téměř 12 milionů dolarů a to jen ve Skandinávii. (Náklady na výrobu filmu se pohybovaly kolem 5 milionů dolarů.)
Děj románu Sněhulák je sice zasažen do Osla, ale Jo Nesbø potvrdil, že netrvá na tom, aby se film natáčel v Oslu. Příběh je snadno geograficky přenositelný, není tedy problém, pokud se děj filmu bude odehrávat jinde.

Sněhulák taktéž znamená návrat do starých známých vod pro Martina Scorseseho a je reálná šance, že půjde o další mistrně natočený thriller. (Prokletý ostrov byl bohužel poněkud přehlížený, ale za Skrytou identitu získal Scorsese konečně Oscara. Paradoxně jde o remake a v kontextu celé Scorseseho tvorby rozhodně není Skrytá identita nejlepším filmem.)

Chybí obsazení, scénáristu máme

Jo Nesbø se bude na filmu podílet jako producent spolu s Timem Bevanem (Big Lebowski, Paul, Piráti na vlnách) a Ericem Fellnerem (Big Lebowski, Láska nebeská). Znám je také scénárista filmu, kterým se stane Matthew Michael Carnahan (Na odstřel, Hrdinové a zbabělci).
Studio Working Title Films už před časem naverbovalo švédského režiséra Tomase Alfredsona, který se pustil do nové verze thrilleru Tinker, Tailor, Soldier Spy, ve kterém si zahrál Colin Firth, Gary Oldman a Tom Hardy. Skandinávští tvůrci zdá se mají v současném filmu zelenou a to je jen dobře. (Snímek Tinker, Tailor, Soldier, Spy je zakoupen i do české distribuce společností Aerofilms a premiéra je naplánována na 2. únor 2012.)

Film je tedy na úplném startu a zatím není vůbec jasné jeho obsazení. Hodně zajímavé bude sledovat, kdo nakonec získá hlavní roli Harryho Holea.  Předběžně se počítá s tím, že by mohl být film hotový v roce 2013.

Trailer ke knize Sněhulák od Joa Nesbøho

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka