Ivan Trojan se v únoru představí v českém noir snímku Ve stínuDavid Ondříček v únoru uvede do kin svůj nový snímek. Film Ve stínu se odehrává v 50. letech, v době jednoho z největších podvodů spáchaných na občanech Československa. Měnová reforma v roce 1953 proběhla bez jakéhokoli informování takřka přes noc. Z našetřených peněz se tak staly bezcenné kousky papíru. Padesátá léta jsou opravdu skvělým dobovým pozadím pro film noir. Detektivní příběh, který David Ondříček na plátně oživuje vychází ze scénáře Marka Epsteina. A kromě Ivana Trojana Ondříček získal pro svůj film také německého herce Sebastiana Kocha, který ve snímku ztvární otrlého vyšetřovatele z NDR. 

Český noir z temných padesátých

Snímek se začal natáčet na jaře 2011 a nyní je již ve fázi postprodukce a diváci ho uvidí v únoru v kinech. Na vzniku filmu se podílela mezinárodní koprodukce a téma, styl zpracování a celková atmosféra filmu slibují, že snímek bude mít úspěch i v zahraničí. (Může se stát, že tam bude mít značnější úspěch než doma. Šance je o to větší, jestliže čeští diváci prahnou spíše po rozjuchaném Vejdělkovi.)

Padesátá léta, počátek upevňování komunistické moci, zmatení a strach, to je přímo dokonalý podklad pro temný detektivní film, kde jeden osamělý hrdina bojuje proti zkaženému establishmentu. Tím hrdinou je právě Ivan Trojan, který patří ke staré škole, a vyšetřování zločinu je pro něj více než práce.
David Ondříček přiznává, že největší inspirací mu byly filmy Psycho, Blade Runner nebo jeden z nejlepších kriminálních thrillerů všech dob Fincherův snímek Sedm.

Film se točí kolem loupeže klenotnictví, která má ovšem pouze zamaskovat mnohem ohavnější zločin, kterého se dopouští komunistická strana na všech občanech tehdejšího Československa. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) má za úkol tuto záležitost vyšetřit. Rychle se ale ukazuje, že nešlo o žádnou obyčejnou krádež. Z incidentu se stává především politická kauza a Hakl musí být odstraněn. Státní bezpečnost pověří vyšetřováním majora Zenkeho z NDR. Ten své vyšetřování vede patřičným směrem a ukazuje zdánlivé viníky – tedy pražskou židovskou obec.
Z Hakla se tak stává odpadlík, kterému jeho instinkt a vlastně ani svědomí nedovolí zanechat případu. Sám se tajně pouští do vyšetřování a nachází stále znepokojivější souvislosti.

[nggallery id=89]

Foto: FALCON

Trojan na roztrhání a německá hvězda

Ivan Trojan je znám svým tak trochu „extrémním herectvím“. Pro každou roli hledá jedinečný styl a s každou rolí roste. Z divadelních prken sestoupil k filmu vlastně až v roce 2000. Kdy ho právě David Ondříček obsadil do svých velice úspěšných Samotářů. Před tím se sice Ivan Trojan objevoval v televizních filmech a seriálech, ale teprve Samotáři mu poskytli zkušenost s natáčením „velkého“ celovečerního snímku.

Od té doby kdykoli se objeví v kinech, nezklame. V současné době je k vidění ve slovenském snímku Petera Krištúfka Viditelný svět. Psychologický thriller, kterým se snažil být, se ale příliš nevydařil. Nicméně Ivan Trojan opět zářil a v podstatě zachránil celý snímek. Viditelný svět si sice zvolil zajímavé a vpravdě velice aktuální téma, nicméně jakoby nevěděl, kterým směrem chce příběh posouvat. Výsledek je tak značně rozpačitý.
Jeho psychicky nejnáročnější filmová role je nejspíš Václav ze stejnojmenného snímku Jiřího Vejdělka. Václav je psychicky narušený venkovský balík, který ani v nejmenším nepřipomíná roztomilého mentálně zaostalého Otíka z Menzelovy Vesničky mé, střediskové.
Jenže Ivan Trojan rozhodně nevyhledává jednoduché role. Pokud se objeví ve filmu, vždy jsou jeho postavy excentrické, vyšinuté nebo se jinak vymykají tomu, co většinová společnost považuje za normální.

David Ondříček je náležité pyšný na to, že se mu do snímku podařilo získat německého herce Sebastiana Kocha, který patří v současné době k jedněm z nejobsazovanějších evropských herců. Naposledy si zahrál po boku Liama Neesona a Diane Kruger v thrilleru Neznámý. Bezesporu jeho nejznámějším snímkem je německý film Životy těch druhých v režii Floriana Henckela von Donnersmarcka. Snímek získal Oscara pro nejlepší cizojazyční film a Sebastianovi otevřel cestu k zajímavějším rolím.

Politické procesy, měnová reforma a další zločiny

Ve snímku Ve stínu stojí právě jeho postava majora Zenkeho proti kapitánovi Haklovi, kterého si zahrál Ivan Trojan. Podle traileru se dá říct, že se snímek bude držet žánru filmu noir opravdu ve všem a důsledně. Temnou, deštivou vizualizací počínaje, bezvýchodností situace a boje jedince proti mocné chobotnici byrokracie, konče.
Vždyť také doba začátku padesátých let veselými příběhy příliš neoplývá. Tato kapitola našich dějin patří k těm nejtemnějším v rámci novodobé historie. Přímo na začátku 50. let začínají nechvalně proslulé vykonstruované politické procesy. Tím neznámějším je bezesporu spor s Miladou Horákovou, mimochodem jedinou ženou popravenou v této nemocné době na základě falešného obvinění z velezrady.

Měnová reforma měla sloužit primárně k potlačení zbývajícího volného podnikání. Cílem byla naprostá likvidace živnostníků a podnikatelů. Tedy nejvýraznější známky zdravé společnosti. Poválečná československá ekonomika tak utržila další ránu, kterou prostě nemohla zvládnout. Důsledkem této zvrácené systémové změny byl pokles už tak dost nevalné životní úrovně, o stavu ekonomiky ani nemluvě.

Zasadit děj filmu do této doby ale nemusí nutně znamenat zabřednutí do historie a spílání nad něčím, co nedá ani změnit ani vrátit. Cílem Davida Ondříčka je oslovit především moderní generaci. Snaží se tedy postavy vylíčit do nejplastičtěji, reálně, aby mohl divák prožívat příběh skrz ně. To je nejdůležitější znak dobrého filmu.
Ve stínu má tak celkem slušně našlápnuto k tomu, aby se stalo dalším výborným českým snímkem, za který se nebude třeba stydět, a který snad osloví i diváky v zahraničí.  Film vznikl v polsko-slovensko-německé koprodukci. Natáčel se v Polsku, přestože se děj odehrává v Praze. Nicméně Praha se od 50. let dost výrazně změnila (k lepšímu), takže bylo potřeba použít poněkud temněji vyhlížející exteriéry.

Film získal také vynikající zkušeného kameramana Adama Sikoru, který nasnímal například snímek Essential Killing, který vzbudil menší míru kontroverze.
Trailer k filmu Ve stínu zatím není k dispozici online.

Ve stínu 2012

Česká premiéra: 2. února 2012
Režie: David Ondříček
Scénář: Marek Epstein
Hrají: Ivan Trojan, Sebastian Koch, Soňa Norisová,
David Švehlík

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka