Hranaři chtějí poukázat na současné problémy české společnostiKdyž chce česká kinematografie poukázat na soudobé společenské problémy, už neoperuje pouze ve vodách klubových filmů, na které přijdou maximálně známí tvůrců. Současný stav politiky, kdy se z každé strany valí jedna korupční kauza za druhou, nedává filmařům spát. Proto vznikají filmy jako Sedláčkova Rodina je základ státu. Původně zamýšlená „lehčí“ látka, se přehoupla v šikovně natočenou sociální satiru, ve které Sedláček dokazuje, že cit pro film a společenskou kritiku v něm obsaženou rozhodně má. Navíc se nesnažil moralizovat, ani neříkal, jak by to mělo či nemělo vypadat. 
Celovečerní debut Tomáše Zelenky (a vlastně jeho úplně první film) Hranaři, se vydává podobnou cestu, ale volí jiné prostředky vypravování. Namísto satiry se bude jednat spíše o kriminální příběh, který možná k moralizování klesne. Možná ale ne.

Systém vratek a další „fígle“

Snímek Hranaři má být filmem o politice, politické mašinérii a korupci. Otázka ale je, jakými prostředky se režisér Tomáš Zelenka rozhodl svůj příběh prezentovat. Líbivý popisek, který zaručuje, že se film obrací k aktuální a palčivé tematice nemusí ve výsledku znamenat vůbec nic dobrého. Za filmem Hranaři stojí téměř stejný tým, který nedávno přivedl do kin snímek Czech Made Man. Film o podvodníčkovi, který to dotáhl překvapivě daleko.

Děj filmu je zasazen mezi úspěšné podnikatele. Soustředí se na dvě spokojené rodiny. Hložovi a Slámovi si jsou blízcí. Hložová se Slámovou vedou úspěšnou agenturu s VIP hosteskami, které zajišťují významným klientům líbivý doprovod. Hlož vede bezpečností agenturu a Sláma řídí velkou a prosperující stavební společnost.
Slámova společnost se chopí velké zakázky, ale rozhodne se bojkotovat zaběhnutý systém, podle kterého musí část peněz odvést tzv. Spolku pěti, který má pod palcem radního s přezdívkou Lulu, v podání Jiřího Langmajera. Spolek pěti je zajímavá skupinka, ve které najdeme partu kamarádů, z nichž většina má za sebou studia v Moskvě. Tento spolek je napojen na vysokou politiku, přes kterou se snaží prosazovat svoje zájmy.

Mnoho mrtvých těl pro nic

Film získal Jana Třísku, který kvůli natáčení přiletěl z Los Angeles a v Hranařích si zahrál tajemného pana Bishopa. Ten má zřejmě pod palcem celý region, ale nikde nejsou žádné materiální důkazy o tomto napojení.
V Hranařích se objeví známé herecké osobnosti jako Kateřina Brožová (Hložová), Vilma Cibulková (Slámová), Saša Rašilov (Hlož), Miroslav Etzler (Sláma), Michal Dlouhý (Dr. Malý), Martin Dejdar (Verbíř) nebo Milan Kňažko (Vágner). Postava Milana Kňažka rozpoutá další aféru, když se rozhodne sáhnout do zabezpečených moskevských archivů. Kompromitující materiály pak může snadno použít k vydírání a tím pádem i k upevnění svého postavení.

Tvůrci přiznávají, že se ve filmu mrtvolami nešetří. Jestli bude ale snímek jen akční řežbou, nebo i politickým thrillerem, který se bude snažit skutečně poukázat na současné problémy české společnosti, se zatím nedá s určitostí říct.
Něco málo o tom, jak asi bude výsledný snímek vypadat, může vypovědět trailer. Který by byl mnohem snesitelnější, kdyby se někdo nerozhodl doplnit ho komentářem, ve kterém zaznívají věty typu „Samet se změnil ve struhadlo a rozdrásal nám srdce“.
Nelze se ubránit dojmu, že namísto plnohodnotného snímku, který může o současném stavu něco vypovědět, jako se to povedlo právě ve snímku Rodina je základ státu, půjde o patosem napěchovaný film, který se spíše hodí na páteční televizní večer.

Hranaři

Česká premiéra: 1. prosince 2011
Režie: Tomáš Zelenka
Scénář: Ota Klempíř, Jiří Hubáček
Hrají: Saša Rašilov, Miroslav Etzler,
Kateřina Brožová, Vilma Cibulková,
Maritn Dejdar, Milan Kňažko,
Jan Tříska

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka