První zfilmovaný Jo Nesbø míří i do českých kinKnihy norského spisovatele Joa Nesbøho jsou stále populárnější po celém světě. Z norštiny byly přeloženy do pětatřiceti jazyků. Na jaře 2011 vyšel také první český překlad jeho knihy Nemesis.
Nemesis je již čtvrtou knihou, v níž jako hlavní postava figuruje nekonvenční detektiv Harry Hole, jehož velkou zálibou jsou alkohol, cigarety a nedostatek spánku. I když se občas zpije tak, že neví, co v noci dělal, jeho schopnosti vyřešit vraždu tím utrpí jen pramálo. Nemesis je brilantně vystavěná detektivka s prvky thrilleru, která čtenáře od první strany vtáhne do děje natolik, že nebude chtít knihu odložit dříve, než ji dočte. (Takže pokud vám jméno Jo Nesbø do této chvíle nic neříkalo, napravte to a běžte si sehnat vlastní výtisk Nemesis. Rozhodně nebudete litovat.)  

Detektiv vs. zloděj uměleckých děl

Bylo tak jen otázkou času, kdy se úspěchu jeho knih chopí filmový průmysl. První zfilmovanou knihou se ovšem nestává ta vyprávějící o Harrym Holeovi. Lovci hlav mají také kriminální zápletku, ale hlavním hrdinou je Roger Brown, který je nejúspěšnějším lovcem hlav v Norsku. (Lovec hlav je zde myšleno nenásilně. Jde o hledače talentů.) Na první pohled neposkvrněný život Rogera ale nebude tak idylický, jak se zdá. Má sice krásnou ženu, velký dům, ale jeho životní styl je poněkud nákladnější ve srovnání s jeho čistými příjmy. Tuto finanční nerovnováhu se snaží dorovnat dalším zaměstnáním. Krade velice hodnotná umělecká díla.

[nggallery id=98]

Foto: Aerofilms

Lovci hlav vyšli v Norsku v roce 2008, a nyní se prodávají v dalších čtyřiceti zemích. Česky zatím tento román nevyšel, jeho vydání se ale plánuje na listopad 2011. Česká premiéra filmu je naplánována na 10. listopad. Bylo by příhodné, kdyby kniha vyšla ještě před filmovou premiéru. Vydání by mělo mít na starosti nakladatelství Kniha Zlín, které vydalo Nemesis a na 13. října 2011 má naplánované vydání dalšího krimi románu s názvem Pentagram, které na Nemesis navazuje a je již pátým příběhem s Harrym Holem jako ústřední postavou.

V hlavní roli Lannister

Jestli se nezajímáte o norskou kinematografii, jména většiny herců vám toho moc nenapoví. Kromě jednoho. Oblíbili jste si v poslední době fantasy seriál z produkce HBO Hra o trůny? Pakliže ano, jedno jméno vám bude velice povědomé. Do role Clase Greveho, který má Rogerovi usnadnit jeho finanční tíseň, byl obsazen dánský herec Nikolaj Coster-Waldau. Coster-Waldau v seriálu Hra o trůny ztvárnil jednu z nejpodlejších postav, Jaimeho Lannistera, který holduje incestu s vlastní sestrou a neštítí se zabíjet děti.

Nikolaj Coster-Waldau ale rozhodně není známý jen díky seriálu Hra o trůny. Kromě rolí v úspěšných dánských filmech má také zkušenosti s hollywoodskými produkcemi. Objevil se například ve velkofilmu Ridleyho Scotta Černý jestřáb sestřelen, nebo v romantickém snímku Wimbledon.
V Lovcích hlav si zahrál postavu Clase Greveho, který se má stát řešením Rogerových finančních problémů. V Clasově sbírce uměleckých děl se totiž nachází slavný obraz  Lov na kance od malíře Rubense.
Roger bude chtít dostat obraz za každou cenu, protože by se tím vyřešily téměř všechny jeho problémy. Jisté je, že se dostane ještě do většího maléru než tušil.

Morten Tyldum, norský režisér, jehož český divák může znát díky filmu Kámoš, který natočil v roce 2003, se ujal režie Lovců hlav a doufá, že se na film nezapomenete hned, jakmile diváci dochroupají svůj popcorn. Pokud si vypůjčil strhující tempo Nesbøových kriminálek, divák by se v kině opravdu neměl nudit.

Ústřední postavu Rogera Browna si zahrál Askel Hennie, jeden z nejznámějších a nejobsazovanějších norských herců. S režisérem Mortenem Tyldumem spolupracoval již za zmíněném snímku Kámoš. Hennie ztvárnil také hlavní roli ve filmu Max Manus, historickém eposu mapujícího odbojové hnutí v době druhé světové války.
Tyldum k výběru Aksela Hennieho do role Rogera Browna dodává: „Už od té doby, co jsme spolu dělali na Kámošovi, jsme hledali projekt, na kterém bychom mohli opět spolupracovat. S Lovci hlav jsme ho konečně našli. Aksel je neuvěřitelně nadaný herec. Má všechny předpoklady, aby skvěle ztvárnil roli Rogera.“ 

Snímek Lovci hlav měl světovou premiéru na filmovém festivalu v Locarnu 4. srpna 2011. Zatím obráží festivaly (film se představil v Haugesundu, Torontu, Aténách a míří také na festival do Hamburku), cestu si najde také do běžné distribuce. V českých kinech na něj můžete narazit již od 10. listopadu 2011. Distribuci zajišťuje Aerofilms.

Lovci hlav /
Hodejegerne 2011

Česká premiéra: 10. listopadu
Režie: Morten Tyldum
Scénář: Lars Gudmestad, Ulf Ryberg
(Podle románu Joa Nesbøho)
Hrají: Nikolaj Coster-Waldau, Aksel Hennie,
Julia L. Olgaard,

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka